ГЕНИИ НА МОДЕРНОТО ИЗКУСТВО
Изкуствен интелект и сюрреализъм: Духът на Салвадор Дали оживява в Индия
От 7 февруари в столицата Делхи започна изложба, на която е представена богата колекция от над 200 негови оригинални скици, офорти и акварелни картини, предлагаща интимен поглед към "сънищата" на художника
Редактор : / 1025 Прочита 0 Коментара

Испанският сюрреалист Салвадор Дали никога не е посещавал Индия, но много негови творби ще бъдат показани за първи път в страната.
Влиянието на художника върху Индия се простира отвъд изкуството. Само миналия месец в различни части на страната отвориха два ресторанта, посветени на Дали: Ristorante Dali, стилен роднина на вече съществуващото Cafe Dali в Делхи, и Dali & Gala в Бенгалуру - бар, кръстен на художника и съпругата му, който отдава почит на неговите произведения, скулптури, инсталации и картини.
Първата изложба на Салвадор Дали в Индия се състоя едва през ноември миналата година, но от 7 февруари тази година в столицата Делхи започна нова изложба, на която ще бъде представена богата колекция от над 200 негови оригинални скици, офорти и акварелни картини.
Озаглавена "Дали идва в Индия", изложбата в Галерията за визуално изкуство India Habitat Center ще включва над 200 редки гравюри, акварели и гоблени от престижната колекция Пиер Аржилет, предлагайки интимен поглед към "сънищата" на художника.
Куратор на колекцията е Кристин Аржилет, дъщеря на Пиер Аржилет, френски колекционер, фотограф и интелектуалец, който е бил приятел, ментор и издател на Дали. Днес тя вече поддържа най-автентичните архиви на творбите на покойния гений. Пристигането на Дали в Индия е повече от културно събитие. Това е отражение на бързата трансформация на индийската арт сцена.
"Дали е бил очарован от Индия, особено от увлечението на Запада по индийския мистицизъм през 60-те и 70-те години на ХХ век", каза Кристин Аржилет пред Би Би Си.
Някои от скиците в колекцията се основават на снимки, направени от баща ѝ по време на пътуване до Индия през 70-те години на миналия век, когато хипи движението е в разгара си и млади американци с китари посещават Индия с цел духовни търсения.
В творбите на Салвадор Дали можем да открием Индия с изображения на слонове и храмове, но както и в останалите му картини, те невинаги се забелязват лесно, тъй като са изпълнени в характерния за художника сюрреалистичен стил.
В творбите му от главите на човешките тела израстват цветя, очните ябълки танцуват в матрица от фигури и щрихи, а разчленените части на тялото взаимодействат оживено със заобикалящия ги свят. Ако се вгледате в тях за повече от минута, тези несвързани форми ще започнат да образуват нови връзки и значения в очите на ума.
"Да оценяваш изкуството на Дали е като да отлепяш пластовете на лука - можеш да откриваш все нещо ново, на което да се възхищаваш", казва Кристин Аржилет.
"Пренасянето на картините на Дали в Индия беше дълго и трудно начинание", разказва Акшита Агаруал от Bruno Art Group - международната художествена галерия, която представя изложбата.
"Проектът отне пет години. Трябваше да се провери автентичността на всяка скица и творба", казва Аржилет.
Всъщност, това не е първият път, в който творби на Дали идват в Индия. През 1967 г. Дали проектира за Air India - националната авиокомпания на страната по онова време, комплект причудливи пепелници, които се раздават на пътниците от първа класа.
В замяна на това Дали поискал не пари, а малко слонче. Тогавашният заместник търговски директор на Air India Утара Парих, разказва пред вестник Times of India как първоначално отишла да търси такова слонче в зоопарка в град Мумбай, но се върнала с празни ръце. Накрая намерила бебе слонче от зоологическа градина в град Бангалор (днес Бенгалуру) и отлетяла с животното за Испания, където то било държано в зоологическа градина до смъртта му през 2018 г. Дали имал вълнуващи планове за слона, като например да предприеме пътешествие през Алпите с него, но съпругата му го е разубедила.
