СЪДЕБНИ КАЗУСИ
Спорна картина на Писаро, заграбена от нацистите, бе присъдена на музей в Мадрид
Решението на 9-ия Окръжен апелативен съд на САЩ в Пасадена бе взето по едно от най-старите дела за кражба на произведения на изкуството от нацистите
Редактор : / 794 Прочита 0 Коментара
Картината на Камий Писаро от 1897 г. "Улица Сент Оноре, следобед, дъждовен ефект" в музея "Тисен" в Мадрид. Снимка: Мариана Елиано/АП/БТААпелативен съд на САЩ обяви във вторник, че мадридският музей "Тисен-Борнемиса" може да задържи спорна картина на френския импресионист Камий Писаро, която навремето нацистите са заграбили от еврейка, съобщи Ройтерс, цитирана от БТА.
С това си решение съдът отхвърля иска за собственост, който наследници на въпросната еврейка са предявявали повече от две десетилетия.
Решението с 3:0 на 9-ия Окръжен апелативен съд на САЩ в Пасадена, Калифорния, бе взето по едно от най-старите дела за кражба на произведения на изкуството от нацистите, което започна през 2005 г. и стигна до Върховния съд на САЩ преди две години.
Картината на Писаро от 1897 г. Rue Saint Honore, apres midi, effet de pluie ("Улица Сент Оноре, следобед, дъждовен ефект"), изобразяваща парижка улична сцена, е отнета през 1939 г. от Лили Нойбауер, която е принудена да я продаде за 900 райхсмарки (360 долара), за да получи виза и да избяга от нацистка Германия. Сумата никога не ѝ е платена.
Собствеността преминава през няколко ръце до 1993 г., когато музеят "Тисен" откупува картината от барон Ханс Хайнрих Тисен-Борнемиса и я излага на показ, където тя остава и досега.
След като научава къде се намира картината, внукът на Нойбауер, Клод Касирер, подава молба за връщането ѝ през 2001 г., а четири години по-късно завежда дело.
Той умира през 2010 г. и сега със случая се занимават синът му Дейвид, адвокатите на дъщеря му Ава и Обединената еврейска федерация на окръг Сан Диего.
В решението си от вторник окръжният съдия Карлос Беа обяви, че интересът на Испания да осигури "сигурност на собствеността" на своите музеи надделява над интереса на Калифорния да предотврати кражбите и да възстанови средствата на жертвите на откраднато изкуство, които живеят там.
Той обясни, че това оправдава прилагането на испанското, а не на калифорнийското право, което дава право на музея "Тисен" да получи картината, тъй като той добросъвестно я е притежавал и излагал осем години, преди собствеността ѝ да бъде поставена под въпрос.
Адвокатите на Касирер в съвместно изявление казаха, че решението от вторник "не обяснява как Испания има интерес да прилага законите си за изпиране на собствеността върху военната плячка". Те планират да поискат преразглеждане.
"Семейство Касирер вярват, че особено в светлината на експлозията на антисемитизма в тази страна и по света днес, трябва да оспорят продължаващото настояване на Испания да укрива заграбено от нацистите изкуство", заявиха адвокатите.
Адвокатът на "Тисен" Тадеус Щойбер обаче нарече решението "добре дошъл завършек на този случай".