Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Пътуващата изложба E-VALUATION гостува на "Центъра за съвременно изкуство и библиотека" в Бургас от 17 август

ПЛАТФОРМИ

Пътуващата изложба E-VALUATION гостува на "Центъра за съвременно изкуство и библиотека" в Бургас от 17 август

Експозицията може да бъде разгледана всеки ден до 30 август от 10 до 19 ч. без неделя и понеделник

Неизчерпаема памет от Яна Василева (Източник: Фондация "Да лаб")

Още

Галерията на Топлоцентрала представя EN TRANCE: Женски тела в дигитални пейзажи

Галерията на Топлоцентрала представя EN TRANCE: Женски тела в дигитални пейзажи

На 17 август от 19 ч. в бургаския "Център за съвременно изкуство и библиотека" на ул. "Св. Св. Кирил и Методий" 41 се открива изложба на стипендиантите на подкрепящата млади дигитални артисти платформа e-valuation на фондация "ДА ЛАБ".

Експозицията може да бъде разгледана всеки ден до 30 август от 10 до 19 ч. без неделя и понеделник.

Изложбата E-VALUATION включва проекти на тазгодишните стипендианти на ДА ЛАБ Яна Василева и колектива Raw lab. Яна Василева представя проекта "(Не)изчерпаема памет", който превръща чужди спомени в хранителна среда за Гинко билоба.

Фондация "Да лаб"

Яна Василева (Източник: Фондация "Да лаб")

"Изфабрикувана истина и други митове за човешки анотации" на колектива Raw lab, от своя страна, изобличава умишлено пропуснатия контекст при разработката на изкуствен интелект. Куратор на изложбата е проф. Венелин Шурелов, ментор на участниците в експозицията заедно с Галина Димитрова-Димова и Антони Райжеков.

Снимка: БТА

"e-valuation" е платформа на Фондация ДА ЛАБ за развитие и подкрепа на български артисти, работещи в областта на дигиталните изкуства. Мисията на платформата е продуциране на произведения на български артисти и тяхното представяне на професионалната сцена. Основните цели са професионално развитие на творците и популяризиране на съвременни форми на изкуство, създадено с дигитални медии и технологии.

Снимка: БТА

Снимка: БТА

Пътуващите изложби на e-valuation 3.0 в 4 града в страната се реализират с подкрепата на Национален фонд "Култура" по програма "Едногодишен грант". Изложбата в Бургас е подкрепена от община Бургас и "Център за съвременно изкуство и библиотека" в града. Следващата експозиция на стипендиантите ще бъде във Враца през септември.

Третото издание на проекта "Стойност / Ценност - e-valuation" е подкрепено от Програма "Визуални изкуства" на Министерство на културата.

Още

Пре и пост-рисунка от Анна Бачева: как мутират изображенията в изкуствената памет на дигиталните технологии?

Пре и пост-рисунка от Анна Бачева: как мутират изображенията в изкуствената памет на дигиталните технологии?

Информация за произведенията и артистите в изложбата E-VOLUTION

"(Не)изчерпаема памет" е проект, рециклиращ чужди спомени и стари снимки, които превръща в хранителна среда за ин витро растение GINKGO BILOBA. Работата на Яна Василева разглежда темата за спомена, връзката между материалността и същността му, като се опитва да го съживи и запази под друга форма.

Яна Василева живее и работи в София. Работи в областта на съвременното изкуство, експериментирайки с различни медии и техники като: живи инсталации, обекти и видео. Интересите й са насочени към био изкуството и дигиталните изкуства. А темите които изследва са свързани с паметта.

Изфабрикувана истина и други митове за човешки анотации от Raw lab (Източник: Фондация "Да лаб")

Завършва бакалавърска степен (2017) в НАТФИЗ Кръстьо Сарафов, специалност Сценичен и екранен дизайн и магистър (2019) в Национална художествена академия, специалност "Дигитални изкуства". Нейните участията във фестивали и групови изложби включват: Симпозиум Арт колаж, Пловдив, (2016); Фестивал Вода, Бургас, (2019); Фестивал DA FEST, София, (2019).

