Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Къде си, беше ли щастлива?

IN MEMORIAM

Къде си, беше ли щастлива?

Там Горе, след смъртта, Ваня Костова пее с ангелите...

Ваня Костова на благотворителния концерт "Помогнете на Гого" (Снимка: BulFoto)

Навръх Гергьовден си отиде една от най-гласовитите ни певици - Ваня Костова. Мнозина я наричаха Ангелогласната, защото тя наистина пееше от душа и с ангелски глас, който пленяваше и затрогваше сърцата на хората. Ваня умееше да "влиза" с гласа си по магически начин в душата на всеки от нас, и да пленява публиката, като й "разказва" с песен човешки истории. Певицата не беше суетен човек, който излиза на сцената, за да покаже себе си.

Гласът и думите на песните й бяха тези, които "говорят" и докосват сърцата на хората. И днес, когато вече я няма сред нас, в много от съболезнователните постове на нейни колеги, приятели и почитатели се прокрадва точно тази оценка за нейното изкуство и тази надежда, че ако го има онова Там Горе след смъртта, то Ваня Костова сигурно пее заедно с ангелите.

2013 г. На концерт в подкрепа на антиправителствените протести пред храм-паметника "Св. Александър Невски" (Снимка: BulFoto)

Няма и месец, откакто певицата отпразнува 64-тия си рожден ден. Преди броени дни е била на сцената във Велико Търново със Стефан Диомов. Пяла е великолепно и по нищо не изглеждало, че я застрашава нещо, което ще я отведе към Края... Всички нейни близки са шокирани, но смъртта й е неоспорим факт.

В текстовете на песните, изпяти от Ваня Костова, днес сякаш преоткриваме съдбата й. Тя изпя "Звезда" през 1987-а. Тогава е на 30.

На сцената е снажна млада жена с китара, а припевът: "Чия съдба нейде отнесе?...." така ни наранява днес. Една звезда отнесе и нейната съдба в Отвъдното, а в паметта ни сякаш се е запечатал нейният невероятен глас. Усещаме осезателно драматизма във всяка изпята от нея дума. "Къде си, беше ли щастлива?" е рефренът в една от тези песни.

2012 г. На благотворителен концерт за семейството на Пламен Ставрев (Снимка: BulFoto)

Беше ли щастлива самата тя? Публиката я обичаше, всички скърбим за нея днес, но достатъчно ли е било това за нея самата?! - Един известен холивудски актьор казва, че е "по-добре да си късметлия, отколкото само добър". Тя беше повече от добра в професията си, но сякаш нямаше късмета за личното щастие, за което жадуваше душата й, и което несъмнено заслужаваше.

По-голямата част от живота й на сцената и онова, което я направи известна, бе старата легендарна "Тоника". С разпадането на вокалната група и компромисните й трансформации - множеството раздели и събирания през годините, сякаш бавно си отиваше и усмивката на онова момиче, което беше "пламъкът", основният "регистър" на обичаната група.

Интриги, клюки и лоши думи от част от бившите й колеги, разкъсваха душата на Ваня Костова до Края й. Тя боледуваше за някогашната "Тоника" и мечтаеше някога напред във времето групата отново да се събере "както някога" - без взаимни упреци и условности. А времето все повече й доказваше, че това е невъзможно. Тя беше готова на компромиси, само и само то да се случи, но не го доживя!...

Стефан Диомов и "Тоника СВ" (Снимка: BulFoto)

Неколкократно от 2015-а година насам, самият Стефан Диомов премина през катарзиса на прошката за всички "вини", които му бяха вменени от "другия" лагер на групата. Ваня Костова, Теодор Шишманов и Сия Бинчева бяха плътно до маестрото и направиха всичко, което бе по силите им, за да изгладят отношенията с бившите си колеги, но събиранията бяха мимикрия на нещо предишно, което никога повече не се завърна. След смъртта на Георги Найденов-Гого, конфликтът дори сякаш някак се изостри.

