ПРАЗНИК НА ИЗКУСТВАТА
"Аполония" отбелязва 100-годишнината от рождението на Радой Ралин с документално-музикален спектакъл
В спектакъла, представен в Художествената галерия на Созопол, прозвучаха емблематични стихове, епиграми и песни, писани от сатирика
Редактор : / 598 Прочита 0 Коментара
100-годишнината от рождението на Радой Ралин бе отбелязана днес в програмата на "Аполония" с музикално-поетичния спектакъл "Радой Ралин - една красива грешка" (Снимка: БТА)100-годишнината от рождението на Радой Ралин бе отбелязана днес в програмата на "Аполония" с музикално-поетичния спектакъл "Радой Ралин - една красива грешка".
В спектакъла, представен в Художествената галерия на Созопол, прозвучаха емблематични стихове, епиграми и песни, писани от сатирика.
Те бяха изпълнени от Лина Шишкова, Михаил Шишков, Кирил Калев и Кин Стоянов, който е син на Радой Ралин. В представлението звучи и самият глас на сатирика, който на запис чете свои стихове или размишлява върху проблеми, които са го вълнували през годините.
Премиерата на "Радой Ралин - една красива грешка" бе в началото на юни в зала "Максим" в БТА.
Оттогава спектакълът гостува в няколко български града. "Публиката реагира много добре. За съжаление, това е една по-скоро носталгична публика... но да се надяваме, че ще запалим и по-младата публика", коментира Кин Стоянов пред репортер на БТА. Той допълни, че днес е първата среща на спектакъла със созополска публика и поради тази причина в програмата има известна промяна. "Подготвили сме няколко созополски изненади", подчерта Стоянов.
По думите му подборът на произведенията в спектакъла е бил свързан с темите, които по някакъв начин са провокирали Радой Ралин да създава лирика. "Това е най-вече темата за свободата. А темата за любовта е много интересна, защото като че ли Радой Ралин написа най-хубавата си любовна лирика точно за неосъществените си любови. И колкото по-неосъществена беше една любов, толкова повече стихотворения породи", разказа Кин Стоянов.
"Този спектакъл има много стара история. Принципите, които са заложени в него, направихме преди доста години със самия Радой Ралин. Преди няколко години с Кин Стоянов, неговият син, решихме да направим една смесица от документални разкази за него", каза музикантът Кирил Калев пред БТА. По думите му документалната линия в спектакъла върви в три части. "От една страна е гласът на Радой Ралин, с неговия прочит на негови стихотворения и някои разсъждения.
Втората линия е документалният разказ, в който разказваме как са направени песните... Третата посока всъщност е цялостното звучене - вече една смес от поезия, музика и документален разказ, които правят Радой Ралин една красива грешка", допълни Калев.
Вторият фестивален ден на "Аполония" продължи с разнообразна културна програма. Освен литературната вечер, посветена на Радой Ралин, тя включваше още театър, музика и българско кино.
В Археологически музей имаше концерт на младите таланти на Антонина Бонева. Концертът представя двойния интегрален албум с етюди на Рахманинов, издаден през 2022 година с подкрепата на Национален фонд "Култура".
Кинопредложението за вечерта беше филмът на режисьора Мартин Макариев "В сърцето на машината". Лентата е по сценарий на Борислав Захариев, а ролите изпълняват Александър Сано, Юлиан Вергов, Христо Петков, Христо Шопов и други.
Две театрални заглавия предлага днес 38-то издание на Празниците на изкуствата в Созопол. На сцената на читалище "Отец Паисий" се представя Малък градски театър "Зад канала" със заглавието "Една испанска пиеса". Пред публиката на амфитеатър "Аполония" Михаил Билалов ще изпълни комедийният моноспектакъл "БУМ-БУМ!".
Всичко за Празниците на изкуствата Аполония 2022 можете да следите на: https://apollonia.bg/