Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Древният Самарканд и проклятието на Тамерлан

ТАЙНИ И ЗАГАДКИ

Древният Самарканд и проклятието на Тамерлан

Свещен гроб обединява три религии

Самарканд (Снимка: Shutterstock)

Самарканд е древен узбекски град, за който има много митове, легенди и мистификации. От историята се знае, че в града са стъпвали войните на Александър Македонски, че тук е върлувал основателят на Монголската империя Чингис хан. Факти и митове се преплитат в Самарканд като в приказка, и много често на човек му е трудно да отдели истината от преданията. В Самарканд се намира гробницата на Тамерлан, а легендите шепнат за едно проклятие.

Снимка: Shutterstock

Още

Древен град под Бермудския триъгълник?

Древен град под Бермудския триъгълник?

През юни 1941 г. по улиците на града тръгва мълвата, че руска експедиция е открила гроба на националния герой на Узбекистан Тамерлан.

Местното мюсюлманско духовенство направило всичко възможно да спре разкопките. Причината била следната: Според древна легенда, ако бъде разтревожен духа на Тамерлан, в света ще започне страшна война.

Гробницата на Тамерлан и неговите близки

През нощта на 20 юни 1941 г. руската експедиция, обаче, отваря гроба на великия емир. Тленните останки на Тамерлан били транспортирани в Москва.

Още

Митове и легенди за проклятие обезлюдяват красив италиански остров

Митове и легенди за проклятие обезлюдяват красив италиански остров

На онези, които ще свържат тези събития с Втората световна война, трябва да им се припомни, че тя пламва през 1939-а, а Хитлер одобрява плана за нападение над СССР през 1940-а - т.е. и двете събития, свързани с войната, са преди отварянето на гроба на Тамерлан.

Странно, но след победата на руснаците в Сталинградската битка, от най-високо държавно ниво е решено, останките на Тамерлан да бъдат върнати в гроба и препогребани с почести?!?

Снимка: Shutterstock

Още

Френски археолози 4 години крили уникална находка

Френски археолози 4 години крили уникална находка

Историците спорят на колко години е градът Самарканд - на 2750, или на 4500? Точната възраст и до днес не е определена официално. По последни археологически данни, Самарканд е основан през VIII век пр.н.е. По свидетелства от Свещената книга на зороастрийците "Авеста" - в V век пр.н.е. Последното потвърждават още гръцки летописци и римски биографи.

В продължение на 2000 години Самарканд бил стратегическо място от Великия път на коприната, съединяващ Китай с Европа. В по-ново време градът се превръща в главен научен център за изследване на средновековния Изток.

Още

Евангелия, които няма да прочетете в Библията

Евангелия, които няма да прочетете в Библията

В първите години на съществуването си, казват, именно в Самарканд била съставена Библията. По същото време в Гърция се провели първите олимпийски игри.

Абу Хафс Омар ибн Мухаммед ан-Несефи ас-Самарканди е известен арабски историк, който е автор на най-смелата версия за датировката. Според него Самарканд е основан още през второто хилядолетие пр.н.е. Историкът смята, че градът е бил на повече от 2500 години, много преди завоюването му от арабите.

Снимка от албума "Исторически паметници на Самарканд", Фотограф: Г.А. Панкратиев, 1890 г.

Снимка: Shutterstock

Още

Фаюмските портрети пазят образите на съвременници на Христос

Фаюмските портрети пазят образите на съвременници на Христос

Има едно място в Самарканд, на което се молят и християни, и мюсюлмани и юдеи - това е гробът на Св. Даниил.

По исторически сведения, в мавзолея на Ходжа Данияр бил погребан прахът на старозаветния библейски пророк Даниил. Някои учени смятат, че е бил донесен специално за погребението на легендарния пълководец Тамерлан, а други - че останките на пророка са пренесени в Самарканд от ранни християни.

Мавзолеят на Св. Даниил

Още

Древни селища, открити след столетия

Древни селища, открити след столетия

Данияр бил сподвижник на проповедника Кусама ибн Аббаса, изиграл важна роля за разпространението на исляма в Самарканд. За християните, пророк Даниил е един от старозаветните пророци. Така смятат и юдеите.

Съвременният мавзолеен комплекс, който обединява три религии, е построен в началото на XX век.

Снимка: Shutterstock

Според легендата, след построяването му, гробът започнал да расте и достигнал почти 18 метра широчина?...

Според по-логичната версия, нарочно постоянно разширяват размерите му, за да не може да бъде определено точното място на погребаните останки, и по този начин светият гроб да бъде предпазен от кощунствено разравяне от вандали.

Еми МАРИЯНСКА

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

Повече от 6000 антики и произведения на изкуството, станали обект на трафик, са заловени в Европа

Испанските власти, в сътрудничество с украинските си колеги, са конфискували по време на операцията 11 златни скитски предмета с приблизителна стойност 60 млн. евро

Жертвите в Помпей се дължат не само на вулкана Везувий, но и на земетресение

От десетилетия учените спорят дали сеизмичната активност е възникнала по време на изригването на Везувий преди близо 2000 години или непосредствено преди това

Проучват южната стена на крепостта Кастра Мартис в Кула

В момента се открива нейният цокъл и началото на ходовото ниво от IV век - времето през което стената е изградена

Започва новият сезон на археологически проучвания и реставрационни дейности на тракийския укрепен град Хелис

Разкриването в дълбочина на Вътрешната крепостна стена бе акцент в проучванията на тракийския укрепен град Хелис в Археологическия резерват "Сборяново" през изминалия археологически сезон

В Пловдив откриха каменен фрагмент от античен надпис от времето на император Септимий Север (193 - 211 г.)

Фрагментът е намерен при археологически наблюдения, предхождащи строителни дейности в частен имот, разположен на територията на Трихълмието

Средновековен сребърен пръстен със златен обков бе открит в крепостта Кокалянски Урвич

Оекипа допускат хипотезата, че пръстенът е принадлежал на аристократ живял през втората половина на XIV век