ДОКУМЕНТАЛНИ ОБРАЗИ
"Желанието на Гери", "Мила Родино" и "Артисти за деца" в програмата на 29-ия София Филм Фест
Всяка година зрителите на фестивала имат възможност да се насладят на богата документална програма от България
Редактор : / 74 Прочита 0 Коментара
Кадър от филма "Желанието на Гери" на режисьора Тонислав Христов (Източник: София Филм Фест)Документалното кино е важен акцент в програмата на София Филм Фест.
Всяка година зрителите имат възможност да се срещнат на голям екран с най-новите български документални творби. Сред филмите в програмата "Български документални премиери", в която тази година ще има рекорден брой заглавия, са включени новите творби на Тонислав Христов - "Желанието на Гери" и на Станимир Трифонов - "Мила Родино", както и филма на Елена Панайотова "Артисти за деца".
Световната премиера на "Желанието на Гери" беше в програмата на филмовия фестивал в Шанхай, номиниран за наградата "Златен бокал".
Филмът на Тонислав Христов бе представен и на фестивалите CinEast, Нордиск Панорама, Вуковар филм фест, "Северно сияние" в Беларус, а на фестивала за българското документално и анимационно кино "Златен Ритон" в Пловдив спечели голямата награда за най-добър документален филм, приза за най-добър режисьор и отличието на гилдия "Критика" на СБФД.
Тонислав Христов (Източник: София Филм Фест)
Филмът представя интимен портрет на едно 18-годишно момиче на прага на зрелостта, което се справя с предизвикателствата на миналото и несигурността на бъдещето.
Гери живее в дом за деца, лишени от родителска грижа във Враца, завършва гимназия и има желание да продължи обучението си в университет.
С подкрепата на брат си, Гери успява да разбере защо майка им я е изоставила и се стреми да сложи край на цикъла от семейни грешки... Продуценти на новия българско-финландски филм на Тонислав Христов са Андреа Станоева (Соул Фууд) и Каарле Ахо (Making Movies).
Кадър от филма "Желанието на Гери" на режисьора Тонислав Христов (Източник: София Филм Фест)
Да разказваш увлекателно за различни епохи от българската история е завидно умение, което режисьорът Станимир Трифонов притежава и е доказал с работата си през годините, че документални сюжети могат да станат магнит за зрителско внимание. "Мила Родино" е посветен на един изключителен българин - Цветан Радославов.
Кадър от документалния филм на Станимир Трифонов "Мила Родино" (Източник: София Филм Фест)
През есента на 1885 година той се завръща в България от учение в Прага и Виена, където по-рано е написал "Мила Родино". Тази прекрасна песен се разпростира по всички кътчета на страната и за кратко завладява българските сърца...
След придобиване на солидно образование, Цветан Радославов е можел да заеме висока длъжност в родината си, но той остава верен на просветното дело, като учи младите българи на западни и древни езици, психология, етика и логика.
Кадър от документалния филм на Станимир Трифонов "Мила Родино" (Източник: София Филм Фест)
Невъобразимата му за съвременния човек скромност, наред с тихия му героизъм, са образец за творческо и човешко извисяване. "Мила Родино" претърпява през десетилетията няколко хармонизации от композиторите Добри Христов, Филип Кутев и Александър Райчев и с указ на ЦК на БКП от 1964 година, песента е обявена за национален хилм на България.
Кадър от документалния филм на Станимир Трифонов "Мила Родино" (Източник: София Филм Фест)
Документалният филм на Станимир Трифонов, по сценарий на Петър Русев, проследява живота на нашия изтъкнат ерудит и историята на националния ни химн. Оператор е Кирил Проданов, музиката е дело на Йордан Гошев, продуцент е Доли медия студио. Филмът получи почетен диплом на фестивала "Златен Ритон" 2024.
Кадър от документалния филм на Станимир Трифонов "Мила Родино" (Източник: София Филм Фест)
Филмът на Елена Панайотова "Артисти за деца" поема по следите на театрална програма, която в продължение на 15 години въвлича повече от 5000 деца и младежи без родители, в България и Африка, и екип от 300 артисти от четири континента.
Началото е поставено в родопското село Широка Лъка, като проекти се реализират в още пет града в страната и достигат до Кения и Танзания. Мисията е обучение на артисти, които да постигат автентично общуване с уязвими общности от деца и младежи чрез изкуство.
Програмата използва уникални интердисциплинарни методи за работа с млади хора в неравностойно положение, като изгражда мост между изкуството, образованието и социалната интеграция. Реализирани са над 40 проекти в сферата на сценичните изкуства и образованието, като последните шест години програмата е изнесена и в Африка.
В документалния филм "Артисти за деца" режисьорката Елена Панайотова, пътува из Европа и се среща с различни участници през годините, били те спонсори, артисти, социални работници, директори на институции и пораснали деца, които споделят опита си за трансформиращата роля на изкуството за развитие на детето, независимо от социалното му положение.
Филмът използва архивни кадри от два континента и напомня за важността на играта за човешката природа.
Елена Панайотова е театрален режисьор с тридесетгодишен международен опит. Тя е доктор по театрално и кино изкуство към НБУ, дългогодишен преподавател по театър в Университета за изкуства в Утрехт, Холандия, и НБУ в София.
Има реализирани над 40 театрални спектакли, селектирани на различни европейски и национални фестивали. Тя е продуцент, сценарист и режисьор; композитор е Николай Иванов (ОМ). "Артисти за деца" беше представен на фестивала "Златен ритон" 2024 г. Филмът е реализиран е с подкрепата на НФ "Култура" и направление "Кино", програма "Култура" на Столична община.