СИМФОНИЧНИ МУЗИКАЛНИ ПРАЗНИЦИ
София я очаква Руската зима и 1001 нощ
Две екстраординарни програми на Радиооркестъра под диригенството на Марк Кадин, с участието на арабската суперзвезда Насер Шама и блестящия Людмил Ангелов
Редактор : / 6450 Прочита 0 Коментара
Марк Кадин, Насер Шама и Людмил Ангелов (от ляво надясно) Източник: БНРСимфоничният оркестър на Българското национално радио и неговият главен диригент Марк Кадин продължават да радват и изненадват столичната публика.
На 21 януари в зала "България" - впечатляваща програма "Руската зима" с рядко звучащия у нас Четвърти концерт от Рахманинов и "Патетична" симфония от Чайковски. Солист ще бъде Людмил Ангелов - един от любимите и популярни български пианисти.
На 11 февруари - премиера на "1001 нощ", много неочакван фюжън, съединяващ етническата арабска музика с емблематичната "Шехерезада" от Римски-Корсаков. За първи път в България ще свири звездата на арабската култура Насер Шама, а публиката ще чуе екзотичния инструмент УД - музикален символ на Изтока.
По думите на Марк Кадин:
"Най-важно е новото - нова музика, нови имена, нови посоки, нови хоризонти". Ярките концептуални програми са отличителна черта в последните сезони на Радиооркестъра, добавящи му нови почитатели.
А отзивите на публиката не могат да опишат всички емоции, които често препълват зала "България" като: "Незабравим спектакъл!", " Той умее да интригува", "Това беше любовен акт с музиката", "Вкус, ерудиция и перфекционизъм", "Фантастично взаимодействие със солиста", "Магия и вълшебство!", "Невероятна енергия и заряд!".
Такива обещават да са и следващите два концерта на 21 януари и 11 февруари.
Откриване на сезона на Радиооркестъра в зала България (Снимка: Здравко Петров/БНР)
В програмата "Руската зима" - Чайковски и Рахманинов, двамата най-известни руски композитори. Съдбите им са неразривно свързани една с друга, а влиянието на световната култура е уникално.
Все още има спорове за това каква е тайната за невероятната им популярност, защо музиката им е разбираема и близка за всички без изключение, както за професионалисти, така и за хората, далечни от симфонична класика.
Това са безупречно прекрасни мелодии и пределен емоционален "руски" стил.
Но преди всичко, това е удивителна искреност, качество, което двамата композитори поставяли над всичко в изкуството.
Четвъртият и последен клавирен концерт на Рахманинов е едно от най-необичайните му произведения, "мост" към по-късните му шедьоври. Самият Рахманинов много трепетно се отнасял към тази творба, неколкократно я преправял и често я свирил в последните години от живота си. Днес Четвъртият концерт е част от репертоара на водещи световни пианисти, но почти не се свири в България.
Симфоничният оркестър на БНР за първи път ще го изпълни с изключителния Людмил Ангелов.
Руската тема ще продължи Шестата симфония "Патетична" на Пьотр Илич Чайковски.
Наричали са я пророческа, а Чайковски споделял, че в нея е вложил цялата си душа. За съжаление, най-известната му симфония става негов последен шедьовър, 9 дни след премиерата ѝ композиторът умира.
Людмил Ангелов (вляво) - Сергей Рахманинов (Източник: БНР)
В концерта на 11 февруари ще се срещнат Изток и Запад, етно и класика, история и съвремие. За първи път в България ще свири звездата на арабската култура Насер Шама, а публиката ще чуе екзотичния инструмент УД - музикален символ на Изтока.
В първата част на програмата Шама ще представи абмициозен проект - Концерт за уд и симфоничен оркестър от иракския композитор Кутайба Неаими. Той с успех експериментира в полижанрово съчетание на арабски и европейски традиции.
Логичното продължение на вечерта ще бъде знаменитата Шехерезада от Римски-Корсаков - суперхит на симфоничната музика, написан по мотиви от приказките "1001 нощ". Изумителната яркост, колорит и изящество са направили Шехерезада най-популярното произведение на Римски-Корсаков. Няма съмнения, че такъв контекст ще ѝ придаде ново звучене.
Насер Шама е истински човек на света. Изтъкнат иракски музикант, концертира из целия свят и си сътрудничи със знаменити джазови и фолк музиканти.
Шама е носител на престижни европейски награди, артист на ЮНЕСКО, посланик на добра воля на Червения кръст, участник в международни хуманитарни мисии и основател на Първата академия на инструменталистите в Изтока "The Arab Oud House".