Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Открива се изложба за независимостта на България "Дипломация и доблест“ в НИМ

БЪЛГАРСКА ИСТОРИЯ

Открива се изложба за независимостта на България "Дипломация и доблест“ в НИМ

Гвардейският представителен духов оркестър ще изпълнява военни маршове

Портрет на Княз Фердинанд I Сакс Кобурготски, 1909 г., художник Г.Евстатиев, НГ (Снимка: НИМ)

На 20 септември 2018 г. в 11,00 ч в централното фоайе на Националния исторически музей ще бъде открита изложбата "Дипломация и доблест", посветена на 110-годишнина от провъзгласяване на Независимостта на България. Съорганизатори са Националният исторически музей и Държавната агенция "Архиви", със съдействието на Националната галерия.

Част от изложбата „Дипломация и доблест“, посветена на 110-годишнина от провъзгласяване на Независимостта на България (Снимка: НИМ)

В изложбата ще бъдат експонирани проектите и оригиналът на изключително рядко показвания "Манифест", с който княз Фердинанд І провъзгласява във Велико Търново през 1908 г. Княжество България за независимо Царство, великолепно изработен от Харалампи Тачев, съобщава директорът на НИМ доц. д-р Бони Петрунова.

.Манифест на цар Фердинанд I към българския народ за обявяване на независимостта на България, художествено изработен от Харалампи Тачев, ЦДА. (Снимка: НИМ)

Посетителите ще бъдат впечатлени от богато орнаментирания сребърен тубус и от резбованото дървено ковчеже с метален обков, в които се съхранява документа.

Втори акцент в изложбата е Сребърната конституция на Българското царство от 1911 г., наречена така заради сребърния й обков.

Чрез дигитални изображения всеки може да се запознае по-подробно с част от съдържанието на важни документи, показани в изложбата.

Посетителите за пръв път ще могат да се запознаят с оригинални документи, свързани с подготовката, обявяването и защитата на Независимостта.

Часовник от царската колекция на НИМ (Снимка: НИМ)

Сред тях са: Българо-турският протокол от 1909 г. за признаване на Независимостта на България от Османската империя, Договорът между България и Компанията на Източните железници от същата година, Конвенцията за предоставяне на заем от Русия на България, шифровани телеграми от българското правителство до дипломатическите ни представители в чужбина.

Малко огърлие на ордена „Светите равноапостоли Кирил и Методий”, НИМ (Снимка: НИМ)

Изящни по своята изработка са представените експонати: диплом на княз Фердинанд І като покровител на Балканското изложение в Лондон през 1907 г., фотоалбум, подарен на княз Фердинанд І от Софийското градско общинско управление по повод 20-годишнината от възшествието му на българския престол, "Поздравителен адрес" до княгиня Елеонора по случай провъзгласяването й за почетен председател на Софийското благотворително дружество "Милосърдие" от март 1908 г. и др.

Показани са портрети на цар Фердинанд І, на Александър Малинов, на министри от кабинета на Демократическата партия, малкото огърлие на ордена "Светите равноапостоли Кирил и Методий", възпоменателни кръстове и златни монети, отсечени по случай провъзгласяване на Независимостта на България.

Специални гости на събитието ще бъдат музикантите от Гвардейския представителен духов оркестър към Националната гвардейска част, които ще изпълнят военни маршове.

Коментирай 3

Календар

Препоръчваме ви

Пласидо Доминго за Соня Йончева: Гласовете ни звучат хубаво заедно. Тя е изключителен колега

Документален филм разказва за съвместния им концерт в София през 2021 г.

Проф. Дечко Узунов в "Светско монументално изкуство"

Откриването на изложбата е на 29 февруари (четвъртък), 18:00 ч. в галерия-музей "Дечко Узунов"

Мара Белчева със свой личен кът в музея на Петко и Пенчо Славейкови

Постоянната експозиция с лични вещи, преводи, ценни ръкописи и писма на на голямата любов на Пенчо Славейков бе представена за първи път на 14 февруари в къща музей "Петко и Пенчо Славейкови" в София

Показват най-богатата колекция от лични вещи на Апостола

Музей "Васил Левски" в Ловеч ще отбележи 70-годишнината си с уникална изложба

Две изложби, посветени на 151-годишнината от гибелта на Васил Левски - в Художествена галерия в Ловеч

Чрез експозициите виждаме как животът на Апостола не свършва на бесилото в София на 6 февруари (по стар стил) 1873 г., а продължава в пространството и времето, за да стигне до наши дни и да продължи напред в бъдещите