ЗА ПЪРВИ ПЪТ
Националната галерия представя за първи път уникалната си колекция от западноевропейски текстилни гоблени
Изложбата е от 12 март до 3 август 2025 г. в Квадрат 500, Пл. "Св. Александър Невски"
Редактор : / 518 Прочита 0 Коментара

Националната галерия представя "Живопис с вълна и коприна от Фландрия и Франция, XVI-XVIII век" от колекцията си.
Изложбата е от 12 март до 3 август 2025 г. Вернисажът е на 12 март, сряда, от 18.00 до 20.00 часа, 19 зала, Квадрат 500, Пл. "Св. Александър Невски", ул. "19-ти февруари" 1
Националната галерия представя за първи път уникалната си колекция от западноевропейски текстилни пана (гоблени). Постъпили в колекцията през 1960-те от Българската народна банка, като част от фондовете на неосъществената Национална галерия за декоративно и приложно изкуство, те принадлежат към златния период XVI - XVIII в. на двете най-значими школи - фламандската и френската.
Експозицията в зала 19 на Квадрат 500 е резултат от няколкогодишното иконографско и атрибуционно проучване на произведенията, извършвано заедно с реставрационни и консервационни процедури.
Гобленът, изключително скъпото за производство ръчно тъкано на стан пано с цветни изображения, се използва за украса и стенна изолация в дворци и замъци. Със своето великолепие гоблените са собственост на елита, красят частни и обществени пространства и са признаци на власт и престиж. XVI в. е златният век на фламандското изкуство, а основен център за производството на гоблени е Брюксел.
Изработват се серии фризоподобни монументални сюжетни композиции със сцени от Стария завет и християнската доктрина, както и пейзажи и алегорични образи. Използват се източници от античната митология, като такъв пример в изложбата е серията "Римляните и сабините". Към средата на века гобленът се превръща в изтъкана истинска картина.
Периодът XVII - XVIII в. е време на възход на френската традиция. По времето на Анри IV и Луи XIV и благодарение на инициативата на финансовия му министър Жан-Батист Колбер се създават Кралските манифактури на Гоблен, Обюсон и Бове.
„Надпреварата на Аталанта и Хипомен“, XVIII в.; Кралска манифактура на Бове
Източник: Квадрат 500
Тогава се привличат най-добрите представители на всички изкуства и занаяти за прослава на абсолютната монархия и за изпълнение на поръчки за благородници. Използват се модели на художници като Рубенс, Симон Вуе, Шарл Льобрен, Жан-Батист Удри, Франсоа Буше и Шарл-Жозеф Натоар. Темите са вдъхновени от религията, историята, митологията.
Пример за това е гобленът "Надпреварата на Аталанта и Хипомен" по сюжет от "Метаморфозите" на Овидий. Тогава модните тенденции формират цели салонни решения с кресла с тъкàни тапицерии с антропоморфни животни по моралистичните басни на Жан дьо Лафонтен. Те предават вечни уроци за човешката природа и обществото. В тъкачното изкуство се проявява и вкусът към ориентализма, който илюстрират два гоблена по Клод-Жозеф Верне.
В програмата към изложбата са предвидени лекции, специализирани турове и уъркшопи, посветени на технологията на създаване на гоблените, реставрацията и консервацията на старинен текстил, както и тези, насочени основно към детската и младежка аудитория.
Планира се мобилна дигитализирана версия на експозицията, която ще бъде представена чрез Държавния културен институт към Министъра на външните работи в българските дипломатически мисии, в Българската културна асоциация в Брюксел, както и в Музея на текстилната индустрия в Сливен - филиал на Националния политехнически музей, в историческите музеи в Панагюрище и Стрелча.
Изследването и подготовката на гоблените за експониране продължи повече от година в Лабораторията по консервация и реставрация на Националната галерия, с финансиране от Министерството на културата и в партньорство с Френския институт в България и Националната художествена академия.
Пейзаж с три фигури, XVII в.; Фламандско ателие, Ауденарде
Източник: Квадрат 500
Куратор: Йоана Тавитян. Реставратори: д-р Елица Цветкова, Таня Манева, Светла Соколова, Диана Минкова, Маша Бакалова-Йосифова, Камелия Бачорска-Ценкова, Косара Нинова. Заснемане: Ивайло Левичаров, Ненчо Балкански.
Интериорният дизайн е проектиран от Кирил Асс и Надя Корбут, а реализацията е на студио "ЛЕНЦ И КО" и фирма "Илчови".
Медиен партньор: БТА / Българска телеграфна агенция.
Йоана Тавитян, куратор