СКАЛНОТО ИЗКУСТВО
Откриха древна рисунка на човек-богомолка в Иран
"Можем само да гадаем защо праисторическите хора са изпитвали нужда да издълбаят богомолка в скала, но петроглифът предполага, че хората са свързвали богомолките със свръхестественото още от древни времена", коментират учените
Редактор : / 5646 Прочита 7 Коментара

Археолози се натъкнаха на уникална скална рисунка, изобразяваща богомолка, в Централен Иран, съобщи Phys.org.
Рисунката с дължина 14 сантиметра е открита през 2017-2018 г., но първоначално не е идентифицирана поради необичайната си форма. Сега археолози и ентомолози заключили, че наличието на шест крайника навежда на мисълта, че е изобразено насекомо, а главата с триъгълна форма и грабливите крайници са характерни за богомолката.
Photo credit: Dr. Mohammad Naserifard
Скалните гравюри на безгръбначни животни са рядкост в археологията.
Още по-загадъчни са средните крайници, които завършват с кръгове. Най-близкият паралел на това изображение са петроглифите, известни като "Клекналият човек", открити на различни места по света и изобразяващи човек, обграден от кръгове. Символът е характерен за всяка древна култура и може да бъде срещнат в Африка, Северна Европа, Австралия и дори Малта.
Photo credit: Dr. Mohammad Naserifard
"Можем само да гадаем защо праисторическите хора са изпитвали нужда да издълбаят богомолка в скала, но петроглифът предполага, че хората са свързвали богомолките със свръхестественото още от древни времена", казват учените.
Ентомолозите са установили, че членестоногото принадлежи към емпузите - род богомолки, които се срещат в Африка, Азия и Южна Европа.
Тъй като в Иран е забранено използването на радиоактивни материали, учените се затрудняват да датират рисунката. Предполага се, че тя е създадена между 40 000 и 4000 години пр.н.е.