ЗЛАТНИТЕ ГЛАСОВЕ НА ПЛАНЕТАТА
Златният баритон Дмитрий Хворостовски някога се увличал от хардрок
Изневяра на съпругата му, съсипва първия брак на един от най-красивите мъже на планетата
Редактор : Еми Мариянска / 8995 Прочита 0 Коментара

Дмитрий Хворостовски е един от най-известните оперни певци на съвремието ни, но ако името му не е така широко популярно у нас, то причините трябва да потърсим в масовата култура, която така яростно превзе живота ни в постдемократичния преход, че отне предимството дори на елитарно изкуство като операта.
И ето че сега, всички световни агенции, писаха, че светът ни е напуснал един от най-големите баритони на планетата - Дмитрий Хворостовски.
Снимка: Getty Images/Guliver Photos
Той е руснак. Роден е на 16 октомври 1962 г. в Красноярск, в обикновено семейство, а стига до върха на най-големите оперни театри в света. Носител е на много награди, между които на Opera News Award - международна премия за принос в оперното изкуство.
Първите си уроци по музика, малкият Митя взел в родния си Красноярск. Баща му бил инженер-химик, но носел песента в душата си. В дома на семейството постоянно звучала музика. В личната колекция на Хворостовски-старши имало плочи на Карузо Калас, Шаляпин, Бастиянини и др. велики оперни певци.
Малкият Дмитрий запява за пръв път на 4-годишна възраст. Първите преподаватели на момчето, обаче, в Музикалната школа, по-скоро виждали в него бъдещ пианист, отколкото певец.
Странно, но завършвайки училище с музика, вместо да продължи в Консерваторията, Дмитрий Хворостовски се записва да следва в педагогически институт. Като повечето младежи по онова време, се увлича от хард-рок. Скоро сменя учебното заведение - записва се да следва в Красноярския държавен институт по изкуствата. Под ръководството на Екатерина Йофел изучава тънкостите на оперния вокал.
Кариерата му като оперен певец започва в местния театър за опера и балет, още докато е студент в трети курс. Скоро става звезда на сцената на Красноярск и участва в най-големите постановки като "Дама пика", "Травиата", Фауст" "Йоланта" и др.
Твоите любими заглавия в /market.dir.bg
Името на младия талантлив певец почва да се разчува. През 1987 г. Хворостовски става лауреат на Всерусийския конкурс за вокалисти, а по-късно и на друг престижен конкурс - на името на Глинка в Баку.
През 1988 г. певецът дебютира на европейска сцена - в постановката "Дама пика" на сцената в Ница. Същата година е удостоен с най-голямата награда на Международния конкурс за оперни певци в Тулуза.
На другата година получава Гран-при на още един международен конкурс. За руския певец вече говори цяла Европа, а атлетичното му тяло и аристократичната му осанка го класират в рейтинга най-красивите хора в света, по класацията на "People".
Кариерата му се движи шеметно напред - пее на сцените на най-големите оперни театри в света: в Берлинската и Баварската държавни опери, в Лондонския кралски театър "Ковънт Гардън", в Миланската "Ла скала", Метрополитен опера" в Ню Йорк и др.
Снимка: Getty Images/Guliver Photos
В родината си играе на сцената на Мариинския театър, Московската "Нова опера" и в държавния дворец "Кремъл".
Хвосторовски е първият оперен певец, който изнася солов концерт на Червения площад, след което турнето му по необятната руска страна е предавано в пряк ефир от десетки световни тв канали.
"Подмосковски вечери" с Анна Нетребко:
Този талантлив и красив мъж има интересен личен живот. В него присъстват две жени - първата и втората му съпруги. Първата е балерината от Красноярския театър - Светлана Иванова. Певецът бил толкова влюбен в нея, че не послушал съветите на приятелите си да не сключва брак с балерината. Хвосторовски не само се жени за Светлана, но осиновява и детето й от първия й брак.
С първата си съпруга - балерината Светлана Иванова
Съдбата дарява двойката с близнаци. Видимо всичко е повече от прекрасно. Но след 15 години, хармоничният в очите на всички брак се разпада. И то не по вина на певеца - причината била изневяра на съпругата Светлана. Хворостовски едва не попада под ударите на закона за сбиване с любовника на жена си.
Съдът по бракоразводното дело се произнася в материална полза на Светлана, като майка на децата му, и осъжда певеца на ежегодна издръжка от 190 000 долара, както и да й предостави луксозното си жилище в Лондон.
През 2009-а бившата съпруга иска от съда вдигане на издръжката, но алчността й не може да спре онова, което я грози по съдба - през 2016 г. Светлана умира от менингит и остър сепсис.
Арията "Largo al factotum" от "Севилският бръснар" от Джоакино Росини:
Втората съпруга на певеца е Флорънс Илли - наполовина италианка, наполовина французойка. Тя донася в живота на Хворостовски истинска хармония и любов. Заради певеца научава руски език. През 2003 г. му ражда син Максим, а четири години по-късно и дъщеричка - Нина.
Певецът с втората си съпруга Флорънс Илли и децата им
За жалост, болестта е дебнела щастието на певеца с новото му семейство. През есента на 2015 г. Хворостовски забелязва промяна в гласа си - обзема го чувството за безпокойство, че се случва нещо лошо с него?.. После се появяват световъртежи и други проблеми с координацията, слуха и зрението. Първоначалната диагноза е оток на хипоталамуса, а окончателната - рак на мозъка!..
Певецът провежда титанична битка с болестта, но тя го побеждава. Музиката и семейството са тези, които го държат на крака. През 2016 г., заедно с Анна Нетребко и Лара Фабиан, певецът участва във фестивала "Нова вълна". Неговите колеги по света го подкрепят с огромна обич, но ракът не го пуска от хватката си.
Хвосторовски умира в дома си в Лондон, само на 55.
"Руската оперна сцена загуби своя златен глас", написаха руските медии, като припомниха емблематичните изпълнения на певеца в оперите "Евгени Онегин", "Йоланта" и "Дама пика" от Чайковски, "Риголето", "Травиата", "Симоне Боканегра" и "Отело" от Верди, "Сватбата на Фигаро" и "Дон Жуан" от Моцарт, "Фаворитка" и "Любовен еликсир" от Доницети, "Царска невеста" от Римски-Корсаков, "Севилският бръснар" от Росини, "Фауст" от Гуно, "Селска чест" от Маскани, "Паяци" от Леонкавало.
В "Кармен" от Бизе с Елина Гаранча:
"Моят глас е част от мен!, казва по време на боледуването си Хвосторовски. Без него не мога да живея!.. Нямам друг избор, освен да се надявам!.."
Снимка: Getty Images/Guliver Photos
Както се казва, надеждата умира последна, но болестта побеждава желанието.
Светът изгуби един от златните си гласове и един от най-красивите хора на планетата.
В "Болеро" от Равел:
Еми МАРИЯНСКА
Ако вярвате в правото си на обективна информация, подкрепете ни.
Вашето дарение от всякакъв размер и по всяко време означава много за нас.
Скъпи читатели,
Днес. повече от всякога. независимата журналистика има нужда от вас.В мисията си да предоставяме обективни, достоверни и навременни новини разчитаме на вашата подкрепа.
Ако вярвате в правото си на обективна информация, подкрепете ни.