МУЗИКА ЗА ДУХА
С много бисове започна новият концертен сезон на Симфоничния оркестър на БНР
Невероятен солист и изискана програма предложи в Деня на музиката маестро Марк Кадин
Автор: 1383 Прочита 0 Коментара
/ Блестящият руски пианист Константин Емелянов със Симфоничния оркестър на БНР под диригентската палка на Марк Кадин (Снимка: Здравко Петров/БНР)Великолепно избрана дата, невероятен солист и стилна програма предложи в първия концерт от новия сезон диригентът Марк Кадин.
Точно на 1 октомври - Деня на музиката, с три възвисяващи духа пиеси и със сигурност най-ефектния клавирен концерт излязоха на сцената на зала "България" радиосимфониците.
Галина Койчева-Мирчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР (Снимка: Здравко Петров/БНР)
Симфоничният оркестър на БНР (Снимка: Здравко Петров/БНР) (Снимка: Здравко Петров/БНР)
Гостуваше една от младите надежди на руската клавирна школа Константин Емелянов, лауреат на конкурса във Верчели, Италия и на конкурса "Чайковски" в Москва. Преди две години той отново беше гост на състава с брилянтния Първи концерт за пиано на Чайковски.
Сега, по-зрял, по-сериозен той поднесе с въздействаща вещина концерта за пиано №3 от Сергей Рахманинов. За тези две години Емелянов вече има издаден самостоятелен диск с пиеси на Чайковски, участва в галаконцерти по покана на Валерий Гергиев, а Денис Мацуев казва:
"Константин Емелянов - познавам го отдавна. Той е задълбочен, изискан, интересно мислещ музикант, с толкова аристократичен звук".
Ще добавя към всичко това още едно качество - щедрост. Всеки пианист знае какво е да изпълниш Третия на Рахманинов.
Възхитената публика дълго аплодира изпълнителя и той продължи взаимното удоволствие с шест биса - елегантни, красиви миниатюри, виртуозни, задълбочени интерпретации на познати творби от Рахманинов, Бах, Рамо, Шуман и Де Файя. Така завърши концерта, а започна с молитви.
Щастлив избор - 1 октомври, на който се чества денят на музиката, Денят на закрилата на Пресвета Богородица, денят на Йоан Кукузел и на българския музикант.
За начало Марк Кадин предложи една от най-прочутите пиеси на Франц Шуберт - "Аве Мария". Слушали сме я с различни певци, в различни инструментални варианти. Нежно и ефирно прозвуча тя в интерпретацията на радиосимфониците.
Концертът продължи с българската премиера на "Майко Божия, пред теб стоя" от сър Джон Тавенър. Божественото начало е водещо в музиката му още от първата мащабна пиеса. Усеща се и във филмовите му платна, сред които са "Великата красота" на Паоло Сорентино и "Децата на хората" на Алфонсо Куарон. Като откровение беше изпълнението на оркестъра.
Симфоничният оркестър на БНР (Снимка: Здравко Петров/БНР)
Симфоничният оркестър на БНР (Снимка: Здравко Петров/БНР) (Снимка: Здравко Петров/БНР)
Според композитора Георги Арнаудов пиесата му "Влахерна. Покров Богородичен" е вдъхновена от възхищението му от иконата на Влахернската Света Богородица в Истанбул.
"Съзерцание и потапяне в светлината на пространство, което мигновено поражда напеви, поражда мощни пластове от багри и звуци, сливащи се с пролетите сълзи" - така описва своята творба Георги Арнаудов. И това възхищение беше вдъхновено пресъздадено от музикантите, а публиката възторжено приветства и изпълнителите и автора.
Симфоничният оркестър на БНР (Снимка: Здравко Петров/БНР) (Снимка: Здравко Петров/БНР)
Симфоничният оркестър на БНР (Снимка: Здравко Петров/БНР) (Снимка: Здравко Петров/БНР)
Симфоничният оркестър на БНР (Снимка: Здравко Петров/БНР) (Снимка: Здравко Петров/БНР)
За Марк Кадин и оркестъра на радиото започва сезон, който всички се надяваме да бъде значително по-нормален от предишния, който премина предимно в звукозаписното Първо студио.
Маестро Марк Кадин (Снимка: Здравко Петров/БНР)
Всички концерти на Симфоничния оркестър на БНР се излъчват директно по програма "Христо Ботев". Тези, които все пак ги пропуснат имат възможността да ги чуят на сайта на програмата в следващите месеци.
Светлана ДИМИТРОВА