Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Известната чешка художничка Катержина Шеда прави проект в градска среда в София

СЪВРЕМЕННО ИЗКУСТВО

Известната чешка художничка Катержина Шеда прави проект в градска среда в София

Всеки един от проектите й е вдъхновен от наблюдението върху рутинни, съвсем обикновенни дейности или действителност, участниците в нейните акции са хиляди жители на малки населени места, квартали или градове

Проект на международно известната чешка художничка Катержина Шеда ще бъде реализиран в София на 31 октомври и 1 ноември 2020 г. в квартал Манастирски ливади - запад под формата на градска игра с участието на хора от квартала и гражданите на София.

На 31 октомври и 1 ноември 2020 г. в софийския квартал "Манастирски ливади" - запад, ул. "Казбек" от 10:00 ч до 17:00 ч ще се осъществи художественият проект "Място до прозореца" на Катержина Шеда.

Създаден специално за този квартал, проектът ще се реализира през 2020 и 2021 г. Чрез него художничката кани хората от района и гражданите на София да се включат в акция под формата на градска игра, като споделят идеите и визиите си за промяна и облагородяване на мястото. Манастирски ливади - запад е един от кварталите в София, в който най-вече проличава проблемът с презастрояването; липсата на основна инфраструктура като улици и тротоари, оскъдните зелени площи, отсъствието на публични сгради и детски градини.

Характерно за проектите на Катержина Шеда е работата й с общности най-често под формата на градски игри с участието на голям брой хора. Тя се интересува от всекидневния живот и обстоятелства на дадено място, като се стреми да ги подобри, промени или да ги представи от друга гледна точка.

Всеки един от проектите й е вдъхновен от наблюдението върху рутинни, съвсем обикновенни дейности или действителност, върху която художничката намира начин да въздейства. Участниците в нейните акции са хиляди жители на малки населени места, квартали или градове. Те стават герои в истории чрез прости действия, които извършват заедно със своите съседи, съграждани или други хора в ежедневното им обкръжение.

На 31-ви октомври и 1-ви ноември от 10:00 ч до 17:00 ч хората ще могат да излязат на разходка с кола със семейството или приятелите си, да паркират на някое от освободените места на ул. "Казбек" в Манастирски ливади - запад, да изберат прозореца с най-неприятната гледка и да нарисуват върху стъклата на автомобила си какво искат да добавят или да променят в това място. Техните идеи и коментари ще бъдат заснети и показани в рамките на изложба в галерия "Васка Емануилова", филиал на Софийска градска художествена галерия през декември 2020 г. Най-добите предложения ще получат награда, а всички идеи ще бъдат публикувани и представени така, че да бъдат видими и разбрани от кмета на София и хората от общината.

Катержина Шеда е реализирала свои проекти по целия свят - от Силиконовата долина в Америка до Чернобил в Украйна. Нейните работи са били показвани в Тейт Модерн, Лондон, Документа в Касел, Венецианското биенале и много други международни платформи и пространства за изкуство. За представянето си в ключовия международен форум за съвременно изкуство Документа 12 в Касел през 2007 г. Катержина Шеда създава проект за квартал в родния си град Бърно, чрез който успява да сближи хората като ги провокира да се обърнат един към друг и да видят общата среда, в която живеят.

През 2011 г. художничката кани хората от село Бедроховице в Чехия да се преместят в околностите на Тейт Модерн в Лондон и за един ден да правят същите неща, с които обичайно прекарват почивните си дни. Целта е хората да погледнат на себе си от друга гледна точка на новото място и да се обединят около общи действия и активности, за които в работните дни нямат време и които сплотяват тяхната общност и разнообразяват живота им. Сред по-новите й проекти е инициативата "Нещо за нещо" в Норвегия през 2019 г., при която на туристите се предоставя безплатен ербиенби престой в добре оборудвана каравана срещу извършване на някаква помощ или услуга за местната общност.

Още

Клементиум - приказно красивата библиотека на Чехия

Клементиум - приказно красивата библиотека на Чехия

Още

Чешкият културен център с изложба за забележителните жени в чешката история

Чешкият културен център с изложба за забележителните жени в чешката история

Още

Чешкият режисьор Вацлав Мархоул е специален гост на 24-тия София Филм Фест

Чешкият режисьор Вацлав Мархоул е специален гост на 24-тия София Филм Фест

Още

Чешкият режисьор Вацлав Мархоул: Само, ако правиш нещо със страст, можеш да успееш

Чешкият режисьор Вацлав Мархоул: Само, ако правиш нещо със страст, можеш да успееш

Още

"Разбойническа история" по случай 130 години от рождението на Карел Чапек

"Разбойническа история" по случай 130 години от рождението на Карел Чапек

Още

Още витаят неясноти около смъртта на Карел Чапек, брат му бил убит в немски концлагер

Още витаят неясноти около смъртта на Карел Чапек, брат му бил убит в немски концлагер

Проектът "Място до прозореца" е подкрепен от Министерство на културата в Чехия, Чешки център в София, Столична община, Район Витоша, Софийска градска художествена галерия. Той се реализира по инициатива на Софийска градска художествена галерия - филиал галерия "Васка Емануилова" и сдружение "Заедно за Манастирски ливади - запад".

За повече информация следете страницата на проекта. 

 

Коментирай 2

Календар

Препоръчваме ви

Григор Ангелов и неговият "Прозорец"

Изложбата - живопис е от 18 до 30 март 2024 г. в Галерия "Париж"

Организаторите на българското участие във Венецианското биенале са провели работна среща в Италия

Павилионът на България тази година ще бъде в експозиционното пространство зала "Тициан" (Sala Tiziano) в Centro Culturale Don Orione Artigianelli, близо до Моста на Академията

Стилияна Узунова с емоционално пътуване и "Пристан"

Откриването на изложбата е на 12 март 2024 /вторник/ от 18:00 ч. в изложбения салон на Арт Галерия Lе Papillon, където в компанията на талантливата Стилияна Узунова

Музеят на Пикасо в Париж представя нова изложба и почита художничката Франсоаз Жило

Жило е единствената от спътниците на Пикасо, която напълно се еманципира от него, за да реализира потенциала си на художничка

Творби на Старите майстори и римски статуи изложени пред колекционери в Нидерландия

"Особено на нашия панаир е, че обхваща почти 7000 години история на изкуството, 7000 години човешко творчество. Независимо дали става въпрос за живи или мъртви творци, художници или занаятчии", казва Хиде ван Сегелен, търговец на изкуство и председател на изпълнителния съвет на TEFAF (The European Fine Art Foundation)