КУЛТУРНО НАСЛЕДСТВО
Френски и български преподаватели ще обучават архитекти как да опазват културното наследство
Условието към кандидатите за курсисти е да са дипломирани архитекти
Редактор : Impressio / 1897 Прочита 0 Коментара

Френски и български преподаватели ще обучават български архитекти как да опазват недвижимото културно наследство, съобщават организаторите от Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНК). Инициативата е съвместно с френския институт "Екол дьо Шайо", пише БТА.
Споразумението за сътрудничество между Министерството на културата, НИНКН и школата към Центъра за архитектура и наследство в Париж става факт в последните дни на миналата година.
През четирите семестъра, в продължение на около 700 учебни часа курсистите ще специализират в сфери като история от античността до модернизма, архитектурно заснемане и художествена реставрация, исторически особености на българските сгради, църкви и манастири, международни норми и стандарти. 18-те български преподаватели са утвърдени архитекти, историци, археолози, изкуствоведи и реставратори - част от тях защитили докторски степени след завършването на програмата.
Деветимата френски преподаватели са авторитети в много специфичните области, с които е известна школата на Шайо - като патология и реставрация на строителните материали от различните епохи, методите на проучване и документиране, аварийни мерки за спасяване и укрепване, теории на реставрацията и еволюция на системите за опазване на културното наследство в различните държави, парково и градинско изкуство, реставрация и адаптация на обектите.
Гост-преподавателите ще водят и ателието по архитектура и урбанизъм в последния семестър на програмата.
Условието към кандидатите за курсисти е да са дипломирани архитекти. Обучението ще започне наесен и в края на 2-годишния курс участниците ще защитават дипломни проекти, за да получат сертификата за специализацията от НИНКН и "Екол дьо Шайо"
"Програмата дава задълбочено знание какво пазим, защо го пазим и как го пазим, учи възпитаниците ни да се вглеждат в знаците, по които могат да установят историческата, археологическата или архитектурната стойност на сградите и значението им за градоустройственото развитие", коментира директорът на НИНКН арх. Петър Петров.
Твоите любими заглавия в /market.dir.bg
Самият той е сред първите български архитекти, завършили курса на "Екол дьо Шайо", специализирал и работил в Париж в областта на недвижимото културно наследство. С негово съдействие курсът ще провежда в сградата на първото кметство на Пловдив - паметник на градската култура от началото на 20-и век. МК отпусна в края на служебното управление средствата за оборудването на учебните зали.
Специализираният курс за архитекти е девето издание за България и се възобновява след двегодишно прекъсване. Ръководител на проекта е арх. Галина Пировска.
Специализантите на програмата от началото й през 2000 г. досега са около 100 български архитекти.
Школата на Шайо е най-старият институт за реставрация на културни ценности, основан е през 1887 г. и до днес обитава двореца Шайо в Париж, чието име носи.
"Състоянието на недвижимото културно наследство у нас и отношението към него е неоспоримият аргумент колко необходимо е да имаме достатъчно и добре подготвени архитекти, вещи да пазят това национално богатство", коментира арх. Петров. Той пое управлението на НИНКН преди няколко месеца.
Ако вярвате в правото си на обективна информация, подкрепете ни.
Вашето дарение от всякакъв размер и по всяко време означава много за нас.
Скъпи читатели,
Днес. повече от всякога. независимата журналистика има нужда от вас.В мисията си да предоставяме обективни, достоверни и навременни новини разчитаме на вашата подкрепа.
Ако вярвате в правото си на обективна информация, подкрепете ни.