Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

"Оскарите" почетоха хубавото кино, но си останаха беззъби

ПОГЛЕД

"Оскарите" почетоха хубавото кино, но си останаха беззъби

Последните години наградите на Американската филмова академия страдаха от лош рейтинг и меко казано изненадващи в лошия смисъл връчвания на статуетки, тази година киното тържествува, но все пак най-бляскавото събитие на Холивуд си остава послушно на дневния ред

Актьорът Килиън Мърфи (Снимка: AP/ БТА)

Ако за истинските киномани наградите "Оскар" отдавна да не са символ на доброто кино, а панаир на суетата и връчване на политически коректни награди на филми, които съжаляваме, че сме гледали или никога няма да гледаме, то тази година от всички наградени филми има смисъл.

Снимка за спомен с Килиън Мърфи за украинския режисьор Мстислав Чернов (Снимка: AP/ БТА)

И всички те ще останат в историята като кино, което има своето културно влияние в публичността и най вече, има качествата, които едновременно събират зрителите в киносалоните, но също и предизвикват размисъл в различни посоки. 

2023 година беше годината на "Опенхаймер", който тотално засенчи "Барби" не само по брой статуетки (общо 7 от 13 номинации срещу 8 номинации за "Барби", от които беше спечелена 1).

Не изглеждаше така лятото, когато и двата филма се съревноваваха едновременно освен кой ще разбие касовите рекорди, така и кой е по-добрият филм.

"Аз съм много горд ирландец, застанал тук тази вечер", казва Мърфи на публиката и посвети наградата на "всички миротворци по света", добавяйки: "Направихме филм за човека, създал атомната бомба, и за добро или лошо живеем в света на Опенхаймер". 

Килиън Мърфи и безспорният фаворит на тазгодишните награди "Опенхаймер" (Снимка: AP/ БТА)

Още

Драмата "Опенхаймер" спечели седем награди "Оскар"

Драмата "Опенхаймер" спечели седем награди "Оскар"

В крайна сметка битката беше загубена от "Барби", а преди церемонията имаше и спор, че Грета Гъруиг не е номинирана за режисьорка. 

Докато триумфът на "Опенхаймер" беше до голяма степен предизвестен, както и наградата за главна мъжка роля за ирландския актьор Килиън Мърфи, то наградата за главна женска роля на Ема Стоун изненада всички и то в най-хубавия смисъл.

Тя направи филмът на Лантимос реално да излезе на второ място сред наградените. 

Ема Стоун получава наградата за най-добра актриса за "Клети създания" (Снимка: AP/ БТА)

Американската актриса Ема Стоун взе статуетката за ролята си на Бела Бакстър във вдъхновената от "Франкенщайн" драма на Йоргос Лантимос "Клети създания".

Героинята й е сложна, вдъхновяваща, освободена от клишетата за жените и стереотипите на обществото. 

Това е втори "Оскар" за Ема Стоун след "Ла Ла Ленд". 

Жюстин Трие получи награда за най-добър оригинален сценарий за "Анатомия на едно падане" (Снимка: AP/ БТА)

Очакваше се "Оскар"-ът за главна женска роля да отиде при Лили Гладстон за ролята й в "Убийците на цветната луна" на Мартин Скорсезе, още повече актрисата е представителка и на местното индианско население, което още повече я прави потенциален носител на подобна награда - първата индианка, номинирана за награда "Оскар" в катерогия най-добра актриса.

 "Направихме нещо по-голямо от сбора на неговите части, всички ние заедно и за мен е голяма чест да споделя това с всеки един, който вложи своята любов, грижа и блясък в този филм", каза развълнуваната Ема Стоун със статуетката в ръка.

Тя стана осмата актриса с два Оскара преди 35-годишна възраст след Мерил Стрийп, Джоди Фостър, Елизабет Тейлър, Бет Дейвис, Луиз Райнър, Оливия де Хавиланд и Хилари Суонк. Никой мъж актьор не е постигал това.

"Клети създания" взе още три награди - за най-добър дизайн на костюми, най-добър дизайн на продукцията, както и за най-добър грим и прически. 

Джими Кимъл беше водещ за церемонията за четвърти път, но не можем да кажем, че тя и той блеснаха с някакви интересни шеги, смешки и сюжетни провокации.