2006 г. (Снимка: BulFoto)

Ето защо беше ужасно продуцентите на едно много гледано тв шоу през 2018-а година, знаейки това, да съберат Ваня и Ева в ефир, с цел да ги сблъскат публично. Беше тъжно човек да гледа, как Ваня се опитва да преодолява себе си и да прости дори непростимите неща, които й бяха причинили с непремерени думи. Стигна се дотам, че Карбовски написа гневен апел:"Спрете да унижавате, Ваня!" - Да, така изглеждаше отстрани, и всеки който познаваше отблизо певицата, знаеше колко наранена се чувстваше тя в онези дни.

2015 г. Ваня Костова заедно със сина си Боян и внучката си Ванеса (Снимка: BulFoto)

Обидите и публичните обвинения се бяха натрупали толкова много, че трябва да си ангел, а не човек, за да можеш да им простиш. А тя намери сили, и го направи!... Само най-близките й знаят, какво вътрешно напрежение й е коствало.

Певицата изглеждаше силен човек, но беше удивително крехка и чувствителна. Маската, която беше самоположила върху лицето си, беше броня, зад която се "криеше" от хората, за да се предпази от лошотията и за да не бъде наранена отново. Ваня не изглеждаше общителна - предпочиташе да се уедини някъде в ъгъла, и онези които я познаваха отблизо, съзнаваха защо го прави. Не защото не можеше да бъде весела и забавна - тъкмо напротив, а защото в някой момент от живота си назад, тя сякаш се беше зарекла да страни от хорската глупост. 

На Коледен концерт през 2012 г. (Снимка: BulFoto)

Здравето й през годините все повече се влошаваше. Най-вероятно тъкмо по тази причина, че болестите са психо-соматични - първо боледува душата, и после тялото. Не я пропуснаха много здравословни неразположения, включително и най-тежкото - ракът. Но тя продължаваше да изглежда изправена и горда, на каквото я бяха научили несполуките в живота, от най-младата й възраст. 

2005 г. Ваня Костова и синът и Боян на концерт в памет на Богомил Гудев (Снимка: BulFoto)

Родена е на 18 април 1957 г. в Димитровград, като третото дете в семейството на миньор и шивачка. Когато родителите й се развеждат, тя е едва на 10. Младежките й години преминават в Бургас, където учи в езиковата гимназия. Талантът й да пее, първо е забелязан именно там.

Завършва Българската държавна консерватория в класа на доц. Георги Кордов, заедно с Венета Рангелова, Ралица Ангелова от "Тоника СВ", Веселин Маринов, Богдан Томов и др.

Ваня Костова

Най-щастливата и най-нещастната година в живота й е 1980-а. Тогава започват прослушванията за "Тоника СВ". Избрана е заедно с Милица Божинова, Ралица Ангелова, Драгомир Димитров и Теодор Шишманов. Следват репетиции до припадане, а тя е бременна със сина си Боян. Напът за репетиция я блъсва кола.

Прекарва ужасни месеци на легло в битка за живота на детето си и на собствения си живот - потрошена е, а болките са ужасни. Вероятно заради това, майчината й любов беше пословично всеотдайна до последния й дъх. Боян беше смисълът на живота й извън сцената.

Първата песен, която изпява с новата вокална група "Тоника СВ" е "Приятели", по музика на Стефан Диомов. Тази песен впоследствие печели и тв конкурса "Мелодия на годината '81". През 1982 г. е издаден и първият албум на групата, също озаглавен "Приятели". Ще дойде време, в което емблематичното заглавие на песента и албума, ще се окажат лоша ирония на съдбата, но навремето албумът има грандиозен успех, а успехът  обединява.

Ваня Костова става солистка на състава. Песни от онзи период са "Приятели", "Аз и моето момиче", "Като сън", "Конче мое", "Къде си", "Вместо сбогом", "Ако те има" и др., които силно допринасят за персоналната й популярност.

Част от колежките й обаче, още от тогава смятат, че тя е била лансирана от Диомов. Всъщност, истината е безпощадна към тези обвинения - Ваня Костова просто изпъкваше с гласа си и непосредственото си поведение. Тя изживяваше песента, и това беше видимо на сцената.

