Показаха мястото, където се предполага, че е погребан Ботев (снимки)
Това, според свидетелски показания, е разрушената църква "Света Троица" в местността "Манастирски дол" във Врачанския балкан
Редактор : / 13994 Прочита 15 Коментара
Изследователят Николай ИвановИзследователят Николай Иванов, написал книгата "Нови документи за гроба на Ботев", показа мястото, край което според документите трябва да е погребан Христо Ботев. Това е разрушената църква "Света Троица" в местността "Манастирски дол" във Врачанския балкан. Мястото е посочено в свидетелски показания, събрани от врачанина Димитър Бучински. Той е бил част от комисията, която през 1934 г. е издирвала очевидци, участвали в събитията около убийството на поета революционер.
Авторът на книгата бе придружен от историка проф. Пламен Павлов, правнука на брата на Ботев - Боян Ботев, общественика от Враца Христо Илиев, и от журналисти.
"Усещането да съм на това място трудно може да се изрази. Досега винаги се казваше, че Христо Ботев няма гроб. Това звучи възвишено, но е добре хората да знаят каква е историческата истина, ще работим в тази посока", сподели Боян Ботев и допълни, че вярва, че посоченото в тези нови документи е истина. Според него на мястото би трябвало да се направят разкопки и ако се намерят кости - да се извърши ДНК експертиза, която да потвърди или отхвърли тезата.
"Надявам се, че официалната наука ще походи много отговорно към тези следи", заяви за БТА и проф. Павлов. По думите му следите са категорични и е крайно време да се скъса с мантрата, че спомените са нещо много несигурно. "Вярно е, че в спомените много често има объркване на пластове, все пак минали са години, но въпреки всичко заслужават внимание. Ние благодарение на такива спомени знаем изключително интересни неща от нашата история", обясни още проф. Пламен Павлов.
Книгата "Нови документи за гроба на Ботев" бе представена на 30 май в Националния пресклуб на БТА във Враца. Църквата "Света Троица" е датирана от 16-и век и разкопки в района преди няколко години извършваха археолозите Нарцис Торбов и Александра Петрова. В момента част от стените, които се виждат, са покрити със специално платно, за да бъдат предпазени.