РЕЛИКВИ
640 години от издаването на Рилската грамота
Документът е подпечатан със златния печат на цар Иван Шишман
Автор : Еми Мариянска / 4214 Прочита 2 Коментара

Рилската грамота е хрисовул /от гръцки - χρυσόβουλο - златен орнамент, златен печат/ и е издадена от канцеларията на цар Иван Шишман на 21 септември 1378 г. Понастоящем се съхранява в музея на Рилския манастир. Писана е на пергамент с размери 130х22 см. с полуустав, и е подпечатана със златния печат на цар Иван Шишман. С Рилската грамота се дават повече от 20 села и метоси, заедно със землищата им, на Рилския манастир. Грамотата е ценен документ за административната уредба на Второто българско царство и за имунитета на манастира във Втората българска държава.
В Рилската грамота са изброени длъжностните лица в царството: севасти, съдии, практори, примикюри, алагатори, перпираки, житари, свински и овчи десеткари, аподохатори, комиси, стратори, сенари, митати, крагуяри, градари, варничи, побирчии, находници.
Грамотата е любопитна и за лингвистите, защото в нея срещаме ново падежно окончание - омь за творителен падеж на съществителните от женски род единствено число. Пр. ръка - рѣкѡмь. Новост в писмения език е и използването на "ради" пред съществително име - ради еди-какво си.
За пръв път Рилската грамота е публикувана от Васил Априлов през 1845 г. Съществуват спорове, че документът, съхраняван в Рилския манастир, не е автентичният, а препис на оригинала.
Рилският манастир е един от най-значимите културни паметници в България. Включен е в списъка за световното наследство на ЮНЕСКО.
Малката църква, близо до пещерата на Св. Иван Рилски. Сн. авторката
Твоите любими заглавия в /market.dir.bg
Построен е на мястото на стара постница през 927 - 941 г. от Иван Рилски, или от неговите ученици, спорят историци. В двора на днешния манастир през 1335 г. протосеваст Хрельо издига отбранителна кула и малка черква.
Кулата е най-старата запазена сграда в манастирския комплекс и представлява свидетелство за архитектурния стил на Търновската художествена школа. На върха на кулата се намира параклисът "Свето Преображение", с ценни фрески от 30-те години на 14 век.
Мощите на самия Иван Рилски са преместени от Търново в Рилския манастир през 1469 г.
Манастирът става жертва на два опустошителни пожара - през 1778-а и 1833-а години. Възстановяването му и двата пъти е извършено от Алекси Рилец.
Рилският манастир е бил голямо книжовно и просветно средище. Там развива педагогическата си дейност Неофит Рилски. През Възраждането народният будител основава в манастира килийно училище.
Пещерата на Св. Иван Рилски. Сн. авторката
Манастирът е давал подслон и закрила на много български революционери: Васил Левски, Ильо войвода, Гоце Делчев, Пейо Яворов и др.
Рилската грамота е една от най-ценните реликви, свидетелстващи за Второто българско царство и цар Иван Шишман.
Еми МАРИЯНСКА
Ако вярвате в правото си на обективна информация, подкрепете ни.
Вашето дарение от всякакъв размер и по всяко време означава много за нас.
Скъпи читатели,
Днес. повече от всякога. независимата журналистика има нужда от вас.В мисията си да предоставяме обективни, достоверни и навременни новини разчитаме на вашата подкрепа.
Ако вярвате в правото си на обективна информация, подкрепете ни.