ВРЪЩАНЕ В РОДИНАТА
След 70 години в Зимбабве се завърна колекция от картини на млади чернокожи ученици
Историческата изложба "Звездите са ярки" е на картини, рисувани през 40-те и 50-те години на ХХ век в първото училище, в което се преподава изкуство на чернокожи, в управляваната тогава от бялото малцинство Родезия
Редактор : / 730 Прочита 1 Коментара

За пръв път в живота си 65-годишният Гифт Ливингстън Санго вижда картина на баща си, на която Исус е изобразен като чернокож, пише Асошиейтед прес, цитирана от БТА.
"Баща ми рисуваше Исус като чернокож, защото Бог е за всички нас. Той не е цветнокож Бог", казва Санго.
Картината, рисувана от покойния му баща през 40-те години на ХХ век, е част от историческата изложба "Звездите са ярки", която сега е представена в Националната галерия на Зимбабве за първи път, откакто колекцията е напуснала страната преди повече от 70 години.
До картината е окачена снимка на бащата на Санго, Ливингстън, като младо момче.
"Никога не сме знаели, че баща ни е бил толкова велик художник, но след 70 години виждаме тези картини", казва Санго. "Някои от тези картини никога досега не сме виждали. Виждам баща си като момче."
Ливингстън Санго става опитен препаратор и работи за Националния музей в Булавайо.
Завладяващата изложба в Националната галерия до края на октомври е на картини, рисувани през 40-те и 50-те години на ХХ век от млади чернокожи ученици в първото училище, в което се преподава изкуство на чернокожи ученици в управляваната тогава от бялото малцинство Родезия.
Със смели и ярки цветове, изпълващи целите платна, учениците изобразяват африканския живот в танците, домашните задължения и лова на диви животни наред с появяващия се модерен свят на железопътни линии и електропроводи. Картините ярко изобразяват приказки от африканския фолклор, както и библейски истории, в които се преплитат африканската традиция, история и християнството, въведено от западните заселници.
Картините бързо печелят почитатели, сред които е и британският крал Джордж VI, който посещава училището през 1947 г. Колекция от творби, създадени в училището Кирена в Булавайо между 1940 и 1947 г., е изпратена в чужбина, за да бъде показана в Лондон, Париж и Ню Йорк. Много картини са продадени и помагат за финансирането на училището.
По-късно картините са съхранявани в мазето на църква в Лондон и с течение на времето са забравени. Творбите са преоткрити от зимбабвиец, който разпознал името на училището върху кутиите, се казва в прессъобщение на организаторите на изложбата в Хараре. Той насочил вниманието на други хора към картините, които разбрали, че в мазето се крие съкровище.
Изложбата "Звездите са ярки" върна картините в страната, където много зимбабвийци ще ги видят за първи път. Заедно с картините са изложени и снимки на много от художниците като млади момчета.
"През 40-те години на миналия век е било много трудно време. Беше разгарът на Втората световна война и разгарът на колониализма в Зимбабве", казва Лиза Мастерсън, куратор на изложбата. Тя казва, че основателят на училището Едуард Патерсън е бил далновиден и е направил изкуството задължителен предмет.
"За един бял англикански свещеник да даде възможност на млади чернокожи ученици да придобият нови умения и вяра в себе си е било напълно революционно в онези дни", каза тя.
На фона на нарастващите призиви за репатриране на африканското изкуство на континента, някои казват, че картините от училището трябва да се върнат в Зимбабве за постоянно.
Организаторите на изложбата в Хараре преговарят с фондацията, която притежава колекцията днес, за постоянното репатриране на творбите.