КИНОФЕСТИВАЛИ
Българският филм "Една провинциална болница" на фестивала в Карлови Вари
Документалната лента разказва за ексцентричния д-р Попов и екипа му, които се борят за оцеляването на пациентите в ковид отделението в болница в 50-хиляден град в Западна България
Редактор : / 1774 Прочита 0 Коментара

Документалният филм "Една провинциална болница", на режисьора Илиян Метев, беше включен в основната програма на 56-я Международен филмов фестивал в Карлови Вари.
Той беше представен на събитието от целия творчески екип, съобщават от Българския културен институт в Прага, цитиран от БТА.
Лентата разказва за провинциална болница в 50-хиляден град в Западна България. Ексцентричният д-р Попов и екипът му се борят за оцеляването на пациентите в ковид отделението.
"Погледът към обстановката в една обикновена българска болница е по-скоро опит да насочи вниманието към неразвитата и недофинансирана здравна система в страната и чрез заснетите ситуации да ни доближи до начина на мислене на всички нас, когато сме се сблъсквали с непознатата заплаха", споделят авторите.
Те представят тежки събития посредством усмихнати разговори от болнични стаи и коридори, които показват, че хората не губят чувството си за хумор, дори пред лицето на смъртта.
Датите на прожекциите на "Една провинциална болница" в рамките на фестивала можете да видите - ТУК

"Бащата", носител на голямата награда от Карлови Вари, е в Балканския конкурс на 24-я София Филм Фест
Твоите любими заглавия в /market.dir.bg
Три години преди българско предложение да дебютира във фестивалната програма, филмът "Бащата" на Кристина Грозева и Петър Вълчанов спечели "Кристален глобус", разказвайки за абсурдната действителност чрез сантименталното пътешествие на баща и син в търсене на духа на най-близкия човек, и на смисъла изобщо.
Проектът на Грозева и Вълчанов бе номиниран и за официалното българско предложение за наградата "Оскар" за чуждоезичен филм през 2020 г.
Продуценти на съвместната продукция на България и Германия са Мартичка Божилова ("Агитроп"), Илиян Метев ("Шакона филмс"), Ингмар Трост ("Сутор колонко," Германия).
Не за първи път филм на Илиян Метев се представя на форума в Карлови Вари. "Последната линейка на София", копродукция на България, Хърватия и Германия, бе удостоен с наградата за най-добър документален филм над 30 минути на 47-то издание на фестивала.
Филмът, разказващ за спешната медицинска помощ у нас и трудностите, през които преминават екипите и пациентите, бе показан в програмата "Седмица на критиката" на фестивала в Кан през 2012 г. Така той се превърна във втория документален филм в 51-годишната история на тази селекция.
С награди от фестивала в Карлови Вари през годините са отличени и още български филми. Сред тях е "Шивачки", който печели приз в категорията "На изток от запада" през 2008 г.
Снимка: Българския културен институт в Прага
Претендентите за голямата награда
На международния кинофестивал ще бъдат представени 33 филма. Дванадесет от тях ще се борят за голямата награда "Кристален глобус".
Сред претендентите са няколко световни премиери, като "The Ordinaries" на Софи Линенбаум. Проектът представя историята на Паула и какво означава да живееш във филм.
Тази година ще има и нова конкурсна част - "Проксима" ("Proxima"), която ще замени дългогодишната "На изток от запада".
Художественият директор на кинофорума Карел Ох каза: "От 1500 филма, които бяха изпратени тази година, ние избрахме 33 чисто нови филмови заглавия, които предлагат онова, което търсим - отстояването на нови средства за кинематографично изразяване".
Най-дългоочакваната премиера е тази на "June Zero" на Джейк Полтроу. Филмът ще бъде представен на специална прожекция извън конкурсната програма. Копродукцията на САЩ и Израел разказва за един от организаторите на Холокоста, оберщурмбанфюрер от СС - Адолф Айхман. Лентата е заснета в Украйна.
Историята

