Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Екатерина Йосифова бе отличена посмъртно с наградата за поезия "Константин Павлов"

IN MEMORIAM

Екатерина Йосифова бе отличена посмъртно с наградата за поезия "Константин Павлов"

"В нейната поезия няма нищо излишно. С годините Катя свличаше от себе си всичко външно, което може да ѝ попречи да стане единосъщна с истината", каза по време на церемонията проф. Александър Шурбанов

Втората годишна награда за поезия „Константин Павлов“ се връчва днес. Церемонията се провежда в Софийската градска художествена галерия (СГХГ) в навечерието на 90-ата годишнина от рождението на българския поет (Снимка: БТА)

Екатерина Йосифова бе отличена посмъртно с годишната награда за поезия "Константин Павлов". Призът бе присъден за втори път, а церемонията се състоя тази вечер в Софийската градска художествена галерия (СГХГ).

Още

Поклонението пред Екатерина Йосифова ще се състои на 19 август

Поклонението пред Екатерина Йосифова ще се състои на 19 август

"Тази година е особена година. Тази година е годината на 90-годишнината на Константин Павлов, тя е юбилейна година.

Затова ние решихме да направим един извънмерен жест - да наградим човек, който вече не е сред нас. Решихме да дадем наградата посмъртно на голямата поетеса Екатерина Йосифова", съобщи председателят на журито проф. Михаил Неделчев.

Церемонията се провежда в Софийската градска художествена галерия (СГХГ) в навечерието на 90-ата годишнина от рождението на българския поет. На снимката: актьорите Руси Чанев и Пламен Димов (Снимка: БТА)

Наградата за поезия "Константин Павлов" бе връчена от учредителката на отличието - журналистката и дългогодишна ръководителка на българската редакция на радио "Дойче веле" Румяна Таслакова, на дъщерята на Екатерина Йосифова - Мила.

"Радвам се, че имате възможност да приемете тази награда за Вашата майка, която познавах, която е една велика, велика поетеса и се радвам, че журито е взело това решение тази година", коментира Таслакова.

"В нейната поезия няма нищо излишно. С годините Катя свличаше от себе си всичко външно, което може да ѝ попречи да стане единосъщна с истината", каза по време на церемонията проф. Александър Шурбанов, който като член на журито е дал предложението наградата да бъде присъдена посмъртно на поетесата.

Церемонията се провежда в Софийската градска художествена галерия (СГХГ) в навечерието на 90-ата годишнина от рождението на българския поет. На снимката: актьорът Руси Чанев (Снимка: БТА)

Още

За Екатерина Йосифова почтеността бе най-ценната добродетел, а щастието - да живееш без вини и угризения

За Екатерина Йосифова почтеността бе най-ценната добродетел, а щастието - да живееш без вини и угризения

Екатерина Йосифова е преди всичко поет на съкровено интимното преживяване, но нейната съдбовна привързаност към истината изпълва творчеството ѝ с гражданска будност, сближаваща я с безкомпромисната бунтарска поезия на Константин Павлов, когото тя високо ценеше и с когото общуваше, допълни още проф. Шурбанов.

На журито не беше никак лесно да направим своя избор. Прочетохме над 50 новоизлезли поетични книги и стихосбирки и не една и две ни развълнуваха по един или друг начин, разказа Мирела Иванова, която също бе част от журито. "Паметта на поезията и голямото присъствие на Константин Павлов ни задължиха да бъдем много безкомпромисни в избора си, особено сега, когато сме в навечерието на утрешния му 90-годишен юбилей", допълни тя.

Журналистът и инициатор на наградата за поезия на името на Константин Павлов Румяна Таслакова връчи посмъртно награда за Екатерина Йосифова, наградата взе дъщеря й Мила (Снимка: БТА)

"Днес е един ден за размисъл, което, всъщност, много добре пасва на поета. Нека в този ден на размисъл напомним за един творец", коментира Румяна Таслакова.

Стихове на Константин Павлов рецитираха актьорите Руси Чанев и Пламен Димов. В събитието участва и музикантът Христо Овчаров.

Още

Отиде си поетесата Екатерина Йосифова

Отиде си поетесата Екатерина Йосифова

Екатерина Йосифова (1941-2022 г.) е родена в Кюстендил. Завършва руска филология в СУ "Св. Климент Охридски". Работи като учителка, редактор и драматург в Кюстендилски драматичен театър. Автор е на стихосбирките "Късо пътуване", "Нощем иде вятър", "Къща в полето", "Имена", "Подозрения", "Ненужно поведение", "Малко стихотворения", "Нищо ново", "Сиромашко лято", "Нагоре-надолу" и на книгите "Посвещение" и "Приказка за дракончето Поли" (проза за деца, 1994). Нейни стихотворения са включвани в редица антологии и литературни издания в България и в други държави, сред които Австрия, Великобритания, Румъния, Русия, САЩ, Унгария, Германия.

Сред по-важните литературни награди, които е получавала, са Годишната награда за поезия на Съюза на българските писатели (за "Къща в полето" - 1984) и Годишната награда за поезия на Съюза на българските писатели (за "Подозрения" и "Ненужно поведение" - 1994); Награда на Сдружението на български писатели (за най-добра книга на годината за "Малко стихотворения" - 1998); Наградата "Иван Николов" (за цялостно творчество - 1999), голямата награда за литература на СУ "Св. Климент Охридски" (2014).

Още

Нобеловата лауреатка Луиз Глюк издава проза за първи път

Нобеловата лауреатка Луиз Глюк издава проза за първи път

Още

Луиз Глюк получи медал и диплома за Нобеловата награда по литература

Луиз Глюк получи медал и диплома за Нобеловата награда по литература

Още

Поетесата Луиз Глюк е носителката на Нобеловата награда за литература 2020

Поетесата Луиз Глюк е носителката на Нобеловата награда за литература 2020

Още

Нобелистката Луиз Глюк - от анорексията до върховете на американската поезия

Нобелистката Луиз Глюк - от анорексията до върховете на американската поезия

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

Премиера на новата книгата на Стефан Иванов "Без мен" в ТР "Сфумато"

"Без мен" ще бъде представена на 27 март от 19 ч. в Театрална работилница "Сфумато" в разговор със Стефан Иванов и поетите Силвия Чолева и Кирил Василев

Писателите Горан Войнович и Андрея Расучану гостуват на новите пролетни „Литературни срещи“ през април

Фондация „Прочети София“ празнува 10 години с началото на „Литературни срещи“

Папа Франциск публикува мемоари, в които размишлява за живота и смъртността си

Книгата "Живот - моята история" са мемоари, написани заедно с италианския журналист Фабио Марчезе Рагона и ще бъде пусната в продажба на 19 март

"Разум и чувства" – първият роман на Джейн Остин, излиза в ново издание (ОТКЪС)

Разумът или чувствата са ключът към щастието, четем в един от най-обичаните романи на великата английска писателка

Непубликувана книга на Габриел Гарсия Маркес е издадена десет години след смъртта му

Тя е озаглавена "Ще се видим през август" (En Agosto nos vemos). В САЩ излезе на 12 март под заглавието Until August, а дни по-рано и в испаноезичните страни

Музеят "Гутенберг" в Германия дигитализира две исторически Библии

Две от 49-те оцелели копия на Библията на Гутенберг в света са в Майнц. Те са постоянно изложени, откакто са добавени към колекцията през 1925 и 1978 г.