Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Напусна ни Людмила Махалнишка - легендата на българския кинозвук

IN MEMORIAM

Напусна ни Людмила Махалнишка - легендата на българския кинозвук

Тонрежисьорката е реализирала над 360 игрални и научно-популярни филма, множество театрални постановки и анимации

Людмила Махалнишка (Снимка: Еми Мариянска)

На 82-годишна възраст ни напусна Людмила Махалнишка - един от най-известните български тонрежисьори. Тъжната вест съобщи кинокритикът проф. Божидар Манов, цитиран от в. Монитор.

Людмила Георгиева Махалнишка е първата жена звукорежисьор, работила в Студията за игрални филми "Бояна.

"Аз бях женена за българското кино и пак ще се оженя, ако ме иска", казваше майсторката на кинозвука, реализирала над 60 игрални и повече от 300 научно-популярни филма, множество театрални постановки и анимации. 

Родена е в Букурещ на 4 септември 1939 г. Завършва Музикалната академия в София през 1963 г. Специализира е "Приложение на долби стерео технология за филмовия звук" в Долби лаборатория в Лондон. Работи в Студия за игрални филми "Бояна" от 1969 до 1992 г., а след това на свободна практика.

Преподава в НАТФИЗ "Кр. Сарафов" драматургия на звука, припомнят от НФЦ. Освен творческата й биография тя работи и като експерт на гласове към Софийския районен съд.

Носител е на орден "Кирил и Методий" и на редица награди на СБФД: награда за звук (1981, 1990-1993), награда за цялостно творчество (1995), награда за звук за "Нещо във въздуха" и "Ла донна е мобиле" (1994-1995), награда "100 години кино" и др.

Работила е в Студия за игрални филми "Бояна" от 1969 до 1992 г., а след това излиза на свободна практика. Преподава в НАТФИЗ "Кр. Сарафов" драматургия на звука, напомнят от Съюза на българските филмови дейци.

Още Инж. Добромир Чочов: "Ханът и империята" трябва да бъде изучаван като филмова класика

Инж. Добромир Чочов: "Ханът и империята" трябва да бъде изучаван като филмова класика

Людмила Махалнишка е реализирала над 60 игрални филма и около 300 документални като звукорежисьор.

Сред тях са "Иван Кондарев" (реж. Никола Корабов), "Бариерата" (реж. Христо Христов), "Една жена на 33" (реж. Христо Христов), "Голямата скука" (реж. Методи Андонов), доста от филмите на Иван Андонов - "Бяла магия", "Опасен чар","Дами канят", "Адио Рио", "Мечтатели", "Покръстването" (реж. Борислав Шаралиев), "Аспарух" и "Време разделно" на Людмил Стайков, "Войната на таралежите", "Карнавал", "Пришествие", "Хирурзи" на Иванка Гръбчева, "Буна" на Вили Цанков, "Любовта на Мирон" (реж. Пламен Масларов), "Бързо, акуратно, окончателно" на Михаил Мелтев, както и много други.

Звукорежисьор е на анимациите "Мъглата" (реж. Слав Бакалов), "Къщичка под снега" (реж. Пенчо Богданов), "Смачкан свят" (реж. Румен Петков) и дурги.

Ето и някои от  документалните й ленти: "Дечко Узунов", "Кратка автобиография", "Учени" (реж. Невена Тошева), "И ний сме дали нещо на света" (реж. Лада Бояджиева), на "Ташкент", "Един ден в Самарканд", "За два дни в Бухара" на Наум Шопов, "За мишките и котките" на режисьора Георги Стоев-Джеки,, "Музайки,""Трайчо Костов" на Малина Петрова, "Камелия Тодорова" (реж. Майкъл Тодоров) и други.

Музикален оформител е на множество театрални постановки в театрите НТ "Иван Вазов", театър "София", театър "Сълза и смях", Драматичен театър във Велико Търново и други. Някои от истях са "Барон Мюнхаузен", "Есента на един следовател", "Главанаци" на реисьора Веско Бояджиев, "Тя е църквата, жената" и "Тя е църквата, жената" на Вили Цанков, "Най-късно в шест" (реж. Васил Луканов)q , "Осем жени" на Георги Черкелов, "Земята се върти" на Петър Бакалов.

Дълбок поклон!

 

ИЗБРАНО
Коментирай3

Календар

«Април 2025»
ПВСЧПСН
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829301234
567891011

Препоръчваме ви

Йордан Славейков за "Последна стъпка": Театърът е друга медия, която дава друга възможност

Спектакълът "Последна стъпка" може да се гледа на 17, 22 и 30 април в Народния театър

Режисьорът на "Атентатът" Станимир Трифонов: За никакви идеи не става дума, а за много пари

Филмът за терористичния акт в катедралния храм "Св. Неделя" разкри покъртителни факти. И той все още действа катарзисно!

Йълдъз Ибрахимова: Джазът е начин на мислене, начин да се чувстваш свободен човек

"Според мен трябва да се прави нещо различно, което да предизвика хората да чуят джаза. Защо да не използваме джаза въз основа на националната музика?", коментира джаз примата

Гимнастичката Цветелина Стоянова във фокуса за значението на психичната грижа

Документалният филм, посветен на историята на гимнастичката ни Цветелина Стоянова, която прави опит за самоубийство, според думите на режисьора Станислав Дончев е "филм-сеанс, който има точно такава цел - да запали желанието за живот"

Франция е литературната родина на Марио Варгас Льоса

Големият писател е първият автор в близо 400-годишната история на Френската акаядемия, приет в нея, въпреки че никога не е писал директно на езика на Молиер