ПРАЗНИЦИ НА ИЗКУСТВАТА
Белослава отбеляза 22 години на сцената с концерт на „Аполония”
Акценти в културния афиш за деня бяха също премиери на книги, прожекция на съвременен игрален филм, театрална постановка и класически концерт
Редактор : / 923 Прочита 2 Коментара

Джаз певицата Белослава отбеляза 22 години на сцената с концерт, който бе част от програмата на празниците на изкуствата "Аполония". С нейното изпълнение снощи приключи шестата фестивална вечер в Созопол.
Акценти в културния афиш за деня бяха също премиери на книги, прожекция на съвременен игрален филм, театрална постановка и класически концерт.
"ЦЕНАТА НА УСПЕХА"
На 2 септември започнаха срещите, наречени "Цената на успеха". Те се провеждат в рамките на "Аполония" повече от десет години.
Първият участник в тазгодишното издание бе актьорът и режисьор Галин Стоев. Той е завършил театрална режисура в класа на Крикор Азарян. От началото на 90-те години работи като актьор и режисьор в България, Белгия, Франция и други страни. През 2018 г. става директор на театъра в Тулуза, а през следващата година е удостоен със степен "Кавалер на ордена за изкуство и литература" на Франция.
В 38-ото издание на "Аполония" Галин Стоев води майсторски клас по режисура и актьорско майсторство.
На срещата "Цената на успеха" режисьорът разказа любопитни моменти от своя личен и професионален път, който го отвежда до директорския пост в един от най-големите театри във Франция.
Описа как е изглеждал моментът, в който осъзнава, че иска да бъде режисьор. Това се случва, когато е 13-14-годишен и играе в училищен кръжок по театър. "Изведнъж аз осъзнах, че зад всичко, което виждаш на сцената, има някой, който това нещо си го е представил предварително, измислил е някакви принципи и тази идея, която е абсолютно нематериална - не може да се хване, не може да се види - изведнъж тази енергия може да слезе в материята. До степен това да стане обект за гледане и други хора да го разбират. Това мен ме преобърна абсолютно и си казах: "Аз искам това да правя!", каза Галин Стоев.
ЛИТЕРАТУРА
Издателство "Хермес" се включи във фестивалната програма с две премиери на литературни заглавия. В художествената галерия издателят Стойо Вартоломеев представи книгите на своите автори Костадин Костадинов и Иван Станков.
Романът "Ловецът на пеперуди" на Костадин Костадинов е свързан с поверие, според което пеперуди отнасят човешките души след смъртта. "Да се пише роман е дълга и уморителна работа. Аз поне писах романа в продължение на три години и половина. В началото на всичко, основата на книгата, е колекционирането на пеперуди. Всъщност това е композицията на романа, която навързва възелчета около колекция с пеперуди", разказа Костадин Костадинов.
"Тези от вас, които са чели книгата, сигурно са усетили този богат поетичен език, тези красиво разказани истории, които, за съжаление, свършват в края на краищата с една пъстроцветна пеперуда, която отнася душата", коментира изданието Стойо Вартоломеев.
Втората премиера за вечерта бе на "Късна смърт" от Иван Станков. Романът проследява своеобразен любовен триъгълник между двама мъже и една жена. Авторът определя книгата като разказ за любов и за смърт, в който героите трябва да издържат и на двете.
"Заглавието на книгата е изключително точно. Героите живеят малко в библейска величина - 140 години", каза издателят. Допълни, че книгата наподобява два романа, събрани в един - историите на двама мъже, свързани от обичта към една жена. По думите на Вартоломеев, сюжетът започва през 19-ти век и завършва в наши дни.
Иван Станков разказа защо се спира на това дълголетието на героите да бъде 140 години: "140 години е възрастта на България. 140 години е продължителността на новото българско време - от 1880 до 2020 г. Това беше в началото една от идеите - да си отмъстя на неслучилата се българска история, на неслучилата се българска география, политика, идеология...
Да събера всички тези неща и да ги простра върху тези 140 години", посочи Станков. Допълни, че друга причина да избера това да бъде възрастта на героите, е, защото иска в тях да има нещо необикновено, "да има някакво чудо, което да дискредитира реалността". "Моята идея е, че литературата непрекъснато трябва да дискредитира реалността... да воюва с нея, създавайки втора художествена реалност".
ТЕАТЪР
Народният театър "Иван Вазов" представи на сцената на читалището в Созопол спектакъла "Пиано в тревата". Постановката е по текст на френската писателка Франсоаз Саган, а сценичната версия е на Юрий Дачев.
В пиесата група приятели се срещат две десетилетия, след като са изкарали младостта си заедно. В ролите са актьорите Емануела Шкодрева, Велислав Павлов, Христо Чешмеджиев, Вяра Табакова, Виктория Колева, Ева Данаилова, Ненчо Костов и Христо Терзиев.
КИНО
Вечерта продължи с прожекция в лятното кино на филма на "Януари". Историята е вдъхновена от едноименната пиеса на Йордан Радичков, но е поднесена към зрителите по съвременен начин. Лентата получава специална награда през 2021 г. на фестивала за българското игрално кино "Златна роза".
На прожекцията в Созопол присъстваха режисьорът Андрей Паунов и Самуел Финци - един от актьорите с водеща роля в продукцията.
"Филмът "Януари" е игрален дебют на иначе много известния режисьор на документални филми Андрей Паунов", каза кинокритикът Божидар Манов преди началото на прожекцията.
По думите му Радичков неслучайно е екранизиран доста в нашето кино - правени са девет игрални филма по негови тестове. "Но едно любопитно наблюдение - нито един режисьор не е повторил да направи филм по текст на Радичков", допълни кинокритикът.
МУЗИКА
Стоимен Пеев (цигулка), Румен Цветков (виола), Атанас Кръстев (виолончело) и Людмил Ангелов (пиано) изпълниха концерт с австрийска музика в залата на археологически музей. Четиримата музиканти са носители на престижни награди и са свирили на редица световни сцени. Пианистът Людмил Ангелов е първият носител на приза, даван от фондация "Аполония" - статуетката "Аполон Токсофорос" (1999).
С изпълнение на Белослава, която отбелязва 22 години на сцената, приключи шестата фестивална вечер на "Аполония". В юбилейния концерт на джаз певицата участваха музикантите Живко Петров, Антони Рикев, Росен Захариев и Димитър Семов. Белослава изпълни познати хитове от своя репертоар, но с нов аранжимент. Тя представи и премиерни песни от предстоящия си пети албум, който е с работно заглавие "Моята музика".
Програмата на Празниците на изкуства продължава до 5 септември. Днес предстои премиерата на списание "ЛИК", издание на БТА, която ще е в рамките на формата "Цената на успеха". Броят на списанието през август е посветен на "Аполония" и проследява развитието на фестивала през годините.