Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Борис Пахор, автор на романа "Некропол" за ужасите в концлагерите, почина на 108 години

IN MEMORIAM

Борис Пахор, автор на романа "Некропол" за ужасите в концлагерите, почина на 108 години

Оцелял в нацистките концентрационни лагери, Пахор бе застъпник за демократична словенска държава след войната, пламенен борец за правата на словенците, живеещи извън границите й

Борис Пахор по време на 9-ия Римски филмов фестивал през октомври 2014 г. (Снимка: Getty Images)

Италианският писател и интелектуалец Борис Пахор почина на 108-годишна възраст, предадоха информационните агенции.

Пахор бе един от най-видните членове на Словенската академия на науките и изкуствата и сред най-забележимите словенски автори в чужбина.

Той беше сред най-изявените представители на словенското малцинство в Италия. Пахор е починал в родния си град Триест.

Италианският президент Серджо Матарела изказа съболезнования по повод кончината на един "свидетел и жертва на ужасите на войните, изострените национализъм и тоталитарни идеологии". 

"С Борис Пахор губим велик писател, великан на ХХ век, който успя да разкаже с умение, яснота и без компромис за ужаса на концентрационния лагер и депортацията, да осъди всички форми на тоталитаризъм.", изказа почит и министърът на културата на Италия Дарио Франческини.

Борис Пахор по време на 9-ия Римски филмов фестивал през октомври 2014 г. (Снимка: Getty Images)

Борис Пахор е роден в Триест на 26 август 1913 г. Оцелява в нацистки лагери, където е изпратен заради участието си в словенски партизански отряди по време на Втората световна война.

Интелектуалецът, свидетел от първо лице на трагедиите на ХХ век, е написал около тридесет книги, преведени на десетки езици. Най-известната му творба е "Некропол" (1967 г.) - драматичен разказ за депортирането му, свидетелство, сравнимо с това на италианеца Примо Леви, отбелязва Франс прес, цитирана от БТА. 

В романа спомените на писателя за живота на затворниците във фашистките концлагери са преплетени с философски размишления за света и за устойчивите човешки ценности. Книгата е написана на много жив и образен език, улавя читателя от първия до последния ред.

Embed from Getty Images

Пахор е бил номиниран за Нобелова награда за литература няколко пъти и е носител на наградата "Франце Прешерн" (1992 г.), наградата на радио Баден-Баден (2002 г.), наградата "Виареджо" (2008 г.) През 2007 г. Борис Пахор получи френския национален орден на Почетния легион от френското правителство.

През 2009 г. е награден с Почетния кръст за наука и изкуство от австрийското правителство. Награден е и с Орден за заслуги към Италианската република. Почетен гражданин на Марибор (2010).

"Посвещавам почестите си на всички загинали, които срещнах в концентрационния лагер и на жертвите на нацифашизма и комунистическата диктатура", бяха коментарите на видния интелектуалец.

 

Коментирай 2

Календар

Препоръчваме ви

Почина изкуствоведът Виолета Василчина

Кончината й е огромна загуба в професионалната сфера, коментираха от Съюза на българските художници

Анна Пампулова и неповторимият финес на балета

Балетна гала на световния ден на балета, посветена на 30-годишния творчески път Анна Пампулова на 29 април 2024 г., 19.00, Държавна опера Варна

Напусна ни режисьорката Мариана Евстатиева-Биолчева

Филмографията й е пълна с любов и признание

Почина диригентът на Лиричната опера в Чикаго Андрю Дейвис

"Изключителен музикант, невероятно гъвкав и феноменален колега", каза сопраното Рене Флеминг

Културният министър Найден Тодоров отличи проф. Пламен Джуров с плакет "Принос в развитието на културата"

"Наградата не е само знак на дълбока благодарност към проф. Джуров, а също и надежда и стимул той да продължава да дава посока на своите колеги и на младите поколения", посочи министърът

Това, което е над нотите

Маестро Григор Паликаров пред Виолета Тончева за 150-годишнината от създаването на Верди Реквием