ПЪТ КЪМ УСЪВЪРШЕНСТВАНЕ
Д-р Татяна Илиева: Форумът ни е среща на различни изкуства и концепция за единство
Директорът на Международния джаз фестивал "Д-р Емил Илиев" и д-р Красимир Желязков, преподавател в НБУ и инструктор по Шинкиокушинкай си подадоха ръка, за да създадат една нова традиция на един от най-обичаните музикални фестивали
Автор : / 731 Прочита 0 Коментара
Директорът на Международния джаз фестивал "Доктор Емил Илиев" д-р Татяна Илиева на откриването му в Боровец на 2 август 2024 г. Снимка: Кореспондент на БТА в Самоков Иван ЛаскинМеждународният джаз фестивалът "Д-р Емил Илиев" се оказа не просто дългоочаквано музикално и вълнуващо събитие - той даде началото на една нова, но обещаваща да се превърне в традиция среща на две изкуства - музиката и Шинкиокушинкай.
В рамките на събитията, съпътстващи фестивала, се състоя една необичайна демонстрация, която събра стотици в хотел "Рила" в Боровец по време на водената от д-р Красимир Желязков тренировка в уникалния карате стил Шинкиокушинкай.
Васил Петров получи награда на името на доктор Емил Илиев при откриването на джаз фестивала в Боровец
Създаденото от Ояма карате е преди всичко култура и философия на живота, които неговите ученици носят със себе си и предават на бъдещите поколения вече няколко десетилетия.
Тази философия на единство изцяло се припокрива с концепцията на фестивала, който обединява различни стилове музика, разнообразни интереси и създава духовна и емоционална наслада за всички присъстващи.
Красимир Желязков е преподавател в НБУ. Има придобита образователна и научна степен "доктор" по Информационни технологии и Обществени комуникации.
Завършва магистратура по специалност "Високо спортно майсторство по спорт Карате -До" в НСА "Васил Левски", София и магистратура по специалност "Стратегическо ръководство, духовност и лидерство" в УНИБИТ гр. София.
Д-р Красимир Желязков (Снимка: Личен архив)
"Приех тази покана с удоволствие, защото една такава комбинация от музика и спортни занимания, която освен това няма никаква комерсиална цел, носи удоволствие на всички", сподели пред Dir.bg д-р Желязков и отговори така на въпроса ни какво липсва да "чуем" едновременно саундтрака на вселената и тялото си:
"Напрегнатият начин на живот наруши нормалния ритъм на човешкото ни съществуване, но и ценностната ни система. Вероятно нашите родители са последните, които пазеха смисъла, и от които можехме да вземем и да се учим. Но съм убеден, че нещата могат да потръгнат в правилната посока. Виждам, че младите хора искат да се развиват и да се самоусъвършенстват...
Шинкиокушинкай буквално в превод означава именно път към самоусъвършенстване. Важно е човек да става по-добър във всички аспекти. Можем винаги да намерим време да спрем и да се огледаме. Човек трябва да открие правилните хора, с които да комуникира. Средата е определяща.
Радвам се, че след тренировката дойдоха лично да ни благодарят. Тренирам от 1985 година и това, което толкова години ме вдъхновява и мотивира е именно изкуството, взаимоотношенията с хората, средата, в която попада човек, когато практикува такова изкуство.
Да се отдадеш на това иска време и саможертва, да се лишиш от някои от удоволствията от живота. Силата е в постоянството. Във всичко можеш да успееш, ако си дисциплиниран и постоянен...
Човек трябва да се старае да бъде добър във всичко, дори да е дребно. Това е изкуството...", коментира д-р Желязков.
Д-р Татяна Илиева заяви, че след демонстрацията при нея са дошли родителите на няколко деца, които били изключително впечатлени от откритата тренировка и ще запишат наследниците си да тренират при д-р Желязков.
"Самата аз бях за първи път на такава демонстрация. Бях много впечатлена не само от нея, но и от огромния актив на д-р Желязков в толкова различни направления - в науката, в спорта, но освен това той е много интересен като личност. Много стойностен човек, мнозина могат да се поучат от него - от дисциплината му, от невероятния спортен хъс.
В процеса на общуването ни имах възможност да разбера що за човек е. А Шинкиокушинкай максимално се доближава до нашата концепция за единство. Вие знаете, че този фестивал е едно обединително звено - за всичко, което е в живота ни - спорт, наука, култура, изкуство", сподели д-р Илиева и покани д-р Желязков на следващото издание на фестивала.
"Когато едно нещо се провежда за първи път, това е начало. Когато се провежда за втори път, е повторение, а когато се провежда за трети път, това е вече е традиция.
Така международният джаз фестивал "Д-р Емил Илиев" се превърна в традиция и неразривна част от културния календар на община Самоков", каза още д-р Татяна Илиева, която с организацията на фестивала, превърна Боровец в джаз столицата на България.