Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Нобеловата лауреатка за литература за 2020 г. Луиз Глюк почина на 80-годишна възраст

IN MEMORIAM

Нобеловата лауреатка за литература за 2020 г. Луиз Глюк почина на 80-годишна възраст

Тя беше първата американска писателка след Тони Морисън, която печели престижната награда

Нобеловата лауреатка за литература за 2020 г. Луиз Глюк почина на 80-годишна възраст, предадоха Ройтерс и Франс прес (Снимка: AP/ БТА)

Нобеловата лауреатка за литература за 2020 г. Луиз Глюк почина на 80-годишна възраст, предадоха Ройтерс и Франс прес, съобщава БТА.

Още Нобеловата лауреатка Луиз Глюк издава проза за първи път

Нобеловата лауреатка Луиз Глюк издава проза за първи път

Поезията ѝ, в която се разискват въпроси, свързани със семейството и детството, бе оценена преди три години от Нобеловия комитет, отбелязва Ройтерс.

Творбите ѝ, голяма част от които са кратки, по-кратки от една страница, превърнаха Глюк в една от най-известните съвременни поетеси в Съединените щати.

Нобелистката е родена на 22 април 1943 г. в Ню Йорк в семейство на потомци на еврейски емигранти от Унгария. Баща й, който на младини е искал да стане писател, запознава дъщеря си с гръцката митология и литература.

Първите си стихове Луиз пише още в ранно детство. Баща й, който на младини е искал да стане писател, запознава дъщеря си с гръцката митология и литература.

Юношеството на Луиз е трудно, страда от анорексия, а като постоянна болка в душата си носи травмата от смъртта на по-голямата си сестра, починала след като се родила, коментират световни агенции, цитирани от БТА.

"Бях самотно дете. Връзките ми със света като социално същество не бяха естествени, най-щастлива се оказвах, когато четях. Всъщност не бях чак толкова изолирана, понякога гледах телевизия и се хранех доста обилно!", доверява нобелистката.

След като завършва средното си образовани през 1961 г., заради анорексията си Глюк се отказва да кандидатства в някой от престижните университети. Вместо това тя се записва в курсове по поезия в колежа "Сара Лоурънс" към Колумбийския университет в Ню Йорк. Така и не получава диплома.

През 1968 година публикува първата си стихосбирка "Първородна", която е приета възторжено от критиката, въпреки резкия и праволинеен тон на стихотворенията преки резкия и праволинеен тон на стихотворенията.

Твоите любими заглавия в /market.dir.bg

slide 1 to 3 of 50

През 1971 година Глюк постъпва в "Годард колидж" в щата Вермонт, където е топло посрещната от студентите и се съгласява да стане преподавател. След това тя работи последователно в това учебно заведение, в университета в Айова, в колежа "Уорън Уилсън" в щата Северна Каролина, в колежа "Уилямс" в щата Масачусетс, в Калифорнийския и в Харвардския университет.

Едно от стихотворенията й "Japonica" (семейство пеперуди), напомня за изящното изкуство на японските художници и започва по следния начин:"Дърветата цъфтят/горе там на хълма/ и са обсипани целите в огромни цветя/ с пеперудите японика".

Още Луиз Глюк получи медал и диплома за Нобеловата награда по литература

Луиз Глюк получи медал и диплома за Нобеловата награда по литература

Една от героините в детството на Глюк е Жана д'Арк, на която посвещава кратка поема през 1975 г. "И сега гласове ми нашепват/че трябва да се превърна в огън/по Неговата, на Всевишния волята".

До последно Глюк преподава в Йейлския университет. Глюк има два брака, като от втория, с писателя и предприемач Джон Драноу, има син Ноа, роден през 1973 година.

С удостояването й с престижното отличие Глюк стана един от малкото отличени американски поети в 112-годишната история на Нобеловите награди. Предишният американски поет-нобелист беше Боб Дилън, който спечели отличието през 2016 година.

Още Поетесата Луиз Глюк е носителката на Нобеловата награда за литература 2020

Поетесата Луиз Глюк е носителката на Нобеловата награда за литература 2020

Още Нобелистката Луиз Глюк - от анорексията до върховете на американската поезия

Нобелистката Луиз Глюк - от анорексията до върховете на американската поезия

Още Нобеловата награда за литература на Юн Фосе е най-големият жест към малките езици

Нобеловата награда за литература на Юн Фосе е най-големият жест към малките езици

Още Носителката на Нобелова награда за мир Наргес Мохамади е "гласът на безгласните" в Иран

Носителката на Нобелова награда за мир Наргес Мохамади е "гласът на безгласните" в Иран

 

 

 

 

 

ИЗБРАНО
Коментирай0

Календар

«Април 2025»
ПВСЧПСН
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829301234
567891011

Препоръчваме ви

"Походът на книгите" стартира от Панаира на детската книга в Болоня

Инициативата има за цел да насърчи любовта към четенето сред децата и младите хора, като популярни личности четат на най-малките своите любими творби и им предават магията на книгите

България участва на 62-ото издание на Международния панаир на детската книга в Болоня

Изложбата "Подир думите. 19 български илюстратори на детски книги" е с куратори Антон Стайков и Свобода Цекова

"Аз, Елемаг" - първият български роман-енциклопедия, вдъхновен от легендарен комикс

"Това е роман-учебник по история", казва авторът Теодор Манолов

Семейството, изкуството и самотата: "Към фара" от Вирджиния Улф (откъс)

"Към фара" е опитът на Вирджиния Улф да разбере и приеме не само собственото си минало и случилите се в него големи трагедии, но и същността на времето и безсмъртието; да осъзнае преходността на славата и страшното забвение на смъртта

Кирил Кадийски събира сонети и други свои стихотворения в книгата "Звездна каторга. Новата Герника"

Това е поезия - фрагментарна и релефна, вярна на традицията и новаторска по дух, разказват издателите от "Колибри"