Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Почина идолът на салсата Джони Пачеко

IN MEMORIAM

Почина идолът на салсата Джони Пачеко

Пачеко e една от най-влиятелните фигури в латино музиката

Джони Пачеко (Снимки: Getty Images)

Идолът в света на салсата Джони Пачеко, съосновал лейбъла "Фаниа рекърдс" и подкрепил музикални звезди като Рубен Блейдс, Уили Колън и Силия Крус, почина на 85 години, съобщи Асошиейтед прес, цитирана от БТА.

Преди няколко дни той е приет в болница в Ню Йорк заради пневмония, написа съпругата му Мария Елена Пачеко на страницата във Фейсбук на твореца.

28 януари 2004 г. Джони Пачеко, една от най-влиятелните фигури в света на салса музиката, на концерт със своята група в клуб LQ в Ню Йорк (Снимка: АР/БТА)

От звукозаписната компания написаха в Туитър, че Пачеко е визионер с най-отговорна роля за салса музиката. "Музиката му ще живее вечно", пише в публикацията.

Певецът Марк Антъни изрази скръбта си по загубата на Пачеко. "Твоето чувство за хумор бе заразително и винаги ще съм благодарен за подкрепата ти, за възможността да бъда в обкръжението ти и за забележителното ти наследство", написа Антъни.

19 февруари 2010 г. Джони Пачеко по време на запис на испанската версия на "We Are The World" в Маями (Снимка: АР/БТА)

Пачеко е роден 25 март 1935 г. в Доминиканската република. Родителите му са музиканти. През 40-те години на миналия век семейството се мести в Ню Йорк, където Пачеко започва да се учи да свири на акордеон, цигулка, саксофон и кларинет.

През 1954 г. основава група заедно с Еди Палмиери, пиано, Бари Роджърс, тромбон, и други музиканти. През 1964 г. става съосновател и творчески директор на звукозаписната компания "Фаниа рекърдс", прочула се като "Мотаун" на салсата".

Джони Пачеко е написал повече от 150 песни, спечелил е девет награди Грами, десет златни плочи и множество други награди, благодарение на които е признат за легендарен композитор, аранжор и ръководител на джаз група.

28 октомври 2002 г. Заедно с колегата си Уили Колън (вляво) в Националния театър в Санто Доминго, Доминиканска република (Снимка: АР/БТА)

Той се превърна в източник на вдъхновение за много млади изпълнители и музиканти. Пачеко е продуцент на първия филм за нова музикална посока - салсата и нейното влияние върху латиноамериканците. През 1974 г. той работи и по втори филм, наречен "Салса".

През 1998 г. Джони Пачеко е приет в Международната зала на славата на латиноамериканската музика, във връзка с което през 2002 г. му е присъдена специална награда за цялостен творчески принос.

Джони Пачеко остава една от най-влиятелните фигури в латино музиката.

24 март 2009 г. С колегите си Хосе Алберто и Тито Нийвс на доминикански музикални награди Casandra Awards в Санто Доминго (Снимка: АР/БТА)

ИЗБРАНО
Коментирай0

Календар

«Април 2025»
ПВСЧПСН
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829301234
567891011

Препоръчваме ви

Йълдъз Ибрахимова: Джазът е начин на мислене, начин да се чувстваш свободен човек

"Според мен трябва да се прави нещо различно, което да предизвика хората да чуят джаза. Защо да не използваме джаза въз основа на националната музика?", коментира джаз примата

Гимнастичката Цветелина Стоянова във фокуса за значението на психичната грижа

Документалният филм, посветен на историята на гимнастичката ни Цветелина Стоянова, която прави опит за самоубийство, според думите на режисьора Станислав Дончев е "филм-сеанс, който има точно такава цел - да запали желанието за живот"

Франция е литературната родина на Марио Варгас Льоса

Големият писател е първият автор в близо 400-годишната история на Френската акаядемия, приет в нея, въпреки че никога не е писал директно на езика на Молиер

Езоп и красивите жени вдъхновяват за басните Лафонтен, починал преди 330 години

За Лафонтен цялото изкуство се състои в способността да се намекне, а не да се назове

Почина нобеловият лауреат за литература Марио Варгас Льоса

Той беше един от главните герои на разцвета на латиноамериканската литература през 60-те и 70-те години на миналия век заедно с колумбиеца Габриел Гарсия Маркес и с аржентинеца Хулио Кортасар

Защо Джеймс Енсор се изрисувал като Христос сред лица-маски в Брюксел

Трудният път на белгийския художник, посмъртно признат за "баща на авангарда"