Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Човекът, който засне очите на страданието в Аушвиц

ЗЛОВЕЩ СПОМЕН

Човекът, който засне очите на страданието в Аушвиц

След войната, Вилхелм Брас няма сили да хване камера в ръцете си

Музеят Аушвиц (Снимка: Shutterstock)

"Ние помним" е кампанията, с която светът отбелязва 75 години от Холокоста. За страната ни това са и 75 години от спасяването на българските евреи.

На 27 януари 1945 г. най-големият нацистки концентрационен лагер - "Аушвиц", е освободен.

За три години там намират смъртта си 1 млн. души.

Това е поводът да си спомним драматичната история на "фотографа на Аушвиц" Вилхелм Брас и да погледнем в очите на концлагеристите, които той е снимал, като един от тях.

Вилхелм Брас (3 декември 1917 г. - 23 октомври 2012 г.) е полски професионален фотограф и затворник в Аушвиц по време на Втората световна война. Той става известен като "фотографа на концентрационния лагер в Аушвиц".

Драматичният му живот е описан в полския телевизионен документален филм "Портретиста" ( Portrecista ) от 2005 г., който за пръв път се излъчва по TVP1 на 1 януари 2006 г.

Брас е от смесен австрийско-полски произход. Учи фотография в Катовице в ателието на своята леля. След нахлуването на нацистите в Полша през 1939 г. и завземането на Живец, родния град на Брас в Южна Полша, 23-годишният младеж отказва да се подчини на окупаторите и е лишен от свобода за три месеца.

След излизането си от затвора той се опитва да избяга в Унгария и да се присъедини към полската армия във Франция, но е пленен на полско-унгарската граница заедно с други връстници и е депортиран в концентрационния лагер Аушвиц-Биркенау.

Там Брас e регистиран под номер 3444.

Още

Командос и жена, която спасява от газовите камери, живеят 71 години заедно

Командос и жена, която спасява от газовите камери, живеят 71 години заедно

Научавайки, че преди началото на Втората световна война е получил образование като портретен фотограф в Силезия, администрацията на лагера му възлага да снима "работата на затворниците, медицинските експерименти и портретите на лагеристите за картотеката".

По-късно Брас изчислява, че е направил между 40 000 до 50 000 снимки на затворници от 1940 до 1945 г., преди да бъде преместен в концентрационен лагер в Австрия, където е освободен от американците през май 1945 г.

В интервю Брас си спомня, че се е срамувал от лагеристите, когато ги е снимал, опитвал се е да ги успокоява, но с нищо не е могъл да им помогне, страхувайки да наруши заповедта.

Още

Невероятната история на еврейско семейство лилипути, оцеляло в нацистки лагер

Невероятната история на еврейско семейство лилипути, оцеляло в нацистки лагер

На това ужасно място, Брас е принуден да снима лагеристи, подложени на зловещи експерименти от нацистите, които искали да документират опитите си.

Фотографът - концлагерист там среща и самия Йозеф Менгеле - германски лекар, известен с нечовешките медицински опити над затворниците. На Брас се наложило да снима и резултатите от неговите гаври над беззащитните хора.

Веднъж му се налага да снима смъртта на концлагеристи, отровени от газа "Циклон Б".

След много години фотографът се връща вече в музея "Аушвиц-Биркенау" към бившия концлагер, за да разказва спомени пред посетители. Той носел камера, но не намерил сили да направи и една снимка.

След много години Вилхелм Брас се връща в Аушвиц, но няма сили да направи и една снимка

Той въобще не успял да се върне към работата си на фотограф, защото миналото винаги се връщало пред очите му.

Доста от фотографиите на Брас не оцеляват, но голяма част от тях са изложени в Държавния музей на Аушвиц и в "Яд ва Шем", мемориалът в Ерусалим за жертвите на Холокоста.

Вилхелм Брас умира на 94 години през 2012 г. в своя роден град Живец, оставяйки съпруга, две деца и пет внука.

Вилхелм Брас със свои фотографии

Валерия КАЛЧЕВА

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

Най-известният украински скулптор Михаил Рева превръща отломки от войната в изкуство

В колекцията се откроява "Паметта на разпнатия" - кръст, съставен от гвоздеи, намерени в църкви, разрушени от руските нападения

Британският музей е обект на кампания за връщане на статуя от Великденския остров

Музеят притежава две статуи моаи, които са взети от чилийската територия Рапа Нуи или Великденския остров през 1868 г.

Познаваш ли ГЕРОИТЕ на 2023 г.?

Всеки може да номинира доброволец или журналист за Годишните награди за доброволчество на TimeHeroes

Два британски музея връщат временно златни и сребърни артефакти на Гана

Ценните предмети са били откраднати от британските военни по време на англо-ашантските войни през 1873-1874 г. и 1895-1896 г.

Изложба в Лондон пресъздава страданията на израелските заложници в Газа

Инсталацията "Глас от тунелите" е разположена в изоставена сграда в Източен Лондон и се основава на описанията на някои от освободените заложници

Магичните "Елхи на таланта" дават надежда на десетки талантливи деца

Коледната Благотворителна Еко кампания на Фондация “Стоян Камбарев” сбъдва мечтите на даровити деца от многодетни семейства