ТРАВМА И ИЗКУСТВО
Музика, композирана от жертви на Холокоста в "Аушвиц", ще бъде представена за първи път
В даден момент в "Аушвиц" е имало шест оркестъра, някои от тях са били тайни и дори са включвали "музикални криптограми" като форма на бунт
Редактор : / 380 Прочита 1 Коментара
Концерт на оркестър в Аушвиц (The Auschwitz Memorial)Музика, композирана от затворници от концентрационния лагер "Аушвиц" по време на Холокоста, най-накрая ще види бял свят, предаде ДПА, цитирана от БТА.
"Оркестрите на Аушвиц" включва четири от над 200 произведения, открити през 2015 г. от композитора диригент Лио Гайер. Той посещава лагера на смъртта през същата година, където отива след кончината на британския историк и експерт по Холокоста Мартин Гилбърт, съобщи Си Ен Ен. На Гайер е възложено да композира творба, посветена на него.
"В един момент в "Аушвиц" е имало шест оркестъра", обясни творецът, като отбеляза, че подобни затворнически формации е имало в повечето лагери. Някои от тях са били тайни и дори са включвали "музикални криптограми" като форма на бунт.
Те са били малки и са включвали "странна смесица от инструменти" в зависимост от това какво са имали затворниците. В оркестрите са липсвали основни инструменти като дървени духови, а често са се срещали такива, които рядко се присъстват в музикалните формации като акордеони и саксофони.
За разлика от повечето жертви и затворници в "Аушвиц", Гайер не е евреин. Той предприема посещението на концентрационния лагер заради Гилбърт.
Архивист в музея и мемориала разказва на Лио Гайер за оцелелите партитури.
"Музиката в по-голямата си част е била унищожена, като това, което е останало, е почти като счупен пъзел", казва Гайер.
Той ще представи музиката за първи път на 27 ноември като част от концерта по случай 10-годишнината на проекта Constella Music. Творбите са съобразени с това, което затворниците са имали на разположение. Целта е да се "повиши осведомеността и финансирането, за да можем да довършим останалата част от работата и да представим пълната серия, така че хората да могат да чуят тази музика по целия свят".
Усилията на Лио Гайер се реализират на фона на глобалното увеличаване на случаите на антисемитизъм, подхранван от войната между Израел и "Хамас", започнала миналия месец, отбелязва ДПА.
Единственият мемоар, написан от лагера на смъртта "Аушвиц" излиза на 80 езика едновременно, дори и на български