КРИМИНАЛНО
"Индиана Джоунс на света на изкуството" върна рядка статуя 50 години след кражбата й
Нидерландският експерт Артур Бранд върна бронзова статуя от първи век на бог Дионис на директорката на Музея на Шатийон-сюр-Сен в Източна Франция
Редактор : / 2229 Прочита 0 Коментара
През 2019 г. холандският експерт Артур Бранд намери откраднатия преди 20 години шедьовър "Портрет на Дора Маар" на Пикасо, оценяван днес на 25 милиона долара (Снимка: АР/БТА)Нидерландски експерт по изкуствата и детектив върна рядка римска статуя, считана за едно от най-важните съкровища на Франция, на музея, от който е открадната преди близо 50 години, предаде Франс прес, цитирана от БТА.
Артур Бранд, наричан "Индиана Джоунс на света на изкуството" в Амстердам, върна бронзовата статуя от първи век на бог Дионис на директорката на Музея на Шатийон-сюр-Сен в Източна Франция.
Именно там, в мразовита декемврийска вечер през 1973 г., крадци чупят прозорец, проникват през решетките и задигат високата 40 сантиметра статуя на бога на виното.
"Престъпниците се измъкват с някои римски антики - около 5000 римски монети, но по-същественото е, че отнасят бронзовата статуя на Дионис (Бакхус) като дете. Загубата за музея и общността е огромна. Една от най-ценните им антики е открадната", разказва Артур Бранд.
"Тъй като по онова време няма подходящ каталог за откраднатото изкуство, статуята изчезва в подземния свят и се смята за изгубена завинаги", продължава експертът.
Директорката на френския музей, известен с колекцията си от римски артефакти от близките археологически разкопки на Вертилум - гало-римско селище, разкопано за първи път през 1846 г., заяви, че е много развълнувана.
A small clip from an interview with the museum director, Catherine Monnet and myself.https://t.co/VXAcCC2sRL
— Arthur Brand (art detective) (@brand_arthur) February 2, 2022
"Когато видях статуята, открих колко по-красива е от копието, с което разполагахме", сподели Катрин Моне.
Статуята се появява отново съвсем случайно преди две години, когато австрийски клиент се свързва с Артур Бранд. "Индиана Джоунс на света на изкуството" в миналото е открил творба на Пикасо и "Конете на Хитлер" - бронзови скулптури в естествена големина от нацистките времена.
Австрийският клиент моли Бранд да проучи статуя на момче, която е купил на пазара на произведения на изкуството.
След като не успява да открие никаква препратка към произведението, Артур Бранд разбира, че то може би е крадено.
След месеци на проучване снимка на статуята в археологическо списание от 1927 г. най-накрая дава насока: скулптурата изобразява Дионис като дете и принадлежи на френски музей.
Впоследствие официален полицейски доклад разкрива, че статуята е била открадната на 19 декември 1973 г.
Шокиран от факта, че е краден, австрийският клиент изразява желание експонатът да бъде върнат на музея.
RECOVERED: The precious Roman Bacchus of Vertillum (1st century BC), stolen 50 years ago in France, was handed over by me to Catherine Monnet, the museums director. One of the most beautiful Roman antiquities ever found in France (excavated in 1894) is back where it belongs... pic.twitter.com/62UIPftaV6
— Arthur Brand (art detective) (@brand_arthur) February 2, 2022
"Според френското законодателство той получи малка сума - нищожна част от цената на статуята, която може да достигне милиони евро, за това, че е съхранявал предмета", казва Бранд.
Двама британски колекционери на изкуство, Брет и Арън Хамънд, осигуряват половината от сумата, която не се разкрива. Другата половина плаща град Шатийон-сюр-Сен.
"След 50 години изключително рядко се случва откраднат предмет да се появи отново, особено толкова значим", отбелязва Артур Бранд.
Статуята е открита от археолози през 1894 г. по време на разкопки в местността Вертилум, която две десетилетия по-рано е обявена за исторически паметник.
През 1937 г. статуята на Дионис е част от изложба в Париж, която включва 50-те най-забележителни съкровища на изкуството във Франция, според Катрин Моне.
"Това показва до каква степен статуята е важна за френското наследство и френските музеи", казва Моне.
Що се отнася до Артур Бранд, музеят му предлага доживотен безплатен вход, допълва директорката с широка усмивка.