ВТОРАТА РЕАЛНОСТ
Книгите им предсказаха бъдещето
Писатели-фантасти, които се оказаха пророци
Автор : / 6106 Прочита 0 Коментара
Атракцион в парижкия "дисниленд" по мотиви на романа на Жул ВернЛюбителите на фантастиката са наясно, че някои автори на фантастична литература буквално могат да бъдат наречени пророци. Много исторически събития, научни открития, промени в живота, бита и обществото, с поразителна точност се откриват в литературни произведения, написани много преди да са се случили в реалността?!? Мнозина дори се запитват, притежавали ли са авторите им ясновидски способности, или всичко е въпрос на банални съвпадения?!
Романът на Морган Робъртсън с оригинално заглавие "Futility", превеждано като "Безсилие", или "Напразно", предрича гибелта на кораба "Титаник", 14 години преди самата катастрофа.
След гибелта на лайнера мнозина започват да наричат автора на книгата "пророк на XX век".
Самият Робъртсън казва, че идеята за корабокрушението му хрумнала по време на негово боледуване. Той описва как, като че ли наяве видял гибелта на лайнер и буквално чувал виковете на давещите се?...
Учудващото е, че до такава точност съвпадат в описанието му габаритите на кораба "Титан" от книгата, с реалния "Титаник"?...Както и времето, в което се случва трагедията - в полунощ през април?...Писателят предугадил дори причината за катастрофата - бързата скорост, с която се движи корабът и фаталната му "среща" с огромен айсберг?...
АЕкип на междуконтинентална станция с ръкописа на Жул Верн в ръце
Френският писател Жул Верн пръв описва космическите пътешествия. И преди него е имало такива дръзки писателски хрумвания, но той е първият, който търси научна обосновка на фантазията си. В книгата си "От Земята до Луната" /1865 г./ Жул Верн не само предсказва невероятното пътешествие, но описва и детайли, свързани с габаритите на пасажерския модул, броя на членовете на екипажа, и даже параметрите на бюджета. Почти век изминал от написването на романа, докато един ден космическото приключение става реален факт.
През 1930 г. Александър Беляев написва книгата "Подводни земеделци" - роман, в който се предсказват подводните лаборатории и плантациите за водорасли, които днес са факт. "Акваземеделците" на Беляев са облечени в специални непроникаеми костюми и са оборудвани с апарати, които им доставят кислород от водата.
Та какво друго, ако не т.нар. акваланги са тези апарати?! Нека отбележим само факта, че те се появяват в реалния живот три десетилетия след книгата на Беляев - през 60-те години на миналия век.
През 70-те години на миналия век се появяват и водораслевите плантации, за които пише фантастът. Днес тези плантации са част от промишлеността - задоволяват нужди на фармацевтичната и козметичната индустрии и представляват ресурс за храна и топливо на бъдещето.
Да кажеш преди половин век, че ще можем да четем от електронна книга, или да платим обяда си с електронна карта, е било чиста фантазия, а днес е нещо нормално и естествено. Само че нека си припомним, че повечето от тези неща, навремето са изглеждали не само чудновати, но направо невероятни в очите на съвременниците на Рей Бредбъри - авторът на романа "451 градуса по Фаренхайт" /1953 г./
Фантастът описва машини, които напомнят на днешните банкомати, на камерите за наблюдение и съвременните мобилни апарати. Рей Бредбъри е видял бъдещето с очите на своето въображение.
Илюстрации към книгата "100 години напред"
"Умни" часовници, робот-прислужница и генно инженерство, са само част от дръзките фантазии на руския писател-фантаст Кир Буличев, в неговата повест "Сто години напред", написана през далечната 1978 година. Всъщност, не е изминал и половин век, а предсказаното от него вече е реалност. А какво ли ще се случи след още половин?...
Еми МАРИЯНСКА