"Изфабрикувана истина и други митове за човешки анотации" рамкира процесите скрити при разработката на машинното зрение и поставя въпроса за смисловите рамки и значението на контекста при прочита на образи. Raw lab възстановяват контекста, който е умишлено пропуснат, разобличавайки похвати, характерни при разработката на изкуствен интелект.

rawlab (Рослана и Радина) е колектив от визуални артисти, работещи в областта на дигиталните изкуства и интерактивния дизайн. В практиката си изследват експериментални форми на творческа изява. Подхождайки с критически анализ към технологиите, новите медии и изкуствения интелект, колективът изследва политическите им измерения и ефектите им върху развитието на социалните норми.

Колектив_Raw_Lab (Източник: Фондация "Да лаб")

Още

Венелин Шурелов: Един човек може да бъде всичко, но и нищо

Венелин Шурелов: Един човек може да бъде всичко, но и нищо

Проф. Венелин Шурелов е съосновател и преподавател в магистърска програма Дигитални изкуства в Националната художествена академия. Съосновател на Фондация ДА ЛАБ и ментор в платформата e-valuation. Той е и съосновател, част от кураторския екип и технически организатор на DA Fest - Международен фестивал за дигитално изкуство, който се провежда в София от 2009 г.

Неговите проекти са многообразни и включват рисунка, интерактивна инсталация и пърформанс, дигитални технологии, видео и арт теория. Той има редица сценографски проекти, самостоятелни и групови изложби, както и участия във фестивали в България, Европа и САЩ. Награждаван е многократно за работата си в областта на театъра и съвременното изкуство.

Фондация "Да лаб"

Още

Венелин Шурелов с изложба в Париж

Венелин Шурелов с изложба в Париж

Още

Венелин Шурелов: Машината не осъжда несъвършенството, а се опитва да го поправи

Венелин Шурелов: Машината не осъжда несъвършенството, а се опитва да го поправи

Още

Клавирно дуо "Атмосфери" и Венелин Шурелов с общ музикално-визуален пърформанс

Клавирно дуо "Атмосфери" и Венелин Шурелов с общ музикално-визуален пърформанс

Още

Венелин Шурелов пред Impressio: Красивото не трябва да e знаме на рафинирано превъзходство

Венелин Шурелов пред Impressio: Красивото не трябва да e знаме на рафинирано превъзходство

 

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

"Графика от Япония" във Варненската художествена галерия

От 26 юли до 21 август 2024 г. ще бъдат показани произведения, свързани с Международното биенале на графиката - Варна

Вежди Рашидов за колекцията си: Не можем да говорим за големите майстори на съвремието, без образците на старите

"Изкуството след XVI в., XVII в., XVII в. и XIX век е "сложна закачка", защото много от картините имат свой собствен живот", каза още скулпторът на откриването на изложбата "Западноевропейско изкуство XVII – XIX век" в галерия Vejdi

Руски музей е обвинен в "нацистка пропаганда" заради картина на беларуски художник

Музеят Ерарта има най-голямата колекция на съвременно изкуство в Русия

"Духът на стара София" е темата на деветия фестивал "КвАРТал"

Фокус ще бъде периодът на създаване на квартала - в началото на ХХ век, известен като търговския и бохемски квартал, докъдето е стигала емблематичната улица "Търговска"

"Без кръвни връзки" от Боряна Петкова

Откриването е на 25 юли, четвъртък, 18.30 часа в САМСИ (Софийски арсенал - Музей за съвременно изкуство)

Украинският график Константин Калинович представя "Моята зимна градина"

Експозицията ще бъде на разположение на жители и гости на морската столица до 13-ти август в ЗАЛА 1 на галерия Ларго, както и онлайн