Той основно се закачаше с актьори от публиката, а може би най-голяма закачка беше, когато разбра за поста на Доналд Тръмп в социалната мрежа Х, в който бившият президент написа, че "Кимъл е най-лошият водещ в историята". 

Тогава Кимъл прочете на глас поста на Тръмп и каза, че "трябва да бъде в затвора".

Тук можем да се запитаме кой на кого прави по-голяма реклама? 

Политически коректна награда без изненада беше връчена и на Украйна за документалния филм "20 дни в Мариопул".

Екипът на украинския филм '20 дни в Мариопул" (Снимка: AP/ БТА)

Едни от най-хубавите филми тази година, освен споменатите, са и "Анатомия на едно падане" на френската режисьорка Жюстин Трие, който взе наградата за най-добър оригинален сценарий, както и "Зона на интерес" на Джонатан Глейзър (и в двата играе германската актриса Сандра Хюлер), който взе наградата за най-добър чуждоезичен филм.

"Зона на интерес" тръгна по кината в България преди броени дни. 

Британският режисьор Джонатан Глейзър взе наградата за най-добър чуждоезичен филм за "Зона на интерес" (Снимка: AP/ БТА)

"I'm just Ken" - пърформансът на Райън Гослинг, който изигра мъжкото барби в "Барби" също предизвика бурни коментари по света.

Той беше стилистична препратка към изпълнението на Мерилин Монро в "Джентълмените предпочитат блондинки" с парчето "Diamonds are Girl's Best Friends". Гослинг взриви залата с 40 души оркестър и 62 танцуващи кенове и 24 гигантски глави на кукла Барби. 

Райън Гослинг в своя звезден миг на вечерта - шоуто I'm just Ken (Снимка: AP/ БТА)

Шоуто на наградите не може да бъде наречено нито успешно, нито неуспешно - то беше, такова, каквото всяка година - без хапливи коментари, закачки и без големи политически послания, извън политически коректните, на които е ясно, че всички ще ръкопляскат.

Въпреки това тази година те ще бъдат запомнени с едно нещо, което може да бъде маркирано като положителен знак: това, че наградените филми са наистина добри филми и заслужават своите награди. 

Още

"Оскари" 2024: Добра година за кино реколтата

"Оскари" 2024: Добра година за кино реколтата

Още

Битката за "Оскари" е "Барбенхаймер", но не само! (списък)

Битката за "Оскари" е "Барбенхаймер", но не само! (списък)

Още

"Опенхаймер" е фаворитът за наградите "Оскар"

"Опенхаймер" е фаворитът за наградите "Оскар"

Още

Стефан Командарев представя в САЩ филма "Уроците на Блага" - българската номинация за награда "Оскар"

Стефан Командарев представя в САЩ филма "Уроците на Блага" - българската номинация за награда "Оскар"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Коментирай 11

Календар

Препоръчваме ви

Модерната Одисея "Аз, капитан" тръгва по кината

Филмът на Матео Гароне взе Сребърен лъв във Венеция и беше номиниран за "Оскар" в категорията за най-добър междуанароден филм

"Зелена граница" на Агнешка Холанд, който беше атакуван от полските власти, тръгва по кината

Филмът счупи полския боксофис, но предишното правителство на Полша се опита да го цензурира и атакува

Адела Пеева кани на среща с "Кметът" и екипа на филма

Филмът разказва за живота и делото на инж. Иван Иванов - най-дълго управлявалият и най-успешният кмет на София през ХХ век

Почина театралният режисьор проф. д-р Александър Илиев

Режисьорският му дебют е с „Адвокатът Пиер Патлен” във Видинския театър през 1986 г.

Филми на Мишел Азанависиюс и Мохамад Расулоф бяха добавени към конкурсната програма на кинофестивала в Кан

Азанависиюс ще участва в съревнованието за наградата "Златна палма" с "Най-ценната стока" - първи опит в анимационното кино за 57-годишния режисьор, отличен с "Оскар" през 2012 г. за "Артистът"

Германският филм "Учителска стая" спечели наградата LUX за 2024

Той бе номиниран сред още четири заглавия, сред които и "Паднали листа" на финландския режисьор Аки Каурисмаки