Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Първите книжни пари идват в Европа от Китай

ДРЕВНОСТ

Първите книжни пари идват в Европа от Китай

Внася ги пътешественикът Марко Поло

От метала, към книжните пари

Китайците са древен и умен народ. Подарили са  на човечеството множество изобретения и полезни вещи. Между тях са и първите книжни пари, попаднали в Европа.

Медната монета на китайската династия Шан от 11 век пр.н..е. се счита за най-древната "валута" в света. Подобни "квадратни" монети - сребърни и златни, са били произвеждани дълго време и са били доста надеждни срещу фалшифициране.

Монетите на династията Сун в Северен Китай

Първият монетен двор в света и идеята за банките, също са китайско "ноу-хау". Те са дело на династията Сун, която има много заслуги, между които и за появата на компаса и флота в света. Що се отнася до идеята за съхраняване на парите, то това става ето как: След като се вижда, че е намерен добър способ за опазване и на държавните, и на личните спестявания на гражданите, управляващите на Китай решават да пуснат в обръщение книжните пари.

Първите книжни пари са алтернативна форма на "квадратните" перфорирани монети и за пръв път влизат в обръщение в столицата Сечуан през 10-и век. Книжните пари дават тласък за развитието на световния икономически пазар.

Фабриките, които печатат парите, били под специален надзор и се намирали в четирите края на Китай, отдалечени една от друга. На купюрите се нанасяли рисунки и символи в чест на императора и други важни персони, както и пейзажи от най-красивите места на китайската империя.

Така са изглеждали първите в света книжни пари "цзяо цзи"

За изработката на книжните пари се използвали специални оцветители и влакна. В началото банкнотите не били идеално качество и скоро се установило, че се износват в рамките на 3 години - твърде кратък срок за нуждите на големия пазар.

Постепенно технологията се усъвършенства, а на банкнотите започват да се появяват предупредителни надписи, че фалшификаторите на пари ще бъдат наказвани със смърт чрез обезглавяване, а подалите сигнал за фалшификатор - богато възнаграждавани. Тази превенция вършела работа навремето, за разлика от днес.

Официална банкнота на династията Сун в Южен Китай , 1160 г.

Първите пари, наричани "цзяо цзи" били печатани в един стандарт и  през 1265 година станали повсеместно законно платежно средство във всички части на китайската империя  Парите били обезпечени със златен и сребърен резерв, а номиналните банкноти били 1 и 100. След като, обаче, династията Сун пада от власт, свалена след победоносното нашествие на монголите, през 1279 г. книжните пари изчезват?.. Появяват се отново при династията Юан, която пуска собствени купюри - "чао".

Банкноти на династията Юан

Именно тази валута внася в Европа пътешественикът Марко Поло.

Китайски пазар. Худ. Зханг Зедуан (1085-1145)

В един момент книжните пари в Китай се оказват необезпечени в злато и сребро, и в империята започва процес на инфлация. Икономическата криза е спряна при управлението на династията Мин, която отново признава среброто в качеството му на стандартна валута, и само отвреме-навреме печата книжни пари. Почти до края на 19 век Китай повече не ползва книжните пари като официална валута. До идването на власт на династията Цин.

Както се вижда, налагането на книжните пари минава през доста изпитания, докато те се наложат като надеждно платежно средство.

Еми МАРИЯНСКА

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

Италиански учени твърдят, че са установили точното място на гроба на Платон в Атина

Според проучването, водено от изследователя Грациано Ранокия, Платон е погребан на терена на Академията в Атина, която носи името му, в градина недалеч от "Храма на музите"

В Казанлък отбелязват 80-ата годишнина от откриването на Тракийската гробница

Общата концепция между архитектура и стенописи, уникалният стил и майсторството на художника, както и постигнатите художествено, естетическо и емоционално въздействие върху наблюдаващия, превръщат казанлъшката Тракийска гробница в един от шедьоврите на тракийското изкуство и на световното антично културно наследство

В Помпей откриха фрески, вдъхновени от Троянската война

Изобразени са Елена и Парис, цар Менелай, пророчицата Касандра и бог Аполон

Древният град Севтополис се възражда в макет в археокомплекса "Долината на тракийските царе"

"Наред с финото майсторство на траките, макетът в новоизградения археологически комплекс демонстрира и техните строителни умения", казва директорът на местния Исторически музей "Искра" д-р Момчил Маринов

Красиво изрисувана гробница ни пренася във всекидневието на древните египтяни преди 4300 години

Изследванията показват, че мастабата в некропола Дахшур датира от края на Петата или началото на Шестата династия от Старото царство

Недоволство предизвикаха фалшиво звучащи камбани на мюнхенския механичен часовник

Часовникът с фигури в естествен размер на Мариенплац има 43 камбани и музиката от него се разнася няколко пъти на ден