IN MEMORIAM
"Където и да си, продължавай да ваеш": Последно сбогом със Ставри Калинов (снимки)
Той винаги ще буди изумление, почуда, възторг, радост и естетическа наслада със своите уникални послания, образи, взети сякаш от сънищата, заяви Любомир Стойков
Редактор : / 10997 Прочита 5 Коментара
Снимка: BulphotoБлизки, приятели и колеги изпратиха в последния му път големия български скулптор и художник Ставри Калинов.
Опелото се състоя в столичния храм "Свети Седмочисленици".
Ставри Калинов - един от най-талантливите български художници и личностен оригинал, какъвто трудно можеш да срещнеш дори сред световните ексцентрици, си отиде от този свят на 13 септември - навръх Кръстовден.
Актьорът Николай Сотиров заяви, че са били приятели със Ставри Калинов от повече от 30 години. "Смятам, че си отива една от най- оригиналните фази в българското изкуство. Много ще липсва и мисля, че имаше още време, за да покаже не само на България, но и на целия свят уникалното си изкуство, което е нетленно", каза още Николай Сотиров. "Ставри, където и да си, продължавай да ваеш, обичам те!", каза големият ни актьор.
Експертът по имидж и стил Любомир Стойков също бе на поклонението.
"Ставри Калинов е много близък, голям мой приятел. Аз съм негов почитател, ценител на изкуството му, мисля, че е един от най-добрите български скулптори и художници, които оставят и ще се оставят много дълбока следа в нашата култура и изобразително изкуство", каза още Любомир Стойков. Той коментира, че го е наричал неведнъж "играещият човек". Ставри Калинов твореше като играеше и играеше като твореше. Той винаги ще буди изумление, почуда, възторг, радост и естетическа наслада със своите уникални послания, образи, взети сякаш от сънищата", заяви още близкият приятел на големия български художник.
Д-р Димитър Нинов, специалист по кожни и венерически болести, заяви че се познава с нашия скулптор Ставри Калинов от много години и сподели една от историите си с него.
"Преди години направихме среща на видинци живеещи в София, където след едно мое изпълнение ми подари големия портрет на Апостола, той стои пред мен в кабинета ми сега. Освен портрета ми подари и 10 свитъка, които са по - малки, наполовина, и ми каза да ги подарявам само на хора, които заслужават. Аз ги подарявах, но ги рамкирах и отзад надписвах следното: "Времето е в нас и ние сме във времето. То нас обръща и ние го обръщаме". Той е велик и ще остави незабравима следа в съзнанието на българския народ, неговите произведения ще останат во веки веков. Нека да бъде светла паметта му", каза д-р Нинов.
Живото присъствие на Ставри Калинов бе неповторимо, защото той работи дори и с думите по уникален начин. Неговото словотворчество бе мъдро, забавно, утопично, с което провокираше мисълта ни, както бе и в творчеството му. Той вярваше едновременно в Сътворението и в Космическия разум. Търсеше смисъл в тази еклектика и я разгадаваше със слово и творчество.
Емблематичният творец е роден на 15 ноември 1944 г. във Видин. През 1964 г. завършва гимназия в родния си град, след което работи на свободна практика в областта на плаката, търговската реклама и изработката на художествени предмети. През 1977 г. се дипломира в Националната художествена академия - специалност "Дърворезба", в класа на проф. Асен Василев. Работи в областта на монументалната и малката пластика, живописта, графиката и приложното изкуство.
Автор е на множество статуетки за фестивали и конкурси. Негово дело са статуетките за победителката в категория "Жена мениджър на годината" в конкурса "Жена предприемач" и "Жена мениджър на годината" на Клуба на жените предприемачи и мениджъри, за фестивала "Златна Месемврия", за литературната награда "Балканика 2006", за конкурса "Мистър Икономика" и редица други.
Със своята щедрост и алтруизъм Ставри Калинов е оказвал безвъзмездна помощ, като е правил много хуманни жестове, дарения и спомоществователства на редица организации с идеална цел, социални и държавни мисии и инициативи.
Носител е на различни награди, между които "Кристалната звезда" на галерия "Макта" за най-добра изложба на 1995 г. и наградата "Златен век" на Министерство на културата за особен принос в развитието и популяризирането на българската култура (2006). Световно известната онлайн галерии "Artsper" поставя името на Ставри Калинов до имената на Салвадор Дали, Пабло Пикасо, Густав Климт и др.
В своята книга за художника "Калинография" Любомир Стойков изтъква: "И без предварителна подготовка непредубеденият зрител би могъл да разпознае съобщението на Ставри Калинов - веднъж болката от инвазията на несправедливостта и алчността, друг път - детинското удивление пред порива на любовта, трети път - неизчерпаемия пиетет към величието и пъстротата на човешката цивилизация".