Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Почина "историкът на идеи" Цветан Тодоров

Почина "историкът на идеи" Цветан Тодоров

Философът, литературовед и хуманист Цветан Тодоров почина тази нощ на 77-годишна възраст

Цветан Тодоров (Снимка: Bulphoto)

Тодоров се смята за един от най-важните интелектуалци на съвремието ни. Като учен става известен през 60-те и 70-те години на миналия век с превод на руските формалисти и новаторски анализ, заимстващ методи на семиотиката. Утвърждава се като литературовед, като разглежда отношението към различните и изследва тоталитаризма. 

По време на кариерата си Тодоров изследва предимно другостта на различните култури, разглежда проблема "Ние и другите", споровете на хуманистите в Европа от епохата на откриването на Новия свят и процесът на колонизация. Въпросът за собствената и чуждата култура застава в основата на антропологичните дискурси в Европа.

"Във френския интелектуален живот Цветан Тодоров заема уникално място, пише сп. "Нувел обсерватьор". - Той не може да бъде свързан с нито един лагер. Не фигурира в пантеона на Френската теория. Силно антикомунистичен, главно заради собствения си живот, той е част от антитоталитарния устрем, без да стане "нов философ".

Самият Цветан Тодоров се определя като "историк на идеи".

Трудовете на Цветан Тодоров са преведени на 25 езика. През 2008 г. получава наградата "Принцът на Астурия" за обществени науки.

Цветан Тодоров е роден на 1 март 1939 в София. Негов баща е библиографът Тодор Боров, а дядо по майчина линия — общественикът Иван Пеев-Плачков. Брат му, Иван Тодоров, е известен физик.

Завършва гимназия в България и учи български език и литература в Софийския държавен университет. През 1963 г. като стипендиант заминава за Париж. През 1966 г. защитава докторска дисертация на тема "Литература и означаване" под ръководството на Ролан Барт.

От 1987 г. ръководи Центъра за изследване на изкуствата и езиците към Френския национален център за научни изследвания, където работи от 1968 г. Съпруг е на писателката Нанси Хюстън, с която има две деца. Развежда се с нея след 35 години брак.

В началото на творческия си път се интересува предимно от теория на литературата, а след 1990 г. - от историята и отношението с другия в трудни области на историята като завладяването на Централна Америка и Втората световна война.

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

Протест в цялата страна: Народ без култура е народ без бъдеще (снимки)

Над 2000 души са се включили в протеста в различни части на страната, а министър Асен Василев коментира, че "не вижда за какво протестират", тъй като бюджетът за култура бил увеличен значително

Иван Бърнев: Нека повярваме, че в нас носим мощна атомна централа за добро

Един от най-забележителните български актьори беше герой на ежегодното събитие на Dir.bg He`s The MAN 2023

Последното интервю на проф. Ивайло Знеполски пред Dir.bg

Припомняме какво каза изтъкнатият семиотик, изследовател, културолог, изкуствовед, филмов критик и също бивш министър на културата през 2021 година, когато с изложба бе отбелязана неговата 80-а годишнина

Владетелят на духа, който се чувстваше в Университета като в "турска баня"

В интервю малко преди смъртта си, почти на 101, Клод Леви-Строс казва: "Светът, в който приключвам съществуването си, вече не е свят, който харесвам"

Днес се сбогуваме с проф. Ивайло Знеполски

Поклонението пред тленните останки на проф. Ивайло Знеполски е днес, опелото ще се състои от 12:30 ч. в столичния храм „Св. Седмочисленици“, съобщиха от семейството му

Да те смятат за модерен и след 5 века

515 години от рождението на големия италиански архитект Андреа Паладио