Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Почина художникът Филип Седефчев - автор на символа на фестивала "Сурва"

IN MEMORIAM

Почина художникът Филип Седефчев - автор на символа на фестивала "Сурва"

В над половинвековния си творчески път творецът е работил в цяла палитра от пластични изкуства - живопис, керамика, скулптура, гоблен, витраж, графичен и пространствен дизайн

Снимка: Личен архив

Починал е художникът Филип Седефчев - автор на символа на международния фестивал "Сурва", съобщи пресцентърът на община Перник. Името му ще остане свързано с историята на Перник.

В над половинвековния си творчески път Седефчев е работил в цяла палитра от пластични изкуства - живопис, керамика, скулптура, гоблен, витраж, монументални, графичен и пространствен дизайн. Той е оставил стотици произведения, силно свързани с родните традиции, природата и българската идентичност.

Филип Седефчев е роден на 25 септември 1935 г. в с. Садовик, Брезнишко. Пъстрите черги и носии, приказките и песните, маските на сурвакарите, овчарството и природните красоти трайно впечатлили бъдещия творец и предопределили неговия път.

Снимка: Личен архив

Още Неподражаемият "Пасторал" на Филип Седефчев

Неподражаемият "Пасторал" на Филип Седефчев

През 1955 г. Филип е приет в Националната художествена академия по параграфа "Изключителни дарования". Още като студент се изявил като отличен живописец и рисувач. През 1961 г. се дипломирал със специалност "Живопис" при проф. Ненко Балкански. От 1967 г. е член на Съюза на българските художници.

От края на 60-те години на миналия век творецът започнал да работи върху цикъл от живописни и пластични творби, свързани с традициите на обичая Сурова и народната митология. Тогава обаче част от художествените му търсения често срещали неразбиране и дори били отхвърлени от някои изложби. Аргументът бил, че не съответстват на наложения тогава в изкуството метод на социалистическия реализъм.

Въпреки тези проблеми, Филип Седефчев продължил упорито търсенията си и постепенно създал свой разпознаваем декоративен стил, отбелязват в прессъобщението.

От 80-те години творчеството му еволюира към по-абстрактни, изчистени форми. Седефчев е автор на над 300 постера, запазени знаци, гербове. Реализирал е множество монументални творби в България и чужбина, уточнява пресцентърът.

Коментирай0

Календар

«Април 2025»
ПВСЧПСН
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829301234
567891011

Препоръчваме ви

Йълдъз Ибрахимова: Джазът е начин на мислене, начин да се чувстваш свободен човек

"Според мен трябва да се прави нещо различно, което да предизвика хората да чуят джаза. Защо да не използваме джаза въз основа на националната музика?", коментира джаз примата

Гимнастичката Цветелина Стоянова във фокуса за значението на психичната грижа

Документалният филм, посветен на историята на гимнастичката ни Цветелина Стоянова, която прави опит за самоубийство, според думите на режисьора Станислав Дончев е "филм-сеанс, който има точно такава цел - да запали желанието за живот"

Франция е литературната родина на Марио Варгас Льоса

Големият писател е първият автор в близо 400-годишната история на Френската акаядемия, приет в нея, въпреки че никога не е писал директно на езика на Молиер

Езоп и красивите жени вдъхновяват за басните Лафонтен, починал преди 330 години

За Лафонтен цялото изкуство се състои в способността да се намекне, а не да се назове

Почина нобеловият лауреат за литература Марио Варгас Льоса

Той беше един от главните герои на разцвета на латиноамериканската литература през 60-те и 70-те години на миналия век заедно с колумбиеца Габриел Гарсия Маркес и с аржентинеца Хулио Кортасар

Защо Джеймс Енсор се изрисувал като Христос сред лица-маски в Брюксел

Трудният път на белгийския художник, посмъртно признат за "баща на авангарда"