ТАЙНИ И ЗАГАДКИ
Манастир на капуцините в Палермо съхранява 8 000 мумии
2-годишно момиченце е балсамирано в стъклен гроб
Редактор : / 31610 Прочита 3 Коментара
Манастирският мавзолей не е за хора със слаби нервиВ Палермо, Сицилия се намира един от най-старите манастири на ордена на капуцините. Неговите катакомби крият такива невероятни гледки, че с право някои екскурзоводи го наричат "град-музей на мъртвите". Мястото не е препоръчително за хора със слаби нерви, защото там може да се видят телата на хиляди хора, умрели преди столетия.
Първите капуцини се появяват в Сицилия през 1534 г. Заселили се на запад от град Палермо.
Построили църквата "Santa Maria della Pace" и манастира "Convento dei Cappuccini".
Посетителите са отделени от мумиите и могат да ги наблюдават през решетки
С течение на времето манастирът все повече се превръщал в място за упокой на умиращите капуцини.
Първите положени там монаси, са починали през 1599 г. Когато мястото започнало да отеснява, монасите взели решение да го разширят с прокопаването на тунели и коридори, където да погребват мъртвите си братя.
Така се появили т.нар. катакомби.
В манастира започнали да погребват не само монаси, но и граждани на Палермо, пожелали това приживе.
Официално всички погребения били прекратени през 1882 г., като оттогава насам са били направени само няколко изключения.
В момента в катакомбите на манастира има над 8 000 мумии.
Някои отт тях "висят" по стените, други са седящи на скамейки в нишите, а трети са положени в... открити гробове. Всички мъртъвци са облечени с празнични одежди.
Посетителите на "музея на мъртвите" се предупреждават с надписи върху висящи табели, да се отнасят с почитание към мумиите.
Катакомбите са отделени една от друга с коридори, всеки от които е предназначен за определен тип хора: за свещеници, за монаси, за мъже и жени - отделно.
В отделен коридор пък разделението е по професии: юристи, лекари, скулптори, художници, учители, военни и пр. Отделно в две малки стаи на катакомбите са телата на деца и девственици.
Сухият въздух, който се поддържа в катакомбите, е важен за естествената мумификация на телата. Според сведенията, първоначално капуцините поставяли тялото на мъртвеца на пода, за да изсъхне в продължение на година.
После, когато в тялото вече нямало остатъчна вода, измивали тленните останки с оцет, преобличали мумията в празнични дрехи, и едва тогава я полагали на определеното й място за вечен упокой.
В манастирските катакомби са положени 8 000 мумии
Туристите, които идват в манастира, проявяват най-голям интерес към параклиса на Розалия Ломбардо, починала през 1920 г.
2-годишното момиченце починало от някаква инфекция. Безутешният баща на Розалия не можел да повярва, че неговото малко момиченце е мъртво. Обърнал се към известния по онова време балсаматор Алфред Салафи с молба да съхрани тялото на детето нетленно.
Балсаматорът не се съгласил веднага на това - поискал време да помисли върху сложната задача. Накрая постигнал нещо невероятно - успял да съхрани дори меките тъкани на мъртвото дете. Съхранени са очните ябълки, косите и дори ресниците на клепачите на малката Розалия. И до днес остава загадка как е постигнал това.
"Спящата красавица" Розалия Ломбардо
Неотдавна били открити записки на балсаматора, в които той си водел записки за свои експерименти. На базата на тези записки учени от Америка успели да възстановят отчасти състава на балсамиращата смес: спирт, глицерин, цинк, формалин и още няколко специфични съставки. Тази смес най-вероятно е била инжектирана в артериите и по този начин се разпространявала по цялото тяло, с цел да спре процеса на разложение.
Монасите наричат Розалия "Спящата красавица" и разказват множество небивали мистични истории за нея. Тялото на момиченцето е положено в стъклен гроб, около който ухае на лавандула.
Стъкленият гроб, или по-скоро - ковчег на Розалия
Внушението, че Розалия е мъртва, но "жива" е толкова силно, че гледката не е препоръчителна за хора със слаби нерви. През 1970 г. посетител казал, че момиченцето отворило очи и го "погледнало"?...
Този човек очевидно изгубил разсъдъка си, благодарение на множеството спекулации и измислици за балсамираното дете.
Самите монаси провокирали такива налудни внушения, като разказвали, че понякога "чували" плача на Розалия, "виждали" конвулсиите на тялото й, а често се губел и ключът от дървената решетка на катакомбата, в която е гробът на Розалия.
Всичко това привлича в катакомбите на манастира много любопитни туристи и поклонници на Ордена на капуцините. В Сицилия има и други места от подобен род, но този "град на мъртвите" е най-големият.
Еми МАРИЯНСКА