ВЯРА И СУЕВЕРИЕ
Страхът от черна котка бил доисторически, твърдят изследователи
В Древен Египет мумифицирали котките, в знак на почит към богинята Бастет
Редактор : / 4458 Прочита 0 Коментара
Бастет - египетската богиня с глава на коткаВ различните епохи и различните страни, отношението към черните котки, като предзнаменование, било нееднозначно. Но изследователите на този феномен са категорични, че той е съществувал още в доисторични времена.
И днес, дори сред цивилизованите хора има такива, които изпитват суеверен страх от появата на черна котка на пътя им. Не са малко и онези, които плюят през ляво рамо - "за всеки случай", за да не ги сполети нещастие.
Какъв е историческият развой на това суеверие, което е дало своя отпечатък и в изкуството.
Котките са любим персонаж за сувенири
В периода VIII-XI век германските племена вярвали, че появата на черна котка е предзнаменование за скорошна смърт. А ако черна котка ти пресече пътя, може да те чака неудача. С набезите на племената към Европа, суеверието в "черното" предзнаменование на черната котка, се пренесло и у други народи.
Черната котка е смятана за посестрима на вещиците в много страни
Черните котки били смятани за изчадие на дявола и посестрими на вещиците, и затова били убивани, обесвани и изгаряни също като тях.
Средновековно наказание, гравюра
Според някои изследователи, именно избиването на котките довело до избухването на чумната епидемия в Европа.
При отсъствието на естествен враг на гризачите, популацията им се увеличила, а с нея и заразата. За 5 години Великата чума унищожила 25 милиона човеци.
Smilodon fatalis - изображение на доисторическия саблезъб тигър
В Европа, единствено в Англия отношението към черните котки не било толкова драстично негативно, както в останалите европейски страни. Английските моряци например смятали, че черна котка на кораба носи късмет.
Жените на рибарите пък отглеждали котки в домовете си, като вярвали че благодарение на това съпрузите им ще се върнат живи и здрави от плаване.
В Близкия Изток и Древен Египет, преди хиляди години хората опитомяват котките. В Древен Египет анимализмът бил на почит - много животни били смятани за свещени олицетворения на различни божества. Изтребването им било забранено. Черната котка се считала за въплъщение на богинята Бастет.
Любовта и уважението на египтяните към черната котка било толкова голямо, че дори ги мумифицирали след тяхната смърт, и скърбяли по тях, като за членове от семейството.
Собствениците на черни котки не са суеверни - за тях цветът им няма значение
В Япония отношението към черната котка също винаги е било само положително. В сувенирните магазини в Страната на изгряващото слънце се продават статуетките "Манеки-неко", които представляват бели и черни котки, които махат с лапички за късмет. Неомъжените японки носят такива статуетки като фетиши за привличане на жених и късмет в брака.
Японските статуетки Манеки-неко, за късмет
Що се отнася до собствениците на домашни черни котки по света, то едва ли ще се намери такъв, който да сподели суеверието, че те носят лош късмет. "Всъщност, цветът им няма значение!", лаконични са хората, които по принцип обичат котките и за тях те са просто домашни любимци.
Еми МАРИЯНСКА