ПОГЛЕД
"Оскарите" почетоха хубавото кино, но си останаха беззъби
Последните години наградите на Американската филмова академия страдаха от лош рейтинг и меко казано изненадващи в лошия смисъл връчвания на статуетки, тази година киното тържествува, но все пак най-бляскавото събитие на Холивуд си остава послушно на дневния ред
Автор : / 8987 Прочита 11 Коментара
Актьорът Килиън Мърфи (Снимка: AP/ БТА)Ако за истинските киномани наградите "Оскар" отдавна да не са символ на доброто кино, а панаир на суетата и връчване на политически коректни награди на филми, които съжаляваме, че сме гледали или никога няма да гледаме, то тази година от всички наградени филми има смисъл.
Снимка за спомен с Килиън Мърфи за украинския режисьор Мстислав Чернов (Снимка: AP/ БТА)
И всички те ще останат в историята като кино, което има своето културно влияние в публичността и най вече, има качествата, които едновременно събират зрителите в киносалоните, но също и предизвикват размисъл в различни посоки.
2023 година беше годината на "Опенхаймер", който тотално засенчи "Барби" не само по брой статуетки (общо 7 от 13 номинации срещу 8 номинации за "Барби", от които беше спечелена 1).
Не изглеждаше така лятото, когато и двата филма се съревноваваха едновременно освен кой ще разбие касовите рекорди, така и кой е по-добрият филм.
"Аз съм много горд ирландец, застанал тук тази вечер", казва Мърфи на публиката и посвети наградата на "всички миротворци по света", добавяйки: "Направихме филм за човека, създал атомната бомба, и за добро или лошо живеем в света на Опенхаймер".
Килиън Мърфи и безспорният фаворит на тазгодишните награди "Опенхаймер" (Снимка: AP/ БТА)
В крайна сметка битката беше загубена от "Барби", а преди церемонията имаше и спор, че Грета Гъруиг не е номинирана за режисьорка.
Докато триумфът на "Опенхаймер" беше до голяма степен предизвестен, както и наградата за главна мъжка роля за ирландския актьор Килиън Мърфи, то наградата за главна женска роля на Ема Стоун изненада всички и то в най-хубавия смисъл.
Тя направи филмът на Лантимос реално да излезе на второ място сред наградените.
Ема Стоун получава наградата за най-добра актриса за "Клети създания" (Снимка: AP/ БТА)
Американската актриса Ема Стоун взе статуетката за ролята си на Бела Бакстър във вдъхновената от "Франкенщайн" драма на Йоргос Лантимос "Клети създания".
Героинята й е сложна, вдъхновяваща, освободена от клишетата за жените и стереотипите на обществото.
Това е втори "Оскар" за Ема Стоун след "Ла Ла Ленд".
Очакваше се "Оскар"-ът за главна женска роля да отиде при Лили Гладстон за ролята й в "Убийците на цветната луна" на Мартин Скорсезе, още повече актрисата е представителка и на местното индианско население, което още повече я прави потенциален носител на подобна награда - първата индианка, номинирана за награда "Оскар" в катерогия най-добра актриса.
"Направихме нещо по-голямо от сбора на неговите части, всички ние заедно и за мен е голяма чест да споделя това с всеки един, който вложи своята любов, грижа и блясък в този филм", каза развълнуваната Ема Стоун със статуетката в ръка.
Тя стана осмата актриса с два Оскара преди 35-годишна възраст след Мерил Стрийп, Джоди Фостър, Елизабет Тейлър, Бет Дейвис, Луиз Райнър, Оливия де Хавиланд и Хилари Суонк. Никой мъж актьор не е постигал това.
"Клети създания" взе още три награди - за най-добър дизайн на костюми, най-добър дизайн на продукцията, както и за най-добър грим и прически.
Джими Кимъл беше водещ за церемонията за четвърти път, но не можем да кажем, че тя и той блеснаха с някакви интересни шеги, смешки и сюжетни провокации.
Той основно се закачаше с актьори от публиката, а може би най-голяма закачка беше, когато разбра за поста на Доналд Тръмп в социалната мрежа Х, в който бившият президент написа, че "Кимъл е най-лошият водещ в историята".
Тогава Кимъл прочете на глас поста на Тръмп и каза, че "трябва да бъде в затвора".
Тук можем да се запитаме кой на кого прави по-голяма реклама?
Политически коректна награда без изненада беше връчена и на Украйна за документалния филм "20 дни в Мариопул".
Екипът на украинския филм '20 дни в Мариопул" (Снимка: AP/ БТА)
Едни от най-хубавите филми тази година, освен споменатите, са и "Анатомия на едно падане" на френската режисьорка Жюстин Трие, който взе наградата за най-добър оригинален сценарий, както и "Зона на интерес" на Джонатан Глейзър (и в двата играе германската актриса Сандра Хюлер), който взе наградата за най-добър чуждоезичен филм.
"Зона на интерес" тръгна по кината в България преди броени дни.
"I'm just Ken" - пърформансът на Райън Гослинг, който изигра мъжкото барби в "Барби" също предизвика бурни коментари по света.
Той беше стилистична препратка към изпълнението на Мерилин Монро в "Джентълмените предпочитат блондинки" с парчето "Diamonds are Girl's Best Friends". Гослинг взриви залата с 40 души оркестър и 62 танцуващи кенове и 24 гигантски глави на кукла Барби.
Райън Гослинг в своя звезден миг на вечерта - шоуто I'm just Ken (Снимка: AP/ БТА)
Шоуто на наградите не може да бъде наречено нито успешно, нито неуспешно - то беше, такова, каквото всяка година - без хапливи коментари, закачки и без големи политически послания, извън политически коректните, на които е ясно, че всички ще ръкопляскат.
Въпреки това тази година те ще бъдат запомнени с едно нещо, което може да бъде маркирано като положителен знак: това, че наградените филми са наистина добри филми и заслужават своите награди.
Стефан Командарев представя в САЩ филма "Уроците на Блага" - българската номинация за награда "Оскар"