КЪДЕ МОЖЕТЕ ДА ОТИДЕТЕ
Музеи, галерии и библиотеки отвориха врати в Бургас и Пловдив
В Шумен хората на изкуството се обединиха за празника на града
Редактор : / 775 Прочита 0 Коментара
Старинен Пловдив (Снимка: iStock by Getty Images/Guliver Photos)В Пловдив отварят врати Природонаучният музей и Народната библиотека
Отварят вратите на Столичната библиотека, Столичната градска художествена галерия, Историческия музей на София и Зоопарка
В Пловдив първи отварят врати Регионалният природонаучен музей и Народната библиотека "Иван Вазов", съобщиха от пресцентъра на общината.
Започва и поетапно отваряне на общинските музеи, галерии и библиотеки, съгласно новата заповед на министъра на здравеопазването, реши Общинският кризисен щаб.
От 13 май работят Природонаучният музей и Народната библиотека, до края на седмицата ще бъдат отворени и останалите културни институти.
От днес за посещения ще бъдат отворени Античният театър, Римският стадион и къщите в Стария град, се посочва още в съобщението.
Античният театър в Пловдив (Снимка: iStock by Getty Images/Guliver Photos)
Градска художествена галерия - Пловдив отваря врати за посетители с изложба на Емил Миразчиев
Градската художествена галерия - Пловдив ще отвори врати за посетители на 14 май с изложба на Емил Миразчиев, съобщиха от пресцентъра на художествената институция.
Първата изложба, която ще посреща почитатели на изобразителното изкуство, е "Пътят. Продължаваме заедно" на художника Емил Миразчиев, подредена в Зала "2019" на ул. "Гладстон" 32. Изложбата ще продължи до 12 юни. Служителите на галерията ще бъдат с индивидуални средства за защита, с маски трябва да бъдат и посетителите, които ще се пропускат в експозиционните зали така, че да няма струпване на хора.
На 14 май ще отворят врати и постоянните експозиции на галерията в Стария град: на Енчо Пиронков, Георги Божилов - Слона, "Икони", Цанко Лавренов/ "Мексиканско изкуство".
Поради пренареждане на изложбения график засега остават затворени за публика Залите за временни експозиции на ул. "Княз Александър Първи" 15, Галерия "Капана" и "Баня Старинна", се посочва още в съобщението, цитирано от БТА.
Музеите, библиотеките и галериите в Бургас приемат посетители
Музеите, библиотеките и галериите в Бургас вече приемат посетители, съобщиха от общината. Това стана възможно, след като министърът на здравеопазването издаде заповед, с която разрешава посещенията на културните институции при спазване на изискването за социална дистанция и на всички противоепидемични мерки. Заповедта позволява провеждането на културни събития - концерти и други сценични прояви, на сцени на открито, с допустима заетост на местата до 30 на сто от максималния капацитет.
Етнографският музей в Бургас отваря врати според епидемичните изисквания (Снимка: BulFoto)
Етнографският музей в Бургас отваря врати според епидемичните изисквания (Снимка: BulFoto)
В тази връзка Община Бургас вече дискутира всички възможности за активиране на културната си програма със събития на открито, планирани преди епидемията от Covid-19. Организацията им ще бъде в съответствие с изискванията на здравното министерство.
Денят на Шумен бе отбелязан и с флашмоб от писатели, актьори, художници и музиканти
В празничен флашмоб се включиха писатели, актьори, художници и музиканти от Шумен, казаха от Сдружение "Клуб култура за Шумен", чиято е идеята за събитието.
Инициативата се родила спонтанно по телефона, докато артистите си честители Деня на Шумен - 11 май. В 18.00 часа на площада пред Драматично-кукления театър "Васил Друмев" представители на творческите гилдии в града изпълниха химна на Шумен "Оттука започва България".
"Няма по-подходяща песен от тази за отбелязване на празника. От десетилетия вечерта на този ден пространството пред театъра се превръщаше в съсредоточие на културния и театрален живот в страната. Тази година, поради извънредното положение, масови прояви в Шумен няма да има. С флашмоб творческите гилдии символично ще отбележат 11 май, който е символ на духовността за всички шуменци", се казва в обръщението на сдружението по повод Деня на Шумен.
В инициативата "Да пеем за Шумен" се включиха 34 певци от Шумен, Пловдив, Варна, София, Великобритания, ЮАР и Финландия, които се организираха в една от социалните мрежи и изпратиха онлайн свои записи на химна на града "Оттука започва България". След монтаж, премиерата на изпълнението бе излъчено в 0.00 часа на 11 май в YouTube, където остава за гледане от всички желаещи. Песента, химн на Шумен, е създадена по музика на Хачо Мисакян и текст на Антонин Горчев.
За първи път Денят на Шумен - 11 май, се отбелязва с културна програма онлайн. Тя може да бъде проследена в канала YouTube на Община Шумен. Там са публикувани видео материалите, филмите и концертите, специално подбрани за празника и подготвени от общинската администрация, Регионалния исторически музей, Регионалната библиотека "Стилиян Чилингиров", Драматично-кукления театър "Васил Друмев", образователни структури и културни институти.
Качените видео материали се споделят чрез линкове в официалната фейсбук страница на общината и на кмета на Шумен Любомир Христов. Специалната програма за празника се излъчва и по Телевизия Шумен, и на сайта на медията.