КИНО И ИНСТИТУЦИИ
Финансирането на аржентинското кино е застрашено от законодателна реформа
Едно от предложенията предлага от система на субсидиране да се премине към система за таксуване в размер на 10 процента върху цената на билетите за кино в страната
Редактор : / 170 Прочита 0 Коментара
Финансирането на аржентинското кино е застрашено от законодателна реформа (Снимка: АП/ Natacha Pisarenko)Финансирането на аржентинското кино е застрашено заради решение на ултралибералното правителство на Хавиер Милей за намаляване на средствата в бюджета за култура, съобщи АФП, цитирано от БТА.
Особено засегнато е филмовото производство.
Решението предизвика ответна реакция сред известни режисьори в страната и извън нея и в крайна сметка правителството започна да отстъпва.
Едно от предложенията предвиждаше реформа на финансирането на Националния институт за кино и аудиовизуални изкуства - от система на субсидиране да се премине към система за таксуване в размер на 10 процента върху цената на билетите за кино в страната.
Това е драстично съкращаване на фонда за кино, което предизвика протести на аржентински актьори и кинодейци от ранга на Сантяго Митре, режисьор на спечелилият "Златен глобус" филм "Аржентина, 1985", номиниран за "Оскар" през 2022 г.
От всички държави в региона аржентинските филми имат най-много номинации за "Оскар", тъй като съществува закон за киното, който подкрепя и окуражава развитието на киното, заяви Митре на изслушване пред парламентарна комисия по повод реформата.
Десетки актьори и режисьори от цял свят, сред които Педро Алмодовар, Аки Каурисмаки, братята Дарден, Алехадро Гонсалес Инятиру, Изабел Юпер заеха позиция в защита на аржентинското кино, наричайки го "жива, динамична индустрия", подкрепяно от държавата от 90 години.
Аржентинско кино генерира хиляди работни места, изнася съдържание, привлича чуждестранни инвестиции, а предвижданият закон ще има опустошителен ефект за цялата национална култура и суверенитет, а хиляди хора ще останат без работа, се казва в текста, изразяващ тяхната позиция.
Новият закон поставя стриктни граници на разходите за финансиране и на Националния институт за музика и комисията за библиотеките, на продукциите и копродукциите.
"Няма пари", каза Милей по повод протестните позиции на кинодейците. "Трябва да избирам дали да използваме държавен ресурс за финансиране на филми, които никой не гледа, за да поддържаме стандарта на живот на актьори с интерес към политиката, или да храним хората."
Профсъюзът на актьорите в САЩ постигна споразумение за прекратяване на най-дългата стачка в Холивуд