СЪДЕБНИ СПОРОВЕ
Картината "Предачката" на Камий Писаро не е била открадната по време на Втората световна война
Творбата е предмет на спор между настоящите й собственици и наследника на колекционера на произведения на изкуството Симон Бауер
Редактор : / 1632 Прочита 0 Коментара
Камий Писаро (Снимка: Getty Images)Картината "Предачката" на импресиониста Камий Писаро (1830 -1903) не е от творбите на колекционера Симон Бауер, откраднати по време на Втората световна война, предадоха АФП и БТА, като цитират решение на съд във френския град Мо.
Жан-Жак Бауер, внук на колекционера, "не обосновава кога, от кого и при какви обстоятелства дядо му е придобил спорната картина", се казва в решението на магистратите.
"Искането му за връщане на въпросната творба е неоснователно и трябва да бъде отхвърлено", се казва още в него. Според съда картината остава в настоящите си собственици.
През 2019 г. Бауер забелязва произведението, което е обявено на търг. Той иска да бъде конфискувано и върнато на фамилията с аргумента, че е част от наследството на дядо му, ограбено по време на режима на Виши.
На заседание по гражданско дело, състояло се в края на септември, имаше спор за произхода на произведението, оценено на 150 000 евро. То изобразява на тъмен фон седнала жена, която преде.
Членовете на семейство Мюло, настоящи собственици на творбата на Писаро, казаха, че тя станала част от семейното наследство през 1912 г. Тогава е била получена като сватбен подарък от техен роднина.
За Жан-Жак Бауер обаче тя е част от колекцията на дядо му, който умира през 1947 г., след като бяга, за да не бъде депортиран. В наследството от 93 картини, включително 13 на импресиониста Камий Писаро, имало творба, озаглавена "Плетачката".
Чрез своя адвокат Седрик Фишер, Бауер твърди, че "Плетачката" и "Предачката" са една и съща картина. Според него е обичайно произведение на изкуството да бъде наричано по различен начин.
Според съда обаче не може да се установи, че в случая става въпрос за подобно нещо.
"Доволни сме..., че творбата не е открадната и винаги е била собственост на семейство Мюло. Потвърждаваме, че е автентичен Писаро", каза пред АФП представител на фамилията.
През 2020 г. друга картина на Писаро - "Бране на грах", тогава собственост на американски колекционери, беше предмет на спор, разрешен от Касационния съд във Франция. Магистратите тогава окончателно я върнаха на семейство Бауер, припомня АФП, цитирана от БТА.