КИНООТЛИЧНИЦИ
Оскарови фаворити в програмата на 28-ия София Филм Фест
Украинският филм "20 дни в Мариупол" получи Оскар за най-добра документална творба за 2023, а актрисата Да’вин Джой Рандолф добави Оскар към Златения глобус за ролята си в "Заседнали" на Александър Пейн
Редактор : / 766 Прочита 1 Коментара
Режисьорът Мстислав Чернов и част от екипа на филма "20 дни в Мариупол" триумфират с Оскар за най-добра документална творба за 2023 (Снимка: АП/БТА)"20 дни в Мариупол", "Заседнали" и още творби с оскарови номинации са част от програмата на 28-ия София Филм Фест, който започва днес.
Един от най-обсъжданите документални филми на изминалата година "20 дни в Мариупол", с награда на публиката в секция "Световно документално кино" на Сънданс, с БАФТА "24 и - след неделната вечер - Оскар "24 за най-добър документален филм ще бъде представен на София Филм Фест в партньорство с Френския институт.
Кадри от документалния филм "20 дни в Мариупол" на Мстислав Чернов (Източник: София Филм Фест)
Филмът е дело на Мстислав Чернов и проследява екип украински журналисти, който пристига в стратегическия източен пристанищен град Мариупол, в навечерието на руската инвазия в Украйна.
По време на последвалата обсада и нападение, докато жителите бягат от бомбите, а достъпът до електричество, храна, вода и лекарства е отрязан, екипът - единствените журналисти, останали в града - се бори да отрази жестокостите и да изпрати кадрите си на света. Накрая, обградени от руски войници, те се укриват в болница, без да имат представа как ще избягат.
След като стават свидетели на толкова много смърт, режисьорът Чернов и колегите му се питат дали репортажите им ще имат значение. Но оцелелите жители на града ги умоляват да се погрижат света да стане свидетел на случващото се...
Кадри от документалния филм "20 дни в Мариупол" на Мстислав Чернов (Източник: София Филм Фест)
Непосредствено преди прожекцията на филма на 26 март във Френски институт - зала "Славейков" каним публиката на специална дискусия с журналистите Ариан Шьомен и Бойко Василев - тя ще започне в 18:00 часа.
Прожекцията на "20 дни в Мариупол" стартира в 19:30, а след филма ще има разговор с публиката. Входът за събитието е свободен (с предварително записване).
"Това е първият "Оскар" в украинската история и за мен е чест", каза развълнуваният Мстислав Черновна церемонията. "Вероятно ще бъда първият режисьор на тази сцена, който ще каже, че би желал никога да не е правил този филм. Бих го разменил срещу вариант, в който Русия не напада Украйна", допълни той, цитиран от БТА.
Режисьорът Мстислав Чернов с Оскар за най-добър документален филм за 2023 година (СнимкаАП/БТА)
Режисьорът призова Русия да прекрати агресията в Украйна. "Бих желал руснаците да освободят всички заложници, всички войници, които защитават земята си, всички цивилни, които са в техните затвори", каза режисьорът.
"Можем да направим така, че тази историческа грешка да се поправи и истината да възтържествува, а жителите на Мариупол и тези, които са дали живота си, никога да не бъдат забравени. Защото киното формира спомени, а спомените формират историята", каза още Чернов в речта си, която завърши с призив на родния си език: "Слава на Украйна!"
По време на отразяването на инвазията Чернов се сблъсква с доста различни реакции на присъствието на екипа на място. Някои благодарят на журналистите, че си вършат работата. Други ги наричат проститутки. Лекарите ги призовават да заснемат грозни сцени с ранени и мъртви деца, за да покажат на света какво е било извършено.
Само около 40 минути от заснетия материал достигат до света в реално време поради лошата комуникация, но когато Чернов и колегите му най-накрая успяват да си тръгнат, той решава, че трябва да направи нещо с 30-те часа, които имат на лента.
Работата на Чернов, Малолетка, Степаненко и Лори Хинант спечели награда "Пулицър" през миналата година. Лентата им дебютира на филмовия фестивал "Сънданс", където получи приза на публиката. След това филмът получи награди за най-добър документален филм от Гилдията на режисьорите и БАФТА.
"Оскарът" бе спечелен в конкуренция с документалните филми "Четири дъщери" (Four Daughters), "Вечната памет" (The Eternal Memory), "Боби Вайн: Президентът на народа" (Bobi Wine: The People's President) и "Да убиеш тигър" (To Kill a Tiger).
Миналата година "Навални", посветен на руския опозиционен лидер, който почина миналия месец, спечели наградата за най-добър документален филм.
Да"вин Джой Рандолф получи заслужени овации, "Златен глобус" и награда БАФТА за своята роля в новия филм на Александър Пейн "Заседнали", а на вчерашната бляскава церемония в колекцията от награди се появи и Оскар за най-добра актриса в поддържаща роля.
Рандолф, видимо развълнувана, беше придружена на сцената от своя колега от Пол Джиамати, който беше номиниран в категорията за най-добър актьор.
"Много дълго време исках да бъда различна. А сега осъзнавам, че просто трябва да бъда себе си", сподели Рандолф.
"Заседнали" на Александър Пейн и "Куклички на път" на Итън Коен в програмата на 28-ия София Филм Фест
Филмът, режисиран от Александър Пейн, разказва за трима души, които се събират в Академията Бартън по време на коледните празници през 1970 година. Към Мери Ламб, управителка на кафене в Нова Англия, която скърби заради смъртта на сина си във Виетнам, се присъединяват раздразнителен учител, изигран от Пол Джамати, и проблемен ученик, изигран от Доминик Сеса.
Не пропускайте този филм в програмата на София Филм Фест, както и номинираният за най-добър документален филм "Четири дъщери" на Каутер Бен Хания, "Учителската стая" на Илкер Чатак и чудната история, която разказва Вим Вендерс в "Прекрасни дни" - две от творбите с номинация за най-добър международен филм.