Филм на сръбски режисьор, копродукция с България, се бори за голямата награда на кинофестивала в Карлови Вари
Историята на един от най-престижните филмови фестивали в Европа датира от 1946 г. През далечната година, от 1 до 15 август, се състоят първите прожекции в град Марианске Лазне, на около 33 км от Карлови Вари. Представени са филми от седем държави. От следващата година фестивалът вече се провежда в Карлови Вари, а през 1948 г. придобива и конкурсен характер.
През 1956 г. Международната федерация на асоциациите на филмовите продуценти му присъжда категория А, което означава принадлежност към групата на най-престижните в света.
От 1960 г. до 1994 г. фестивалът се провежда на всеки две години, след което се превръща в ежегодно събитие. Официалните церемонии по откриване и закриване на фестивала се провеждат в голямата зала на хотел "Термал".
Конкурси и награди
До 2022 г. програмата на фестивала е разделена на три основни раздела. В рамките на конкурса за наградата "Кристален глобус" се представят световни премиери. В частта "На изток от запада" - дебютни филми на режисьори от Централна и Източна Европа, Балканите, Гърция, страните от бившия СССР и Близкия изток. Организиран е и отделен конкурс за документално кино. В новата състезателна програма - "Проксима" няма географски ограничения за режисьорите.
Голямата награда - "Кристален глобус" се присъжда за най-добър игрален филм, а нейният паричен еквивалент е 25 000 долара, които се поделят между режисьора и продуцента.
Сред другите награди е специалният приз на журито. Нейният паричен еквивалент е 15 000 долара, които също се поделят между режисьора и продуцента, награда за най-добър режисьор, актриса и актьор. Голямата награда за най-добър документален филм е 5000 долара. Призът на конкурса "Проксима" е с паричен еквивалент 15 000 долара. Специалната награда на журито на "Проксима" е на стойност 10 000 долара. На фестивала се връчва и наградата "Кристален глобус" за изключителен принос към световното кино.
Пандемия и кино
Заради пандемията от Ковид-19 фестивалът не се проведе през 2020 г., а през миналата се състоя от 20 до 28 август при строги противоепидемични мерки. За първи път документалните филми бяха включени в два конкурса - "Кристален глобус" и "На изток от запада", в които преди това участваха само игрални филми. В програмата бяха представени 32 продукции.
Драмата на сръбския режисьор Стефан Арсениевич "Докато мога да вървя" за бежанец от Гана, който търси изчезналата си съпруга в европейските бежански лагери, получи голямата награда. За най-добър режисьор бе определен Дитрих Брюгеман за трагикомедията "Не". Голямата награда "Кристален глобус" за изключителен принос към световното кино получи британският актьор Майкъл Кейн.
Голямото завръщане и Джефри Ръш
Участници и почитатели очакват с вълнение началото на фестивала утре и новите заглавия. Сред тях е драмата на израелския режисьор Офир Раул Грейзър "Америка", която разказва историята на треньор по плуване. Той се завръща в Израел, за да се сбогува с баща си. Едно от любопитните заглавия е "Fucking Bornholm" на полската режисьорка Анна Казеяк, комедия за клопките при отглеждането на деца, кризата на средната възраст и разногласия в партньорството.
Австралийският актьор Джефри Ръш ще бъде удостоен с "Кристален глобус" за изключителния си принос към световното кино. Той е популярен като Капитан Барбоса от "Карибски пирати". Но Ръш има далеч по-ярки роли. Носител е на награда "Оскар" за най-добър актьор за ролята си в "Блясък" от 1996 г., и е номиниран за "Оскар" за превъплъщенията си във "Влюбеният Шекспир", "Историята на маркиз дьо Сад" и "Речта на краля".
Бенисио дел Торо пък получава наградата на президента на фестивала в Карлови Вари.

Режисьорът Стефан Арсениевич: Как в Средновековието има поема за изневярата, а в 21 век проблем е цветът на кожата