Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Изключителен интерес към Празниците в Долината на тракийските царе

ФЕСТИВАЛИ

Изключителен интерес към Празниците в Долината на тракийските царе

Столицата на тракийската култура ще бъде домакин на 240 учени от цял свят и международен джаз фест

Фрагмент от Казанлъшката тракийска гробница (Снимка: Shutterstock)

Още

Триумфът на розата

Триумфът на розата

Казанлък за поредна година е столица на тракийската култура чрез ХIІ-ото издание на празниците в Долината на траките, които продължават 3 август до 6 септември.

Заедно с Празника на розата и Чудомировите празници, това са едни от най-значимите и емблематични дни в града и долината.

Гробницата на Севт III в могила Голяма Косматка, край Шипка

Жителите и гостите ще станат свидетели на множество културни събития, ще се обединят различните изразни форми на традиционни и съвременни изкуства - музика, танц, изобразително изкуство, фотография и нови технологии, концерти, изложби, спектакли и др.

Още

Дракони в Долината на тракийските царе

Дракони в Долината на тракийските царе

Еманация на научната част на тазгодишните Празници ще бъде XIII-ият Международен конгрес по тракология.

Организаторите очакват изключителен интерес от страна на траколози, археолози и историци към световния форум. Към момента се очакват 240 учени от различни страни да дойдат в дните на конгреса, който ще бъде от 3-ти до 6-и септември.

А самите Тракийски празници дават заявка за фестивал. Такава асоциация създава сред четящите и пишещите тазгодишната програма на тържествата:

Празниците ще започнат на 3 август и ще наслагват събития с тенденцията да продължат до 22 септември, когато ще бъде отбелязано есенното равноденствие с традиционния ритуал на Мегалита над село Бузовград.

Мегалитът над село Бузовград

Поради големия интерес походите до Мегалита, с паралелно представяне на възстановки на тракийски ритуали тази година ще бъдат два: сутрешен, от 10.30 часа на 26 август и вечерен от 18:00 ч., като последните научни открития в района на Бузово кале ще обогатят допълнително маршрута за посетителите.

Мегалитът над село Бузовград

Сред акцентите в тазгодишната програма на тракийските празници са няколко изложби на открито, традиционния паралелен Джаз фестивал, организиран от Надя Тончева с участието на именития Теодосий Спасов и гост музиканти от България и чужбина.

Всичко за празниците можете да видите ТУК

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

Манастирът "Свети Иларион" в ивицата Газа влезе в Списъка на застрашеното световно наследство на ЮНЕСКО

Организацията на ООН за образование, наука и култура включи в списъка си и системата от погребални могили на династията Ахом (1228-1826) в Североизточна Индия

ЮНЕСКО реши да не включва родното място на Буда в Непал в списъка на застрашените обекти

Според будистката традиция Лумбини е родното място на Буда и през 1997 г. ЮНЕСКО го включи в списъка на световното културно наследство

Селище, обитавано в 10 различни периода, проучват археолози край Пловдив

Мястото е обитавано в продължение на около 10 периода - ранен и късен неолит, ранен, среден и късен халколит, ранна и средна бронзова епоха, ранна желязна епоха, архаичен и класически период в късната желязна епоха, ранно римски период, Ранно средновековие и византийски период

Спечели двоен билет за големия концерт на Dubioza Kolektiv и приятели

Веселяците готвят горещо мега шоу на 2 август в Созопол заедно с Jaya The Cat, Q-Check и "Обратен ефект" като обещават на феновете да си тръгнат от него мокри и усмихнати

ЮНЕСКО отказа да включи Стоунхендж в списъка на застрашените обекти на културното наследство

Препоръките бяха направени заради плановете на Великобритания да изгради наблизо тунел на магистрала, застрашавайки пейзажа около праисторическия паметник

Пехливани и кукери: Вековни традиции в Турция и България оживяват с европроект

И двете традиции са вписани в списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО