Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

За Филип Рот писането беше страх, самота и тревожност

"ВЕСЕЛИЕ И СТРАДАНИЕ"

За Филип Рот писането беше страх, самота и тревожност

Писателят не доживя да получи Нобелова награда, въпреки, че не веднъж попадаше в проектосписъците

8 септември 2008 г. (Снимка: АР/БТА)

Земният си път приключи на 22 май американският писател и носител на "Пулицър" Филип Рот. Той почина на 85 години от сърдечна недостатъчност.

Филип Милтън Рот е роден на 19 март 1933 г. в Нюарк, Ню Джърси. Син на застрахователен агент, Рот получава бакалавърска степен в университета "Бъкъл" и магистърска степен по английски език от Чикагския университет. Той отпада от докторската програма през 1959 г., за да пише филмови ревюта за Нова република преди "Довиждане, Колумб" да излезе.

24 март 1960 г. Писателите Робърт Лоуъл (вляво), Ричард Елман и Филип Рот, спечелиха Националната награда за книга. Рот (вдясно) получи отличието в категорията за фантастика за книгата си "Довиждане, Колумб". (Снимка: АР/БТА)

Рот преподава литература, предимно в Университета на Пенсилвания. Той се оттегля от преподаване през 1992 г. като професор по литература в Ню Йоркския университет "Хънтър".

Рот рядко дава интервюта и не обича да коментира книгите си. "Трябва да позволите на хората да се борят сами с книгите и да преоткрият онова, което са и какво не са", обяснява той.

Рот обяснява, че за него писането е "изпълнено със страх, самота и тревожност. Има няколко дни, които напълно компенсират това. В моя живот съм имал общо няколко месеца от тези напълно прекрасни дни като писател и това е достатъчно", смята той.

В интервю за "Ню Йорк таймс" Рот описва 50-годишнината си като писател с ключовите думи - "Веселие и страдание. Фрустрация и свобода. Вдъхновение и несигурност. Изобилие и празнота. Горене и изгасване".

22 март 1993 г. Филип Рот по време на интервю, представящо новата му книга "Операция лихвар", ​​в Ню Йорк (Снимка: АР/БТА)

Филип Рот пише повече от 30 книги, а "Пулицър" печели с книгата "Американски пасторал". След повече от 50 години като писател Рот решава да приключи с писането с романа "Немезис" от 2010 г., историята на епидемия от полиомиелит в квартала Нюарк, Ню Джърси. След това той решава да препрочете всички свои произведения, "за да видя дали съм си загубил времето", обяснява в интервю през 2014 г.

За заключението си той цитира Джо Луис, боксовия шампион от 30-те и 40-те години на миналия век: "Направих най-доброто с това, което имах". През 2017 г. публикува "Защо пиша?," книга с есета, написани между 1960 и 2013 г.

Първата книга, публикувана от Рот, е сборникът с разкази от 1959 г. "Довиждане Колумб", с която печели Национална награда за книга. Други негови романи са: "Синдромът Портной", "Писателят призрак", "Човешкото петно", "Призракът излиза" и "Животът ми като мъж".

Филип Рот бе известен и като прозорлив наблюдател и критик на американското общество.

2 март 2011 г. Президентът Барак Обама връчва медал на писателя по време на церемония в Източната зала на Белия дом във Вашингтон (Снимка: АР/БТА)

Въпреки, че неговите романи често изследват еврейският опит в Америка, Рот, който признава, че е атеист, отказва да бъде определян като писател евреин-американец. "Това не ме интересува. Знам точно какво означава да бъдеш евреин и наистина не е интересно. Аз съм американец.", коментира той пред "Гардиън" през 2005 г.

За десетилетие и половина името му е включвано не веднъж в списъците за Нобелова награда, но тя не му е присъждана, защото книгите му не да достатъчно политкоректни.

Валерия КАЛЧЕВА

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

Президентът Росен Плевнелиев връчи на магичния Старбой Айвън Наградата за Полет в Изкуството "Стоян Камбарев"

Кинорежисьорът Теодора Чингарова-Теа грабна НАГРАДАТА ЗА КИНО 355 от холивудската звезда Гари Стреч

Пламен Карталов поставя "Бохеми" в Театър "Верди" в Салерно

Със спектаклите на 26 и 28 април се открива оперният сезон в града

Майа Тинкова: Интересно ми е да се превъплъщавам в толкова различни персонажи за кратко време

Ще обявим официалния старт на продуцентската къща "Гръм и Тряс"на самата премиера на "П.О.Р.Н.О на 30-ти април в Yalta art room, разкрива актрисата и продуцент

Джорджа Уилкинсън от "Фантомът на операта": Музиката на Андрю Лойд Уебър е вечна

"Фантомът на операта" е една от най-успешните шоу продукции на всички времена

Почина изкуствоведът Виолета Василчина

Кончината й е огромна загуба в професионалната сфера, коментираха от Съюза на българските художници

Анна Пампулова и неповторимият финес на балета

Балетна гала на световния ден на балета, посветена на 30-годишния творчески път Анна Пампулова на 29 април 2024 г., 19.00, Държавна опера Варна