Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Откриха скрити камери в гробницата на Тутанкамон

НАХОДКИ

Откриха скрити камери в гробницата на Тутанкамон

Ако Нефертити е погребана там като фараон, това ще е най-голямото археологическо откритие на всички времена

Гробницата на Тутанкамон (Снимка: Getty Images/Guliver Photos)

Още

Британският Индиана Джоунс, който отвори саркофага на Тутанкамон, но проклятието не го застигна (архивни снимки)

Британският Индиана Джоунс, който отвори саркофага на Тутанкамон, но проклятието не го застигна

Египетски археолози откриха скрити камери в 3400-годишната гробница на Тутанкамон, които може да са последният дом на "загадъчната" царица Нефертити, съобщи в. "Дейли мейл".

Нефертити е управлявала Египет от 1353 г. пр. н. е. до 1336 г. пр. н. е. Тя е била или майка, или мащеха на Тутанкамон. Египтолозите мислят, че е погребана в Долината на царете, но гробницата й така и не е намерена.

Долината на царете, където се намира гробницата на Тутанкамон (Снимка: Getty Images/Guliver Photos)

Още

Учени твърдят, че Тутанкамон е генетически европеец

Учени твърдят, че Тутанкамон е генетически европеец

Екип от археолози, ръководени от бившия министър по въпросите на паметниците на културата Мамдух ел Дамати от университета Ейн Шамс, използва радар, за да разкрие тайните на древната гробница. Радарът откри коридори близо до погребалната камара на Тутанкамон, които изглежда водят към голямо помещение с широчина 10 м и височина 1,8 м. То е на същата дълбочина като камерата на Тутанкамон. Някои египтолози мислят, че може да е липсващата гробница на Нефертити.

Специалистите не знаят дали голямото помещение е свързано с гробницата на Тутанкамон, но фактът, че е перпендикулярно на основната камера, предполага да има връзка.

Според някои египтолози Нефертити е управлявала преди Тутанкамон, но гробницата й така и не е открита. Заради влиянието й тя би трябвало да има гробница в Долината на царете.

Нефертити (Снимка: iStock by Getty Images/Guliver Photos)

Още

Тутанкамон, съкровищата на фараона

Тутанкамон, съкровищата на фараона

Екипът на Мамдух ел Дамати е проверявал теория, че гробницата на Тутанкамон е необичайно малка за фараон и затова би трябвало да има неоткрити камери. Нефертити е била съпругата на фараона Ехнатон, като вероятно е била дъщеря на друг фараон. Възможно е да е управлявала паралелно на Тутанкамон.

Нефертити и Ехнатон са имали шест дъщери, но се смята, че Тутанкамон не е бил неин син. Според ДНК изследвания Ехнатон е бил баща на Тутанкамон, т.е. Нефертити е била негова доведена майка. Нефертити е изобразена в много храмове - ходеща зад Ехнатон, но често и самостоятелно в пози на фараон. Как е умряла, не е известно. Смята се, че това е станало шест години след смъртта на съпруга й. Възможно е тя да е жертва на чумата, застигнала Египет по това време.

Нефертити (Снимка: iStock by Getty Images/Guliver Photos)

През 1331 г. Тутанкатен променя името си на Тутанкамон и премества столицата в Тива, където умира през 1323 г. пр. н. е. Гробницата му е открита през 1922 г. от английския археолог Хауърд Картър.

Сандъци се изнасят от новооткритата гробница на Тутанкамон в Долината на царете, Луксор, около 1923 г. (Снимка: Getty Images/Guliver Photos)

Още

Това ли е гробът на Нефертити?

Това ли е гробът на Нефертити?

Британският археолог Никълъс Рийвс, работил много в Долината на царете, каза, че стритата камера не е където е очаквал. Според него тя би трябвало да е по-скоро на север, а не отдясно. Той подкрепя теорията, че в нея са останките на Нефертити. Рийвс каза пред сп. "Нейчър", че ако Нефертити е погребана като фараон, това ще е най-голямото археологическо откритие на всички времена.

Според египтолога Ейдън Додсън от университета на Бристол втората гробница може да не е на Нефертити, а на принцеса от времето на Тутанкамон.

Вижте снимки от съкровищата на Тутанкамон >>

Още

Уникална изложба с гробницата на Тутанкамон откриха в Бургас

Уникална изложба с гробницата на Тутанкамон откриха в Бургас

Още

Египет се опитва да спре търга на скулптура на Тутанкамон в Лондон

Египет се опитва да спре търга на скулптура на Тутанкамон в Лондон

Още

Сексуалните традиции в изкуството на древните цивилизации

Сексуалните традиции в изкуството на древните цивилизации

Още

Магнетични снимки разкриват древните чудеса на Египет още през 19-и век

Магнетични снимки разкриват древните чудеса на Египет още през 19-и век

Коментирай 7

Календар

Препоръчваме ви

В Казанлък отбелязват 80-ата годишнина от откриването на Тракийската гробница

Общата концепция между архитектура и стенописи, уникалният стил и майсторството на художника, както и постигнатите художествено, естетическо и емоционално въздействие върху наблюдаващия, превръщат казанлъшката Тракийска гробница в един от шедьоврите на тракийското изкуство и на световното антично културно наследство

"Неизгарящата къпина" - иконопис от Татяна Недялкова

Изложбата може да бъде разгледана от 22 април до 4 май 2024 г. в Галерия "Париж" и онлайн

"60 от сърце": Кампания за насърчаване на деца в неравностойно положение да ходят на театър

Младата продуцентска компания, стартира благотворителната си инициатива

Честваме Международния ден на културата и Световния ден на изкуството

По инициатива на живеещия в емиграция след революцията в Русия художник Николай Рьорих в кабинета на президента на САЩ Франклин Рузвелт е подписан първият Международен договор за защита на институциите за наука и изкуство и историческите паметници

В Помпей откриха фрески, вдъхновени от Троянската война

Изобразени са Елена и Парис, цар Менелай, пророчицата Касандра и бог Аполон

Древният град Севтополис се възражда в макет в археокомплекса "Долината на тракийските царе"

"Наред с финото майсторство на траките, макетът в новоизградения археологически комплекс демонстрира и техните строителни умения", казва директорът на местния Исторически музей "Искра" д-р Момчил Маринов