ИСТОРИЧЕСКИ АРТЕФАКТИ
Ню Йорк връща на Египет 16 откраднати произведения на изкуството
На подобна церемония във вторник бяха върнати 58 древноримски произведения на Италия, включително 21, конфискувани от Метрополитън, на стойност "близо 19 милиона долара"
Редактор : / 990 Прочита 0 Коментара
На подобна церемония във вторник бяха върнати 58 древноримски произведения на Италия, включително 21, конфискувани от Метрополитън, на стойност "близо 19 милиона долара" (Снимка: БТА/AP)Нюйоркски съд постанови 16 откраднати произведения на изкуството да бъдат върнати на Египет. Пет от тях са конфискувани през пролетта от музея Метрополитън във връзка с разследване за международен трафик, в който е заподозрян и бившият директор на Лувъра, предаде АФП, съобщава БТА.
От две години Министерството на правосъдието на щата Ню Йорк провежда мащабна кампания за връщане на ограбени антики от цял свят, които са попаднали в музеи и галерии в мегаполиса. От 2020 до 2021 г. най-малко 700 експоната са върнати на 14 държави, сред които Камбоджа, Индия, Пакистан, Египет, Ирак, Гърция и Италия.
В сряда, след церемония с участието на египетския генерален консул, прокурорът на щата Манхатън Алвин Браг обяви връщането на 16 антики на стойност "повече от четири милиона долара" на "египетския народ".
На подобна церемония във вторник бяха върнати 58 древноримски произведения на Италия, включително 21, конфискувани от Метрополитън, на стойност "близо 19 милиона долара".
През израелски трафиканти девет египетски творби попадат в ръцете на "един от водещите колекционери на древно изкуство в света" - Майкъл Стейнхард, каза прокурорът.
През 2021 г. съдът принуждава осемдесетгодишния нюйоркчанин да върне 180 антики, изнесени тайно и продадени през последните десетилетия на обща стойност 70 милиона долара. Сделката му позволява да избегне наказателни обвинения, но му забранява да придобива произведения на пазара на изкуство до края на живота си.
През май от Метрополитън бяха конфискувани пет други египетски произведения на стойност 3,1 милиона долара по време на разследване между Ню Йорк и Париж, за което бившият директор на Лувъра Жан-Люк Мартинез беше обвинен във Франция.
Тези пет антики от "са били ограбени от археологически обекти в Египет, пренесени контрабандно от Германия или Нидерландия във Франция и продадени на Метрополитън от парижката фирма "Пиер Берже и сие", твърди прокурор Браг.
Прокуратурата в Манхатън изтъква, че "обменът на информация със следователи от цял свят е довел до повдигането на обвинения или арестуването на девет души във Франция, включително на бившия директор на Лувъра Жан-Люк Мартинез".
Мартинез, който оспорва фактите, е обвинен, че си е затварял очите за фалшивите сертификати за произход на египетските антики. Той е обвинен също в "съучастие в организирана измама и пране на пари". Разследването в Париж се опитва да установи дали някое от стотиците произведения, изчезнали по време на Арабската пролет през 2011 г., е било придобито от Лувъра в Абу Даби.
Сред петте произведения, конфискувани в Метрополитън, е варовиковата Стела на певец от 690-650 г. пр.н.е., заграбена от делтата на Нил по време на египетската революция през 2011 г., продадена според съда в Ню Йорк "на търг в Париж" в "Пиер Берже и сие". Дружеството е предоставило фалшив сертификат за произход и е продало стелата на Метрополитън през 2015 г.
Същата схема следва "Портрет от Фаюм" от 1-и в. Нюйоркските следователи откриват и бронзова статуетка от 8-и в. пр.н.е., купена от ливанския търговец на произведения на изкуството Джордж Лотфи, която той продава на Метрополитън през 2006 г.
Осемдесетгодишният мъж е дългогодишен информатор на американското правосъдие. Срещу него обаче е издадена международна заповед за арест от САЩ през август. Властите твърдят, че той притежава стотици произведения, заграбени в Близкия изток.