КИНО-ЛИТЕРАТУРНИ СЪБИТИЯ
Антиутопично начало на осмото издание на фестивала Синелибри (снимки)
Фестивалът беше открит с прожекция на "φ1.618" на Теодор Ушев
Редактор : / 2088 Прочита 1 Коментара
Директорката на фестивала Жаклин Вагенщайн с екипа на филма „φ1.618“ (Снимка: Тихомира Крумова)Осмото издание на кино-литературния фестивал "Синелибри" бе открито с прожекция на "φ1.618" на Теодор Ушев. Събитието се състоя в зала 1 на Националния дворец на културата (НДК).
Директорката на фестивала Жаклин Вагенщайн с екипа на филма „φ1.618“ (Снимка: Тихомира Крумова)
Директорката на фестивала Жаклин Вагенщайн (Снимка: Тихомира Крумова)
"Тази година фестивалът протича под мотото "Преоткритото време", заимствано от заглавието на последния седми том от величествената словесна катедрала "По следите на изгубеното време", където героят с всички негови трескави търсения накрая намира единственото упование в творчеството - най-висшата изява на човека. В унисон с прустовия герой тазгодишното издание на фестивала приема, че неуловимата категория "време" - била тя съзидателна или рушителна, реална или нереална - може да бъде опитомена единствено от изкуството, което е и фокусът на "Синелибри", каза пред публиката основателката на фестивала Жаклин Вагенщайн.
Симона Илиева, Жаклин Вагенщайн, Юлия Владимирова (Снимка: Тихомира Крумова)
Директорката на фестивала Жаклин Вагенщайн с екипа на филма „φ1.618“ (Снимка: Тихомира Крумова)
Сред гостите на прожекцията бяха Георги Господинов, Божидар Манов, маестро Найден Тодоров, Велислав Павлов, Марта Вачкова, Искра Донова, директорът на дирекция "ЛИК" в БТА доц. Георги Лозанов и др.
Преди прожекцията на "φ1.618" бе представен танцов пърформанс на Коста Каракашян.
"Не е случаен фактът, че тазгодишното издание на фестивала се открива с антиутопична приказка, в която смешното взема връх над страшното. Абсурдът придобива желязна логика, а фабулата се заиграва със съвършенството и несъвършенството на чудото, наречено човек. И оставя надеждата, че в утробата на мрака се крие тъй жадуваната хармония. Откриващият филм, както и темата на "Синелибри", притежава един видим или невидим хаотичен часовник, който успява да превърне времето в относително понятие", допълни още Вагенщайн.
Филмът "φ1.618" е дебютен за Теодор Ушев в пълнометражното игрално кино. Той е адаптация на романа "Пумпал" на Владислав Тодоров, който е и сценарист на продукцията. Оператор е Емил Христов. В актьорския състав са Деян Донков, Мартина Апостолова, Ирмена Чичикова, Николай Станоев, Васил Дуев, Иво Димчев, Владимир Люцканов, Георги Лозанов, Китодар Тодоров, Герасим Георгиев - Геро и др.
Теодор Ушев и актрисата Стефания Кочева (Снимка: Тихомира Крумова)
"Благодаря ви, че бяхте с нас. Надявам се да ви хареса, да сте почувствали и да сте се забавлявали. Любовта ще победи", каза след финала на прожекцията режисьорът Теодор Ушев.
Осмото издание на "Синелибри" ще продължи до 30 октомври. В програмата са включени над 60 продукции с национални премиери, десетки галавечери и срещи с режисьори, сценаристи, писатели, актьори, композитори.
Фестивалът ще се проведе в София и още шест града - Пловдив, Варна, Бургас, Велико Търново, Габрово и Стара Загора. Отново ще има паралелно дигитално издание.