ТАЙНИ И ЗАГАДКИ
Древният Самарканд и проклятието на Тамерлан
Свещен гроб обединява три религии
Автор : / 22195 Прочита 0 Коментара
Самарканд (Снимка: Shutterstock)Самарканд е древен узбекски град, за който има много митове, легенди и мистификации. От историята се знае, че в града са стъпвали войните на Александър Македонски, че тук е върлувал основателят на Монголската империя Чингис хан. Факти и митове се преплитат в Самарканд като в приказка, и много често на човек му е трудно да отдели истината от преданията. В Самарканд се намира гробницата на Тамерлан, а легендите шепнат за едно проклятие.
През юни 1941 г. по улиците на града тръгва мълвата, че руска експедиция е открила гроба на националния герой на Узбекистан Тамерлан.
Местното мюсюлманско духовенство направило всичко възможно да спре разкопките. Причината била следната: Според древна легенда, ако бъде разтревожен духа на Тамерлан, в света ще започне страшна война.
Гробницата на Тамерлан и неговите близки
През нощта на 20 юни 1941 г. руската експедиция, обаче, отваря гроба на великия емир. Тленните останки на Тамерлан били транспортирани в Москва.
На онези, които ще свържат тези събития с Втората световна война, трябва да им се припомни, че тя пламва през 1939-а, а Хитлер одобрява плана за нападение над СССР през 1940-а - т.е. и двете събития, свързани с войната, са преди отварянето на гроба на Тамерлан.
Странно, но след победата на руснаците в Сталинградската битка, от най-високо държавно ниво е решено, останките на Тамерлан да бъдат върнати в гроба и препогребани с почести?!?
Историците спорят на колко години е градът Самарканд - на 2750, или на 4500? Точната възраст и до днес не е определена официално. По последни археологически данни, Самарканд е основан през VIII век пр.н.е. По свидетелства от Свещената книга на зороастрийците "Авеста" - в V век пр.н.е. Последното потвърждават още гръцки летописци и римски биографи.
В продължение на 2000 години Самарканд бил стратегическо място от Великия път на коприната, съединяващ Китай с Европа. В по-ново време градът се превръща в главен научен център за изследване на средновековния Изток.
В първите години на съществуването си, казват, именно в Самарканд била съставена Библията. По същото време в Гърция се провели първите олимпийски игри.
Абу Хафс Омар ибн Мухаммед ан-Несефи ас-Самарканди е известен арабски историк, който е автор на най-смелата версия за датировката. Според него Самарканд е основан още през второто хилядолетие пр.н.е. Историкът смята, че градът е бил на повече от 2500 години, много преди завоюването му от арабите.
Снимка от албума "Исторически паметници на Самарканд", Фотограф: Г.А. Панкратиев, 1890 г.
Има едно място в Самарканд, на което се молят и християни, и мюсюлмани и юдеи - това е гробът на Св. Даниил.
По исторически сведения, в мавзолея на Ходжа Данияр бил погребан прахът на старозаветния библейски пророк Даниил. Някои учени смятат, че е бил донесен специално за погребението на легендарния пълководец Тамерлан, а други - че останките на пророка са пренесени в Самарканд от ранни християни.
Данияр бил сподвижник на проповедника Кусама ибн Аббаса, изиграл важна роля за разпространението на исляма в Самарканд. За християните, пророк Даниил е един от старозаветните пророци. Така смятат и юдеите.
Съвременният мавзолеен комплекс, който обединява три религии, е построен в началото на XX век.
Според легендата, след построяването му, гробът започнал да расте и достигнал почти 18 метра широчина?...
Според по-логичната версия, нарочно постоянно разширяват размерите му, за да не може да бъде определено точното място на погребаните останки, и по този начин светият гроб да бъде предпазен от кощунствено разравяне от вандали.
Еми МАРИЯНСКА