Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Отиде си големият български актьор Борис Луканов

Отиде си големият български актьор Борис Луканов

През дългата си кариера в киното и театър той изигра десетки роли

Напусна ни един велик актьор - Борис Луканов, съобщиха от Министерството на културата.

Той оставя безброй талантливи роли в киното, легендарни превъплъщения в театъра, спомена за невероятната му любов към изкуството.

"Играе ми се", каза Борис Луканов неотдавна. И игра до последните си дни.

Борис Луканов е роден на 15 юни 1936 г. в Ловеч. Първата му роля е на Леополд Шубер в пиесата "Разлом" на Борис Лавренов. Поставена е от учителя по български език и литература Трифон Хинов. Завършва специалност "актьорско майсторство" във Висшия институт за театрално изкуство "Кръстьо Сарафов" в класа на проф. Стефан Сърчаджиев.

Започва актьорската си кариера в Драматичен театър "Йордан Йовков" Толбухин. Играе още във Варненски общински театър Варна (1961 - 1982) и Народния театър "Иван Вазов" от 1982 г. Актьор на свободна практика от 2000 г. във "Варненския театър" и в София. Член е на Съюза на артистите в България и Съюза на българските филмови дейци. Участва в 48 български игрални филма. Луканов участва в "Легенда за Паисий", "Мера според мера", "Борис I" ,"На всеки километър" и много други. Участва в испанска и френска продукция, в които партнира на Майкъл Куин и Кристоф Ламбер.

През 2016 г. той получи "Аскеер" за цялостно творчество.

ИЗБРАНО
Коментирай0

Календар

«Април 2025»
ПВСЧПСН
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829301234
567891011

Препоръчваме ви

Йордан Славейков за "Последна стъпка": Театърът е друга медия, която дава друга възможност

Спектакълът "Последна стъпка" може да се гледа на 17, 22 и 30 април в Народния театър

Режисьорът на "Атентатът" Станимир Трифонов: За никакви идеи не става дума, а за много пари

Филмът за терористичния акт в катедралния храм "Св. Неделя" разкри покъртителни факти. И той все още действа катарзисно!

Йълдъз Ибрахимова: Джазът е начин на мислене, начин да се чувстваш свободен човек

"Според мен трябва да се прави нещо различно, което да предизвика хората да чуят джаза. Защо да не използваме джаза въз основа на националната музика?", коментира джаз примата

Гимнастичката Цветелина Стоянова във фокуса за значението на психичната грижа

Документалният филм, посветен на историята на гимнастичката ни Цветелина Стоянова, която прави опит за самоубийство, според думите на режисьора Станислав Дончев е "филм-сеанс, който има точно такава цел - да запали желанието за живот"

Франция е литературната родина на Марио Варгас Льоса

Големият писател е първият автор в близо 400-годишната история на Френската акаядемия, приет в нея, въпреки че никога не е писал директно на езика на Молиер