Искането на Дали може да изглежда скандално, но тези, които познават художника и неговото наследство, знаят, че то до голяма степен съответства на неговата личност.
Роден в Испания през 1904 г., Дали израства в свят, който прегръща авангарда и се бори с последиците от двете световни войни. Творци от неговото време, като Пабло Пикасо, Жоан Миро и Андре Бретон, намират нови начини да изразят себе си и идеите си, а техните художествени стилове оказват силно влияние върху младия Дали.
Сюрреалистичното движение, за чийто основател е признат Андре Бретон, рефлектира най-силно върху него. Според Бретон сюрреалистичното изкуство се застъпва за форма на изразяване, която е "продиктувана от мисълта, в отсъствието на какъвто и да е контрол, упражняван от разума".
Салвадор Дали в дома си през декември 1963 г.
Снимка: Getty Images
Дали е силно вдъхновен и от Зигмунд Фройд и неговите теории за психоанализата - метод за лечение на психични заболявания чрез фокусиране върху конфликтите, възникващи в психиката на човека. Сънищата придобиват особено значение, тъй като се смята, че изразяват потиснатите мисли и пориви на човека.
Дали с животински череп на главата през януари 1950 г.
Снимка: Getty Images
Изкуството на Дали отразява много от тези идеи - то има почти съноподобно въздействие и чрез свободни асоциации визуалните образи придобиват значения, които са уникални за зрителя. Съществуват и висцерални, почти шокиращи образи, подобно на забранените желания, които се крият в подсъзнанието.
"Дали е бил свободомислещ човек и е възприемал всички аспекти на човешкото състояние, особено тези, които са табу и обезпокояват", коментира Кристин Аржилет.
Външният облик на художника отразява колоритното му отношение към живота. Облича се в крещящи костюми и носи мустаци, които сочат толкова силно нагоре, че "има опасност да пробият очите му". През 1955 г. в интервю за Би Би Си Дали разкрива произхода на прочутите си обърнати мустаци.
"Фурмите, знаете ли този плод? След една вечеря не си почистих пръстите и си сложих малко в мустаците, а те останаха така - много ефектно", разказва той. По-късно разкрива, че е използвал восък, за да оформи мустаците си. В същото интервю той ги описва като "много гейски, много заострени, много агресивни".
Кристин Аржилет, която познава отблизо Дали от детските и юношеските си години и често прекарва лятото в Испания с баща си, си спомня, че Дали е бил с чувство за хумор, обичал е да си прави шеги и да "шокира буржоазията".
"На едно от партитата му имаше костенурка, която носеше пепелник на черупката си", разказва тя.
Какво прави Дали толкова актуален в днешно време, когато изкуственият интелект вещае края на човешката креативност?
"Дали искаше да бъде разбиран от всички. Той беше изпълнен с хумор и пакостливост, разчупваше физически граници и границите на изкуството. В края на живота си Дали работеше със стереоскопични изображения и холограми. Ако беше жив днес, нямам съмнение, че щеше да използва изкуствен интелект", казва Кристин пред Vogue India.
Но добавя, че е бил и срамежлив, интуитивен, наблюдателен човек, който умеел да чете мислите на хората. В ателието си той рисувал по къси панталони и чехли и според нея срамежливостта му го карала да се представя прекалено добре на публични места.
Дали позира с шапка във формата на хляб на 5 ноември 1958 г.
Снимка: Getty Images
"Беше неразбран от мнозина. В Дали имаше много пластове, точно както в картините му. Колкото по-отблизо разглеждате картините му, толкова повече разбирате Дали", убедена е Кристин Аржилет.
Изложбата "Дали идва в Индия" ще бъде представена в India Habitat Center от 7 февруари до 13 февруари и в галерия "Мassarrat" на Bruno Art Group от 15 февруари до 16 март.