През 1983 г. "Тоника СВ" е на върха на славата си - с близо 400 концерта годишно. Групата издава втория си албум "Мария", в който има 7 солови песни: "Мария", "Цвете за обич", "За старата любов", "Малайка", "Старата игра", "О.Маляо" и "Мандолината". През 1985 г. "Тоника СВ" издава третия си албум "Обич". Там песните, изпети от Ваня Костова, са "Обич", "Звезда", "Казваха ми" и "За старата любов". Песни, които сме запаметили в сърцата си и до края ни ще останат близки и разпознаваеми.

През пролетта на 1986 г. Ваня Костова записва последната си песен с "Тоника СВ" - "Очакване за пролет", по музика на Стефан Диомов и текст на Богомил Гудев. През лятото на същата година започват непреодолимите разногласия, които разделят групата.

Ваня Костова и Стефан Диомов я напускат и отиват в ансамбъл "Магистрали" към Войските на Министерството на транспорта. Това е времето, в което Ваня Костова започва и соловата си кариера като певица. Година след това издава и първия си самостоятелен албум "Песни от концерт" - директен запис от неин концерт в НДК.

На "Бургас и морето" през лятото на 1988-а година изнася самостоятелен рецитал. През 1988 г. група "Магистрали" се преименува на група "Дилижанс" и с новото име съпровожда всички участия на Ваня Костова. През този период певицата записва песните "Когато си от мен далече" и "Палаво момиче, палаво момче" - и двете по музика на Стефан Диомов.

Стефан Диомов и "Тоника СВ" (Снимка: BulFoto)

В края на 1991-ва година певицата издава втория си албум "Рождество". Песните в него са най-силните балади в българската поп музика за всички времена. Това са "Рождество" - музика Пламен Ставрев, текст Пейо Пантелеев, "Нека бъда твоята есен" и "Закъснялата любов" - и двете по музика на Тончо Русев и стихове на Станка Пенчева, "Вишна" - музика Тончо Русев, стихове Блага Димитрова, "Дом от мечти" - музика Стефан Диомов, текст Петър Чухлев и "Любовта, която ни спаси" - музика Мария Ганева, текст Петър Анастасов.

През 1992-ра година БНТ заснема музикален филм за Ваня Костова - "Дом от мечти". На другата година певицата се представя в радиоконкурса "Пролет '93" с песента "Момиче зад борда", посветена на Петя Дубарова. Филмът и интересът й към трагичната съдба на младата поетеса ярко илюстрират  вътрешния мир на самата Ваня Костова.

През 1994-а композиторът Стефан Диомов успява да събере всички певци от ръководените от него групи "Тоника" и "Тоника СВ", за незабравими бенефисни концерти в Бургас и София. Заедно певците решават да продължат под общото име "Фамилия Тоника".

Групата набира огромна популярност и прави многобройни концерти. В тази група Ваня Костова участва в първите три албума и е солистка на песни като "Здравей, как си, приятелко", "Добър вечер, мамо", "Сезони", "Бяла къща - двор зелен" и др. Успоредно с "Фамилия Тоника" има и солови изяви.

През 1996 г. издава третия си албум "Пътят", който включва най-доброто от нейния репертоар. От онзи период е и уникалната песен "Молитва", по музика на Хайгашод Агасян. Всеки път, когато слушаме това изпълнение на Ваня Костова, настръхваме от съкровената сила, с която тя изпява "молитвата".

Ваня Костова ще остане в историята на българската музика и с народните песни "Бела съм бела юначе", "Калиманку денку", "Хей, поле широко", "Лале ли си, зюмбюл ли си", "Петко Ради пръстен даде", "Великената хубост" и др., които пее по неповторим и автентичен начин, на какъвто са способни малко изпълнители от естрадния жанр. 

Тоника СВ

През 1998-а година за първи път певицата композира песен. Това е песента по стихове на Петя Дубарова "Звезди в мойта нощ", която й донася наградата за композитор на фестивала "Бургас и морето" през същата година. Един неподозиран успех, който отново доказва, че музиката, във всичките й форми, е съдбата на Ваня Костова - нейният Божествен талант.

