ГОЛЕМИТЕ МАЙСТОРИ
Голямата есенна изложба във виенския музей "Албертина" е посветена на Марк Шагал
"Пикасо е известен, Шагал е обичан", отбеляза директорът на музея Клаус Шрьодер
Редактор : / 290 Прочита 0 Коментара
Марк Шагал, "Хвърчилото", 1925-26 50 х 65 см, гваш АЛБЕРТИНА, Виена - Колекция Батлинер © права над снимката, Виена 2024Голямата есенна изложба във виенския музей "Албертина" е посветена на Марк Шагал - един от великите художници на ХХ век. "Пикасо е известен, Шагал е обичан", отбеляза директорът на музея Клаус Шрьодер.
Според него популярността на Шагал се дължи на факта, че живописният свят на художника отразява чувства, познати за всеки. Студенината, която често може да характеризира модернизма, му е чужда, продължава Шрьодер.
Творчеството на Шагал се простира над 80 години и се характеризира с многостранност, която удивлява до днес. Изкуството му, известно с ярките си цветове и поетични композиции, е познато, но въпреки това не е изгубило нищо от своята загадъчност и мистериозна, духовна аура. Неповторимият му художествен изказ, който ни напомня за магията на образите от сънищата, си остава неизчерпаем космос, казват от "Албертина".
Художникът често е наричан "поет-живописец", продължава Клаус Шрьодер. "Терминът се отнася до факта, че той не изобразява действителността в нейната отрезвяваща реалност, каквато я виждаме, а такава, каквато я чувства. В творбите му хората се разхождат по небето, цигуларите свирят по покривите, рибите плуват в тревата, а птиците са големи колкото хората.
Той иска да изобрази поезията на живота и че всичко е свързано, това е мистично прозрение за реалността, че не сме сами, всички сме божии създания", така Шрьодер обяснява гледната точка на руско-френския художник.
Роден през 1887 година в малко еврейско селище в Беларус, Марк Шагал намира в родината и в корена си вдъхновение, което ще го съпътства през целия му живот. Творбите му съчетават традиционни, ежедневни мотиви от детството: селски сцени, цигулари, клоуни, и животни - кози, крави, петли и риби. В творчеството му често се срещат равини и духовни мотиви от Библията. Художникът размишлява върху темите си в нов контекст, на фона на личния си опит и актуалните световни политически събития.
Шагал е принуден да води неустановен живот. Живее във Витебск, Санкт Петербург, после в Париж, връща се в Русия и отново във Франция, заминава в изгнание в Ню Йорк и пак се връща във Франция.
Често едновременното изживяване на радост и страдание характеризира творчеството му и го издига до блестяща експресия - весела, вълнуваща, но предизвикваща мрачни и заплашителни чувства.
Зрителят навлиза в свят, в който се размиват границите между реалност и сън, небе и земя. Творбите са уникални в това съвместяване на противоречивото. Шагал никога не се ограничава до един-единствен стил, а развива неповторим, поетичен визуален език, който слива фантастичното и ежедневното, казват от виенския музей "Албертина".
Изложбата показва 100 творби на художника: от ранните картини, рисувани в Руската империя, в периода 1908-1910 година, през големите поетични композиции от парижките години 1910-1914 година, до големите формати, които Шагал рисува в Южна Франция през 80-те години на ХХ век.
Пет години продължава подготовката на изложбата, в която присъстват платна от 30 световни галерии и частни колекции от Япония до САЩ. Време, в което екипът преминава през различни трудности - договаряните за участие в експозицията картини от руските музеи в Санкт Петербург и Москва отпадат от експозицията, тъй като връзките с тези галерии са прекъснати след нападението на Русия над Украйна и според директора Клаус Шрьодер в такъв контекст ролята на изкуството не е да хвърля мостове.
Експозицията е попълнена с творби от частни колекции и стойността на изложбата в никакъв случай не намалява. Проблематично е и доставянето на платна от Израел поради преустановените полети след избухване на конфликта в Близкия Изток, но все пак творбите пристигат навреме и са част от експозицията, която може да се види до 9 февруари 2025 г.