Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Неандерталците са първите европейски художници

ОТКРИТИЯ

Неандерталците са първите европейски художници

Ако не бяха изчезнали, те вероятно щяха да сътворят сложно изкуство и технологии, коментират от изследователския екип

От мрачните дълбини на пещери в Испания - страната, дала на света творци като Диего Веласкес и Пабло Пикасо, идва изненадващо разкритие - масово изобразяваните като примитивни диваци неандерталци, а не съвременните хора, са първите художници в Европа, съобщават световните информационни агенции, позовавайки се на две изследвания, публикувани в сп. "Сайънс" и сп. "Сайънс адванс", цитирани от БТА.

Пещерата "Cueva de los Aviones" в близост до Картахена, Испания. Откритията в тази и в няколко други испански пещери дават най-силните доказателства, че неандерталците са създавали изкуство. (Снимка: АР/БТА)

Науката и преди е допускала тази възможност, но двете нови изследвания предлагат убедителни доказателства, че неандерталците, изчезнали преди около 40 000 години, са притежавали мозъчен капацитет, за да създават изкуство и да използват символи.

В пещерата "Maltravieso Cave" в Кадис са открити три изображения на ръце. Едното е датирано най-малко преди 66 000 години и трябва да е направено от неандерталец. Подобреният цвят на снимката показва контурите на ръцете. (Снимка: АР/БТА)

Още

Изкуството е възникнало благодарение на използването на метателни оръжия?

Изкуството е възникнало благодарение на използването на метателни оръжия?

Първото изследване, публикувано в сп. "Сайънс" и базирано върху пещерни рисунки от три археологически обекта в Испания, показва, че неандерталците са създавали изкуство 20 000 години преди видът Хомо сапиенс да пристигне в Европа от Африка. Това означава, че ранните пещерни творби няма как да са дело на съвременните хора, както и че те не са могли да повлияят върху творчеството на неандерталците.

Пещерните рисунки, открити в пещери в Испания, съдържат линии, точки, кръгове и нанесени с шаблони шарки, изискващи специфични умения, например за сместване на пигменти, символно мислене и избор на определено, а не произволно място за излагане на творбите, присъщи за съвременния човек.

Перфорирани черупки, открити в утайките от пещерата "Cueva de los Aviones", близо до Картахена, Испания. Артефактите датират между 115 000 и 120 000 години и са символи на неандерталците, които декорирали телата си с аксесоари. (Снимка: АР/БТА)

За да определят възрастта на пещерните рисунки от трите обекта в Испания, отстоящи на стотици километри един от друг, европейски изследователи са използвали техника за ураниево-ториево датиране. Специалистите са установили, че скалните изображения и на трите места датират отпреди 65 000 години. За сравнение - видът Хомо сапиенс е пристигнал в Европа от Африка преди между 45 000 и 40 000 години.

Второто изследване, публикувано в сп. "Сайънс адванс", предлага доказателства, че неандерталците са боядисвали и украсявали миди и раковини преди около 115 000 години - много по-рано, отколкото са откривани подобни артефакти, сътворени от Хомо сапиенс.

Алистър Пайк и колегата му Дирк Хофман вземат проба от калцитна кора, открита в пещерата "La Pasiega" в Пуенте Виесго, Испания. (Снимка: АР/БТА)

"Рисуването е нещо, което винаги се е смятало за човешка дейност. В това отношение неандерталците не се различават от съвременния човек. Ако не бяха изчезнали, те вероятно щяха да сътворят сложно изкуство и технологии и да създадат някаква версия на познатия ни днес свят", казва Алистър Пайк от изследователския екип от университета на Саутхамптън, Великобритания.

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

"Портрет на госпожица Лизер" на Густав Климт беше продадена за 30 млн. евро на търг във Виена

Специалистите очакваха, че цената на незавършената творба ще надхвърли сумата от 70 млн. евро

"Времето да диша в картините ми": Петър Дочев - 90 години от рождението му

Изложбата е от 29 април до 6 юни 2024 в СБХ - зала "Райко Алексиев"

Монументално пано на входа на Театър "199" оживява с 3D мапинг

На 26 април между 21 и 24 часа ще оживее монументалната стенопис "Булгарплод" с автор Стоян Илиев

Маурицио Кателан нарисува мръсни и наранени стъпала на стената на венецианския женски затвор

Павилионът на Ватикана на Венецианското биенале бе в женския затвор на остров Джудека

Криминална история около "Портрет на госпожица Лизер" от Густав Климт?

Без отговор остават много въпроси преди началото на планиран аукцион, от който се очаква рекорден резултат от поне 50 милиона евро

Венцислав Занков представя своята нова самостоятелна изложба "Тренировки"

Откриването е на 1 май в HOSTGALLERY от 18.00 часа с представяне от проф. Боян Манчев