2009 г. Ваня Костова и синът й Боян Михайлов пеят по повод 24 май (Снимка: BulFoto)

През 2000 г. Стефан Диомов издава двоен диск с най-доброто от творчеството си и организира турне на групата по големите градове. През 2001-ва година Ваня Костова напуска "Фамилия Тоника" и продължава изцяло самостоятелната си кариера. От 2004-та година започват и дуетите й с нейния син Боян Михайлов.

Четири години по-късно излизат два диска с най-доброто, изпято от певицата, които носят заглавията "За старата любов" и "Закъснялата любов". Сред песните в тези дискове има и хитове от репертоара на "Тоника СВ" - едно емблематично и носталгично припомняне, обърнато към началото на легендарната група и старта на кариерата на Ваня Костова като певица.

2015 г. Ваня Костова със Стефан Диомов и Тони Димитрова на юбилеен концерт-бенефис на Стефан Диомов (Снимка: BulFoto)

"Тоника" се оказва едновременно щастливо и нещастно съдбовно име за нея. Поредният опит за помирение е през 2015-а година, когато всички се събират на бенефисния концерт на Стефан Диомов - "Хайде заедно". Следват много участия и концерти с групата във Варна, Бургас, София, Плевен, Пловдив и др., последвани от нова раздяла, пак заради интриги сред дамския състав на групата и нападки на Ева и Димитър Найденови, че Диомов им забранил да пеят песните му и други неща от миналото.

2012 г. В спектакъла "Чудесата на България" (Снимка: BulFoto)

Диомов отново прие атаките с компромисни публични изказвания, в които пое всички вменени му "грехове", но това не уталожи страстите. След множество публични изказвания, публиката остана с впечатлението, че "ябълката на раздора" е точно високата оценка, която винаги е давал на Ваня Костова:

"Ваня е едно музикално чудовище - може да ти изпее не 15, а 150 песни, докато за някои други не съм сигурен дали могат повече от това да изкарат вокалите си в отделните парчета... Ваня има много сложен характер, но е голяма певица! Тя носеше на плещите си тези хора, които печелеха благодарение на това, че пеят в един успешен състав, а те я ненавиждаха Ревнуваха, а в същото време не можеха като Ваня!", каза пред една медия композиторът и по този начин наля масло в огъня на враждата.

2004 г. На Концерт в НДК за 45 години БНТ (Снимка: BulFoto)

Днес, пред лицето на смъртта, тези стари страсти изглеждат нелепо и тъжно, но няма спор, че те изиграха своята негативна роля в живота на Ваня Костова.

Нараняваха я и все повече я затваряха в самотата на песните й. Тя общуваше с един строго ограничен кръг от хора - такива, за които бе преценила, че могат без фалш да четат "нотите" на душата й!

На националния конкурс за забавна песен "Бургас и морето" през 2003 г. (Снимка: BulFoto)

Поклон пред паметта на Ваня Костова, Ангелогласната!

Еми МАРИЯНСКА

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

Тициан умира, покосен от чумата във Венеция

Приживе получава титлата Рицар на златната шпора, а децата му стават благородници

Алексис Вайсенберг: Аз съм българин и принадлежа само и единствено на тази земя

Днес се навършват 95 години от рождението на големия български пианист

Федерални обвинения в тероризъм получи нападателят на писателя Салман Рушди

Хади Матар е заплашен от доживотен затвор, ако бъде признат за виновен

Георги Кордов: Опитвам се да внуша на моите възпитаници, да не подражават на чужди образци

90 години от рождението на един от пионерите на българската поп музика

Здравка Евтимова на 65: Пишещият човек може да живее 1000 години

Според писателката, талантът е да умееш да правиш нещо, защото така си се родил

Националният литературен музей отбелязва 89 години от рождението на поета Владимир Башев

Пред паметника му свои стихове ще прочетат Татяна Явашева, Боряна Желева, Татяна Атанасова и др.