НЕОБЯТНИ СВЕТОВЕ
Галерия Графикарт с изложба на световноизвестния словашки майстор на литографията - проф. Робърт Янчович
Експозицията събира баща и син и ще покаже космически пъзели в необятния свят на графиката от 23 октомври до 20 ноември 2024 г.
Редактор : / 316 Прочита 0 Коментара
Галерия Графикарт с изложба на световноизвестния словашки майстор на литографията - проф. Робърт Янчович (Източник: Галерия "Графикарт")Галерия Графикарт подрежда изложба на световно известния словашки график проф. Робърт Янчович и неговият син - Робърт Янчович младши от 23 октомври 2024 г. Експозицията "Litho" ще бъде отворена за българската публика до 20 ноември 2024 г.
Ненадминатият майстор на литографията проф. Янчович ще представи свои емблематични творби, които са му осигурили множество международни награди. В графичните листи с размер 70х100 см. ще открием необятния му талант в литографията, защото именно в тях личи съвършенството на неговото майсторство.
В пълен синхрон с неговите творби ще видим и тези на Робърт Янчович младши, доказателство за семейната любов към графиката и талантът, предал се от баща на син.
Имаме удоволствието да Ви поканим на откриването на изложбата "Litho" на проф. Робърт Янчович и неговия син - Робърт Янчович младши, което ще се проведе на 23 октомври 2024 г., сряда, от 18 до 20 часа в Галерия Графикарт на ул. Златовръх № 50 в столицата.
Светът на литографията е необятен, той дава възможност да създадеш една приказка от цветове. Да разказваш история след история и да я покриеш в цветен екстаз, но да си умел познавач на тази техника се изисква да се оставиш тя да те погълне. Това се е случило с проф. Робърт Янчович.
Да станеш майстор на литографията, да потънеш в дълбините на космоса чрез своите графични творби, може да те нареди сред световните имена на графиката.
Проф. Янчович открива това, което хората търсят с години - смисъла на космоса. Може би той не е летял из него, но някъде в неговото подсъзнание го е обиколил и го е пренесъл на графичния лист. Смеем да вярваме, че ние сме космически създания и тази малка частица от необятната Вселена, е някъде загнездена в нас.
Ако обърнем гледната точка, графиките на проф. Янчович разкриват и необятния космос на подсъзнанието. Човешкото същество е една необятна материя, която крие все още неразкрити загадки. Той успява да прехвърли образи от подсъзнанието си в съзнанието и да ги пресъздаде в образи, които преливат от светлина. Играе си със светлината по магичен начин и достига до такива измерения, че я превръща във феномен. Това е приказка за космическата светлина, която трябва да бъде разказана.
В отговор на космическите разкази на своя баща си - Янчович младши ще ни потопи в космически градове и същества, живеещи в тях. Неговите творби дават усещане, че той самият е дете на космоса, че е израснал в света на баща си и го развива още по-детайлно. Графиките на Янчович-син напомнят на анимационни филмчета с влияние на китайската култура.
Ще срещнем градове-ветрила, кули, подредени от китайската игра маджонг и всички те пълни с малки същества от други планети.
Робърт Янчович младши споделя за литографията:
"Понякога ние сме привлечени от неща, факти, активности и не можем да назовем причината защо те са толкова атрактивни за нас. Такъв е случая на моето отношение към литографските техники. Ще бъде лесно да говоря само от техническа гледна точка, въпреки че литографията разполага с широк спектър от възможности (цвят, линия, повърхност, ирис и безкрайни варианти от комбинации).
Ако се наслаждаваме на удоволствието от работата с ръце то да създаваме ни дава феноменалната възможност да открием смисъла на съществуването ни. И ако ти харесва няма повече какво да се направи. Тази техника както много други е връзката на миналото с настоящето и едновременно с това е препратка към бъдещето. Материалите са важни, но това което властва са идеята и креативността."
Изложбата "Litho" на словашките графици - проф. Робърт Янчович и Робърт Янчович младши ще ни потопи в космически пъзели, които трябва да бъдат подредени. Те ще разкрият пред зрителя загадките на нашата космическа частица, скрита някъде в подсъзнанието ни.
За авторите:
Проф. Робърт Янчович е роден на 29 януари 1958 г. в град Шала, Словакия. Завършва Академията по изящни изкуства в Братислава (катедра книгоиздаване - 1977-1983 г.) Участва в международни конкурси и изложби, където печели много награди (Япония, САЩ, Полша, Франция, Словения и др.) Печели наградата на Международната фондация Св. св. Кирил и Методий в първото Международното триенале на графиката в България през 1995 г. През 1990 г. започва работа като преподавател в Академията за изящни изкуства в Братислава.
През 1994 г. придобива докторска степен, а от 2005 г. е и професор. През 1997 г. е ръководител на катедра "Графика" в академията, а в момента е преподавател и ръководител на ателието за печатна графика там. Проф. Янчович се е посветил на графиката, живописта, рисунката, а напоследък и на скулптурата.
Негови творби има в много частни колекции както в Словакия, така и по целия свят (Унгария, Полша, Франция, Испания, Италия, Белгия, Швейцария, Япония, САЩ, Канада, Египет). Правил е самостоятелни изложби в Египет, САЩ, Япония, Канада и др. Той живее и твори в Братислава.
Робърт Янчович младши е роден на 22 юни 1981 г. в Братислава, Словакия. Завършва "Графика и скулптура" в Академията за изящни изкуства в Братислава и "Графика" в Академията за изящни изкуства в Прага, Чехия. Печели международни награди в Китай, Тайван, Швеция, Германия, Австралия и др. Също така участва в международни, групови и индивидуални изложби в Италия, Унгария, Германия, Китай и др.
За галерия Графикарт
Галерията Графикарт създадена през 2018 г. като пространство за изложби и събития с фокус графичното изкуство, в което се показват творбите както на утвърдени графици, така и на млади творци. Арт пространството е създадено от Людмил Георгиев, известен български график и меценат, и неговата половинка в живота Мариела Гачевска.
От откриването на галерията до сега в залите на Графикарт са показвани картини на доста именити български и международни графици като Зураб Церетели, Васил Колев, Бранко Николов, Веселин Дамянов-Вес, Емануела Ковач, Людмил Георгиев, Захари Каменов, Онник Камафилян, Милена Максимович и Симонида Радонич, Юлий Минчев, Владимир Чукич, Цветан Казанджиев и много други.
Галерия Графикарт е част от сдружение "Култура, спорт и здраве МЛ", основано през 2007 г., в които основни действащи лица са Людмил Георгиев и Мариела Гачевска. През годините Сдружението осъществява различни дейности, а от 2017 г. съвместно с Министерство на културата инициира първия Национален конкурс за графика - класически техники. Конкурсът се провежда на всеки две години и насърчава работата на младите артисти в полето на графиката. През 2023 г. се проведе IV Национален конкурс.